Повечето спешни мерки се оказаха познатите обещания за непазарно мачкане на цената на тока, административно вдигане на доходи и т.н. Други точки в "екшън плана" са толкова общи и пожелателни, че предизвикаха лавина критики, включително и от БСП и ДПС.
"Днес заставам пред всички български граждани и пред вас - народните представители - и искам вашата временна подкрепа за пакет спешни мерки за подобряване положението на българските граждани и подобряване на бизнес климата", заяви Орешарски от парламентарната трибуна, като за пореден път посочи, че подаването на оставка е лесно решение, но не иска да бяга от отговорност.
Пакетът се оказа кратка версия на плана "Орешарски" с конкретни срокове, но очевидно писана нервно "на коляно". А някои "конкретни действия" звучат като подигравка с очакванията на бизнеса и гражданите. На фона на обещанията за предвидима бизнес среда и максимално облекчаване на работодателите в плана внезапно се появи вдигане на минималната работна заплата от 1 октомври. Сам Орешарски призна, че тази мярка ще навреди на бизнеса. "Даваме си сметка, че увеличението на заплатите е повишение на доходите, но има отношение и към конкурентоспособността на българските фирми", коментира той.
Синдикатите искат най-ниското възнаграждение да стане 340 лв. Това обаче води до увеличение на разходите за труд и съответно съкращения. Наетите намаляват с около 50 000 до 100 000 на година, а работодателите твърдят, че това е именно заради необоснования ръст на минималната заплата и осигурителните прагове. Синдикатите пък защитават тези стъпки, защото според тях така се изсветляват доходи.
Орешарски потвърди, че ще бъде спряно вдигането на пенсионната възраст. Това е предизборно обещание на БСП, въпреки че ЕК препоръчва да затегнем още повече условията. Аргументът е, че така ще се отпушат места за намаление на младежката безработица. Догодина се връща "швейцарското правило", според което пенсиите се индексират с 50% от ръста на инфлацията и 50% от ръста на средния осигурителен доход. Според прогнозите на НОИ през 2014 г. това няма да натежи много на бюджета, защото става дума за около 2.5%. Реално това би увеличило дефицита на НОИ с малко над 20 млн. лв. до 2.239 млрд. лв. До 2020 г. обаче "щетата" ще е около 800 млн. лв.
Екшън планът включва и вече взетите решения за увеличение на помощта за първолаци от 150 на 250 лв., за което ще трябват 4.5 млн. лв. допълнително за около 45 000 деца, и за вдигане на прага за енергийна помощ, което ще разшири правоимащите с 20 000 души. От 1 юли обезщетението за гледане на дете от 1 до 2 г. се увеличава от 240 на 310 лв. Законопроектите за тези промени са внесени още на 22 май, но парламентът предпочете да бърза с настаняването на Делян Пеевски в ДАНС.
Уж загрижено за неволите на бизнеса, правителството обещава "ускорено разплащане от страна на държавата по изпълнени договори". Но единственото конкретно действие е изготвянето на график за всички забавени суми, при това не веднага, а до 30 август. Това означава, че първи плащания ще има най-рано през есента.
По отношение на обществените поръчки ще се учреди пореден орган - съвет към МС, в който по незнайни причини ще участват не само държавата и бизнесът, но и синдикатите. Този съвет ще предложи промени в закона за повече прозрачност и конкуренция, които да бъдат внесени до 30 октомври. Което означава, че дефектите в обществените поръчки едва ли ще бъдат поправени тази година.
Българската банка за развитие пък има задача до 1 октомври да привлече 1 млрд. лв., за да пусне кредитни линии за малки и средни фирми. Орешарски би трябвало да знае, че такъв ресурс не се се "привлича" за 2-3 месеца.
Ако жертвите на монополите са очаквали от новата власт бързо спасение, ще останат разочаровани. Спешните мерки отиват в разгара на зимата и се изчерпват с две безглаголни изречения: "защита на потребителите от монополните структури на пазара" и "функционално укрепване и повишаване на административния капацитет на регулаторните органи чрез законодателни промени". Срокът е декември. Проф. Станислав Станилов от "Атака" нарече мерките срещу монополите "мижи да те лажем".
В същия дух са и обещанията за облекчаване на бизнес климата. Кабинетът тепърва ще прави срещи за създаване на съвет за преглед на бюрократичните режими и ще бъде направена инвентаризация на административните такси. Срокът е 1 септември, но тъй като ще се променят закони, разведряването на бизнес средата явно няма да се случи скоро.
При усвояването на европейските фондове също липсва конкретика - предвиждат се "изготвяне на цялостен пакет за споразумението за партньорство" и "разработване на програмните документи за управление на евросредствата". Само че това не са мерки, а са задължения на изпълнителната власт.
Много повече конкретика имаше в коментарите на депутатите. Димчо Михалевски посъветва премиера да не чака анализите, а веднага да започне премахване на разрешителни и лицензи. Той предложи още идната седмица министерствата да започнат да публикуват данните за фирмите, спечелили обществени поръчки. Така ще се види кои са мастодонтите, нерегламентираните брокери на пазара на обществени поръчки, поясни Михалевски. Той посъветва правителството да се пребори България да получи като Румъния отсрочка с 1 г. за плащанията по еврофондовете, за да не изгубим сериозни суми. Той призова и за незабавен ремонт на единната сметка, така че фирмите само да избират кои задължения да погасяват.
Йордан Цонев поиска да се опишат стъпките за защита на потребителите от пазарния диктат на ВиК, топлофикациите и ЕРП-тата. Колегата му Алиосман Имамов поиска информация как ще бъдат финансирани спешните мерки, защото е преброил, че поне 11 от тях изискват допълнителни бюджетни разходи, а други ще намалят приходите в хазната. Орешарски отказа да съобщи какви са му сметките за предложените мерки. "Ограничени сме от бюджета и реалните фискални възможности, стремили сме се да не товарим фискалната част", бе обтекаемият отговор на ясния въпрос на депутата.
ДПС стана активен борец срещу офшорките
Йордан Цонев обещава спецрежим срещу контрабандата и данъчните измами
Борбата срещу вредните офшорни фирми и черната икономика стана лайтмотив на ДПС на вчерашното заседание на Народното събрание. Йордан Цонев, който е зам.-председател на движението и на парламентарната му група, обясни, че предложението им за шеф на ДАНС било продиктувано от благородното намерение да се сложи край на източването на бюджета чрез контрабанда и кражба на данъци чрез офшорни фирми.
"В ЕС в момента текат две тежки дискусии. Едната е за офшорните зони и загубите, които гражданите понасят от източване на капитали от тези зони. Вчера Г8 взе решение за много важни мерки срещу тези фискални практики. Вторият дебат е за много тежкото състояние на публичния финансов ресурс вследствие на криминалните порочни практики за заобикаляне на облагане", обясни Цонев. Той посочи, че по данни на ЕК България губи годишно по 2.5 млрд. лева от ДДС измами и 1.5 млрд. лева от контрабанда.
"Не можем да търпим 4 млрд. от фиска да изтичат всяка година, обръщаме се към правителството, МФ, МВР и бъдещия шеф на ДАНС - ще бъдем безкомпромисни и нетърпеливи, ще искаме реализация още тази есен, за да отговорим на очакванията на гражданите с новия бюджет, от това ще зависи подкрепата ни за кабинета", предупреди Цонев. По неговите думи "контрабандните канали се покровителствали от ГЕРБ и Цветан Цветанов, а новият председател на ДАНС трябва да отговори на въпроса как ще се бори срещу тези злоупотреби".
По предложение на Цонев уводът на спешните мерки на кабинета "Орешарски" бе допълнен със "защита на гражданите от монополи и на бюджета от кражби на ДДС и акцизи". Орешарски само декларира, че има мерки срещу контрабандата, данъчните бягства и злоупотреби за запушване на пробойните в приходната част на бюджета, но не сподели подробности.
Финансовият министър Петър Чобанов пък намекна, че едно от оръжията срещу схемите за кражба на ДДС, което смята да използва, вече се прилага в Румъния. Вероятно става дума за обратното начисляване, при което не доставчикът, а получателят на стоката или услугата начислява ДДС. Министърът да отправи запитване кои българи имат фирми в офшорки, бе поръката на депутати. Чобанов отвърна, че това ще е част от предстоящ негов разговор с финансовия министър на Кипър.
Сергей Станишев обясни, че парламентарната група на БСП ще поиска финансовият министър да отправи питане до офшорните зони за всички фирми, на които краен собственик са български граждани, защото "това е почтеното към хората в България и институциите в България трябва да направят подобно усилие".
"Технически ще предприемем необходимите действия със съдействието на експертите от МФ, за да проверим по какъв начин може да се изиска тази информация , имало ли е до момента подобна практика. Това е дискусия в Европа, която все още не е разрешена, продължава да се действа по нея и няма да се различаваме от самите европейски практики", посочи министър Чобанов.
Депутатът Йордан Цонев обяви, че партията му има готов пакет от законодателни решения срещу финансовите престъпления, включващи извънреден данъчен режим за офшорките и недопускане на този фирми до обществени поръчки. От думите му излезе, че експертите на ДПС може да станат пионери на световната битка срещу избягването на данъчни задължения чрез компании, регистрирани на екзотични острови и в специални зони. ЕС и САЩ още не са успели да преборят тези практики и от години обсъждат мерки за премахване на данъчните и банковите тайни в данъчните убежища. Тези специални юрисдикции всъщност са съвсем легални и много фирми по цял свят напълно законно ги използват, за да спестяват данъци.
"В ЕС в момента текат две тежки дискусии. Едната е за офшорните зони и загубите, които гражданите понасят от източване на капитали от тези зони. Вчера Г8 взе решение за много важни мерки срещу тези фискални практики. Вторият дебат е за много тежкото състояние на публичния финансов ресурс вследствие на криминалните порочни практики за заобикаляне на облагане", обясни Цонев. Той посочи, че по данни на ЕК България губи годишно по 2.5 млрд. лева от ДДС измами и 1.5 млрд. лева от контрабанда.
"Не можем да търпим 4 млрд. от фиска да изтичат всяка година, обръщаме се към правителството, МФ, МВР и бъдещия шеф на ДАНС - ще бъдем безкомпромисни и нетърпеливи, ще искаме реализация още тази есен, за да отговорим на очакванията на гражданите с новия бюджет, от това ще зависи подкрепата ни за кабинета", предупреди Цонев. По неговите думи "контрабандните канали се покровителствали от ГЕРБ и Цветан Цветанов, а новият председател на ДАНС трябва да отговори на въпроса как ще се бори срещу тези злоупотреби".
По предложение на Цонев уводът на спешните мерки на кабинета "Орешарски" бе допълнен със "защита на гражданите от монополи и на бюджета от кражби на ДДС и акцизи". Орешарски само декларира, че има мерки срещу контрабандата, данъчните бягства и злоупотреби за запушване на пробойните в приходната част на бюджета, но не сподели подробности.
Финансовият министър Петър Чобанов пък намекна, че едно от оръжията срещу схемите за кражба на ДДС, което смята да използва, вече се прилага в Румъния. Вероятно става дума за обратното начисляване, при което не доставчикът, а получателят на стоката или услугата начислява ДДС. Министърът да отправи запитване кои българи имат фирми в офшорки, бе поръката на депутати. Чобанов отвърна, че това ще е част от предстоящ негов разговор с финансовия министър на Кипър.
Сергей Станишев обясни, че парламентарната група на БСП ще поиска финансовият министър да отправи питане до офшорните зони за всички фирми, на които краен собственик са български граждани, защото "това е почтеното към хората в България и институциите в България трябва да направят подобно усилие".
"Технически ще предприемем необходимите действия със съдействието на експертите от МФ, за да проверим по какъв начин може да се изиска тази информация , имало ли е до момента подобна практика. Това е дискусия в Европа, която все още не е разрешена, продължава да се действа по нея и няма да се различаваме от самите европейски практики", посочи министър Чобанов.
Депутатът Йордан Цонев обяви, че партията му има готов пакет от законодателни решения срещу финансовите престъпления, включващи извънреден данъчен режим за офшорките и недопускане на този фирми до обществени поръчки. От думите му излезе, че експертите на ДПС може да станат пионери на световната битка срещу избягването на данъчни задължения чрез компании, регистрирани на екзотични острови и в специални зони. ЕС и САЩ още не са успели да преборят тези практики и от години обсъждат мерки за премахване на данъчните и банковите тайни в данъчните убежища. Тези специални юрисдикции всъщност са съвсем легални и много фирми по цял свят напълно законно ги използват, за да спестяват данъци.