Делян Пеевски вече не е председател на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС), но ще продължи да занимава цялата държава през следващите няколко месеца. Вчера мнозинството в парламента с видимо нежелание отмени решението си за скандалното назначение на Пеевски за шеф на ДАНС и не намери доблест да го отстрани и от Народното събрание. Отлагането на логичната развръзка рискува да взриви и бездруго разгорещените страсти в обществото и заплете сложен юридически казус.
Депутатите от ГЕРБ изцяло се дистанцираха от проблема, като бойкотираха заседанието. БСП и ДПС цинично прехвърлиха собствения си гаф в ръцете на Конституционния съд (КС), който ще решава може ли Пеевски да остане народен представител или не. По-късно и ГЕРБ обяви, че ще пита КС не е ли несъвместимост депутат да е и шеф на ДАНС. Ако съдим по досегашната практика на КС, решаването на това дело може да трае от един месец до година. Случаят се усложнява и от факта, че исковете са два. Очевидно управляващите разчитат, че до окончателното произнасяне протестите ще стихнат. През това време Пеевски остава в парламента без правомощия и заплата, както увери от негово име лидерът му Лютви Местан, но с имунитет. Дали ще е така обаче, зависи изцяло от добрата воля на Пеевски, тъй като няма законово основание да му бъдат наложени ограничения.
До заплетения казус се стигна поради добре премислени нарушения на процедурите. По неясни причини парламентът не гласува оставката на Пеевски като депутат, преди да го назначи в ДАНС. Така формално Пеевски запази правомощията си. Отделно от това се оказа, че той изобщо не е встъпвал в новата си длъжност като шеф на ДАНС, тъй като не е подписал заповедта за назначение, въпреки че положи клетва. Така се стигна до абсурда в продължение на 24 часа да имаме избран шеф на ДАНС, който никога не е бил такъв, и едновременно с това депутат, съвместяващ две несъвместими длъжности.
Според юристи в случая има и друг парадокс - парламентът не може да отмени назначаването на Пеевски, ако той сам не подаде оставка. В останалите случаи това прави съдът, и то само ако назначението е в нарушение на закона. "Назначаването на г-н Пеевски беше в нарушение на много други неща като професионализъм, почтеност, здрав разум и отговорност за бъдещето на децата ни. Но в нарушение на закона не беше", коментира правозащитникът Йонко Грозев пред "Дневник". Според него ДПС разиграва театър с отмяната с надеждата, че докато цялата патардия приключи, улицата ще се е успокоила. Парламентът може да вземе едно-единствено решение - да прекрати предсрочно мандата му като шеф на ДАНС по негово искане, смята Грозев.
Лютви Местан обясни решението на партията си да сезира КС със загриженост за "конституционната екзактност" на крайното решение по казуса. И вчера БСП и ДПС продължиха да не виждат нищо укоримо в личността на Пеевски, въпреки че го нарекоха "грешка". Нещо повече - отново съзряха в протестите опит за реванш от страна на ГЕРБ. "Ние нямаме съмнение, че казусът "Делян Пеевски" не е причината за протестите, а само един повод и след приключването на този казус ще се търсят и ще се намерят и други поводи за протести. През личността на г-н Пеевски се реализира една много добре премислена стратегия за използване на справедливия протест на българските граждани за стратегия за бърз реванш", обяви Лютви Местан. Така и не се разбра защо той нарича протеста "справедлив", след като не вижда нищо нередно в назначаването на Пеевски за шеф на ДАНС. Местан дълго и емоционално обясни и че за "грешката" поема лична политическа отговорност, която накрая обаче се изрази не в подаване на оставка, а в сезиране на КС.
След този половинчат "вътрешен катарзис" ДПС изиска и от другите да се пречистят. Местан побърза да обяви, че казусът "Пеевски" задава "нови стандарти за хигиена в българската политика". От думите му се разбра, че след като ДПС сега плаща политическата цена "за наслоението върху образа на всеки един от нас", оттук нататък ще държи сметка за репутацията и на останалите първи мъже в държавата. В засукания си стил и без да цитира конкретни имена, Местан посочи, че ако съпругата на един депутат работи в ДАНС на висока заплата и без подходящо образование, той е длъжен да декларира конфликт на интереси при разглеждането на закона за агенцията, явно намеквайки за съпругата на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов.
Местан отвори фронт и срещу президента Плевнелиев, който веднага след гласуването на Пеевски от парламента обяви, че сваля доверието си от правителството. Местан посочи, че стандартите за хигиена, зададени от казуса "Пеевски", трябва да важат и за първите мъже, за които има съмнения, че не са били "екзактни". Той очаква от тях да отговарят от трибуната на парламента "било за своето благосъстояние, било за свои сметки тук-там". В атаката се включи и съпартиецът му Йордан Цонев: "Президентът дължи обяснение за всичко, което се случва около него. Когато искаш да бъдеш морален съдник, трябва да дадеш обяснения". И многозначително напомни, че ДПС има конкретни предложения за данъчно облагане на офшорните зони.
Цонев подразни аудиторията и със странния си начин да поиска прошка за нелепото назначение. "Моите братя мюсюлмани знаят даже по-добре от някои християни за фундамента на християнството. Фундаментът на християнството е прошката", заяви той.
В пристъп на спонтанен катарзис соцлидерът Сергей Станишев предпочете да се извини на депутатите, членовете и симпатизантите на левицата за гафа "Пеевски", но не и на гражданите, които от дни протестират срещу скандалното назначение. Което не му попречи миг по-късно да обяви Пеевски за доблестен воин, изразил готовност "да постави семейството си на риск" в името на това да постигне "истински резултати в борбата с организираната престъпност". Станишев призова гражданите, които звънят по телефоните на червените избраници и ги упрекват за гласуването им, да не ги тормозят. "Аз нося тази отговорност", обяви той.
Премиерът Пламен Орешарски също се покая. "Допуснах политическа грешка, за която се извинявам не само на вас, а и на тези, които излязоха да протестират. Те призоваха за оставка и аз много ясно чувам това", заяви той от парламентарната трибуна.
--------------- ПРИЯТЕЛСКИ ОГЪН----
Лютви Местан насочи стрелите на своя наратив и срещу съюзниците си от БСП. "Няма да позволим на никого да превърне ДПС в универсален виновник за онова, което не се случва, или заради своите вътрешнопартийни проблеми и амбиции", обърна се към лявата част от залата той. "От името на ПГ на ДПС категорично се разграничавам от твърдения като "ДПС ни извива ръцете" и "Те са всеядни и лакоми" - първо, защото това не кореспондира със същността на ДПС и, второ, защото това е проява на локална, кърджалийска ретроградност от началото на 90-те години на XX в.", продължи Местан. Мишена на приказките му очевидно е кърджалийският депутат от БСП Милко Багдасаров. В интервю за "Преса" Багдасаров упреква ДПС във "всеядност по отношение на постове и кадруване" и в "апетит за власт, който блокира усилията на новото правителство".
О, депесарите са си нагли и още как. Поредното безумие е предстоящата защита на докторска степен (с пет положителни рецензии и становища!) от активистът от тази етническа партия Данчо Ментата. Темата е "Човек и общество в Старозаветното Откровение“. Докторската степен ще му бъде дадена от Богословския факултет на СУ.
Натисни тук
Очаквам в скоро време и някой друг Хасан от ДПС да си поиграе на "учен" върху Новия Завет.