За да избегне исканията за персонална оставка, соцлидерът Сергей Станишев се скрил зад колективната политическа отговорност на пленума в четвъртък. На продължилия почти до полунощ форум се очакваше да бъде гласуван вот на доверие на лидера, но вместо това вотът бил разширен - за доверие в цялото Изпълнително бюро на партията. Така Станишев парирал опитите на съпартийците си да му поискат сметка за скандалното назначение на Делян Пеевски начело на ДАНС, основна вина за което носи лично той. Хората в ръководството не бяха информирани за скандалното решение и го разбраха заедно с депутатите малко преди гласуването. Само шестима проявили характер да се обявят "против" - Георги Кадиев, Татяна Дончева, Георги Първанов, Весела Лечева, Румен Петков и Кирил Добрев. Осем са се въздържали. Корнелия Нинова и Румен Овчаров направили остри изказвания по време на съвещанието, но накрая гласували "за". Първанов предложил да се върви към конгрес с председател в оставка, но предложението му било отхвърлено. 2/3 от 180-членния Национален съвет са хора, близки до Станишев. За слабата съпротива срещу лидера допринесъл и фактът, че в момента вървят назначения на сладки постове в изпълнителната власт и повечето активисти се снишават.
Участници в 9-часовото заседание заявиха, че ако вотът бил само в подкрепа на лидера Станишев, гласовете "против" щели да са много повече и така столетницата щяла да отправи ясен сигнал, че е чула гласа на протестиращите. Активът обаче бил вкаран в коварен капан. Освен това червеният апарат предпочел да си затвори очите за греховете на Станишев и да се консолидира зад кабинета "Орешарски", тъй като според социологически изследвания при избори сега БСП ще спечели едва 30 места в парламента.
Георги Кадиев с почуда сподели, че за някой "другари" той се оказал по-голям проблем, отколкото назначението на Делян Пеевски. "Опасявам се, че резултатът от днешния пленум ще доведе до капсулиране на БСП. Моето поведение и на няколко други колеги се оказа по-голям проблем от случая "Делян Пеевски". Даже бях наречен "вампир, който пие партийна кръв", коментира той във Фейсбук. Авторът на крилатата фраза е Лъчезар Костов от софийската градска организация на БСП, която само преди три дни излезе с позиция за "възстановяване на другарството, диалога и чуваемостта в БСП". Костов бил сред малцината на пленума, които се хвърлили като Матросов на амбразурата да бранят лидера.
Столичният районен съвет в "Триадица" пък не само че не осъди гафа с Пеевски, ами сне доверието си от "другарите Кадиев и Дончева". Кадиев предположи, че и други структури в страната ще бъдат принудени да се обърнат срещу "врага с партиен билет" вместо срещу истинските виновници за кризата в партията. "Ако не изпуснем парата, БСП ще се разпука като пъпеш в следващите седмици", прогнозира той.
-----------ПОЗИЦИЯ
В крайна сметка пленумът гласува "Позиция за обстановката в страната и задачите на партията", в която се казва, че "възникналите протести са израз на напълно обоснованото възмущение от едно очевидно порочно кадрово решение в една от най-отговорните сфери на държавното управление". Възмущението било породено и от "усещането за склонност към подобен род решения и в други сфери", свенливо отбелязват социалистите. Червените уверяват, че са чули гласа на улицата, въпреки че подкрепата им за Станишев показва точно обратното. Малко по-натам в текста основната вина за дестабилизация на институциите се хвърля върху ГЕРБ. Спрямо ДПС тонът е много по-мек. "Партньорските взаимоотношения с ДПС да продължат да се развиват на основата на политическите принципи, които зачитат както програмния и експертен характер на правителството, така и заявените намерения за публичност и прозрачност на взаимодействието в бъдеще", се казва в позицията.
|
|