Конституционният съд ще се занимава и със случая "Иван Иванов" и вчера образува дело по искане за неговото изваждане от Народното събрание заради несъвместимост. Висшите съдии бяха сезирани от 48 депутати от ГЕРБ. Те настояват КС да прекрати пълномощията на парламентариста от БСП.
До ситуацията се стигна, след като соцпартията се вкара в кадрови капан с назначаването на Иван Иванов за зам.-министър на вътрешните работи. Той прекара на поста едва няколко часа и бе уволнен от премиера Пламен Орешарски. Причината е, че преди години Иванов е ръководил клон на застрахователна компания, собственост на СИК. По-късно се оказа, че със силовата и застрахователна групировка е бил свързан и неговият баща.
Иванов бе вторият опит на това правителство на възлови места да бъдат поставени спорни личности. Преди това за шеф на ДАНС бе сложен медийният магнат Делян Пеевски, който издържа два дни, преди сам да се откаже. Но настоя да се върне в парламента като депутат. 96 народни представители от ГЕРБ обаче сезираха КС по казуса. Аргументите на бившите управляващи са, че с подписването на клетвения лист веднага след избирането си Пеевски фактически е поел поста председател на ДАНС, а Народното събрание не е гласувало оставката му като депутат. Така на практика той изпълнявал едновременно и двете длъжности.
Това е причината да се търси намесата на съда и при Иван Иванов. Не е ясно дали Иванов ще се върне в НС, докато КС се произнесе, или и той като Пеевски ще остави празна банката и няма да получава заплата.
БСП и ДПС пък се опитват да протакат с месеци поне случая "Пеевски" в Конституционния съд. 93 техни народни представители избраха дългия път около случая. Те поискаха тълкуване на конституционната разпоредба за предсрочното прекратяване на мандата на депутат, включващ хипотезите за подаване на оставка и несъвместимост Това със сигурност ще изисква много повече време за решаване на проблема.
КС образува дело и срещу връщането на Иван Иванов в парламента. Причината е, че преди години Иванов е ръководил клон на застрахователна компания, собственост на СИК. По-късно се оказа, че със силовата и застрахователна групировка е бил свързан и неговият баща.
Всичко ми е ясно, но не мога да разбера две неща, ако знаете, напишете. 1. Каква връзка има бащата на Иван Иванов с депутатстването му в парламента. Доколкото знам, синовете не отговарят за бащите си. Или се връщаме към Павлик Морозов? Много жалко ако е така. 2. Доколкото знам и други управляващи и то от висок ранг, бяха избрани за депутати, а после постъпиха на висше управленско ниво. Така съм чувала и чела пак във вашите форуми. Те не са ли били в СИК, не са ли близки с т.н. Пашата. Той откъде е, не е ли бил в СИК? Като че се мери с двоен аршин.
Останете си със здраве, г-н Колев.