Руският президент Владимир Путин обяви идеята си за икономическа амнистия в края на миналия месец на Международния икономически форум, състоял се в Санкт Петербург. |
Документът предлага да се освободят от наказание лишаване от свобода осъдени или привлечени под отговорност по 27 члена от Наказателния кодекс на Русия, свързани с предприемаческа дейност. За да се възползва от амнистията, заподозряното или осъденото лице трябва да върне имуществото или да компенсира загубите на потърпевшите. Под действието на амнистията попадат също затворници и осъдени на наказания, които не са свързани с лишаването на свобода, както и лица, чието наказание е отсрочено. Амнистията засяга и обвинени за нарушаването на авторските права, незаконни сделки в банковия сектор, мошеничество, пране на пари, укриване на данъци и мита, неизпълнение на кредитни задължения. Това ще важи не само за затворници, но и за лица с условни присъди.
Мерките бяха обявени миналия петък от Путин в реч пред Международния икономически форум в Санкт Петербург. Държавният глава призова парламента бързо още преди лятната си ваканция да приеме предложение за обявяване на амнистия. "Освободени ще бъдат всички, за които присъдата е първа. Ще бъдат помилвани и тези, които се съгласят да възстановят нанесените от тях щети и загуби. Тези граждани ще бъдат с чисто съдебно досие", каза президентът.
Амнистията за икономически престъпления може да засегне над 100 000 души, заяви пълномощникът на Кремъл за правата на предприемачите Борис Титов, цитиран от руските медии. "В затвора има 13 500 души, за които важи амнистията. Не бива обаче да се забравят другите между 70 000 и 80 000 души, които са получили условни присъди, глоби и други наказания и не са в затвора", отбеляза той. Освен това десетки хиляди са обект на съдебно преследване и още нямат присъди, добави Титов. Той съобщи, че през м. г. са започнати 155 000 разследвания на икономически престъпления. Мярката ще позволи да се отвори нова страница в руската икономика и да се намерят нови източници на растеж в момент, когато активността сериозно е намаляла, изрази задоволство Борис Титов. Мнозина наблюдатели и представители на бизнеса изтъкват, че големият брой хора, хвърлени в затвора за икономически престъпления, демотивира предприемачите в Русия, отбелязва АФП. Още повече че в много случаи силите на реда и съдът са заподозрени в обслужване на частни интереси и използване на неясни нормативни разпоредби, за да се оказва натиск на предприемачите. Амнистията ще касае само лица с първа присъда за икономически престъпления, което изключва бившия шеф на петролната компания "Юкос" Михаил Ходорковски, който от 2003 г. е в затвора с две присъди, отбелязват агенциите.