:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,434
Активни 762
Страници 27,999
За един ден 1,302,066

БНБ предупреди, че лихвите тръгват нагоре

Икономическият гуру проф. Балцерович предупреди българските политици да пазят финансовата стабилност
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Полският икономист Лешек Балцерович посъветва да запазим опростената данъчна система и да съхраним финансовата дисциплина.
Идва краят на евтините кредити, лихвите тръгват нагоре. Световната тенденция е такава и тя няма да подмине България. За това предупреди вчера управителят на БНБ Иван Искров на конференция за състоянието на банковата система. Той посъветва българските банки да внимават особено с отпускането на кредити с фиксирана лихва, за да не се окажат в затруднение.

Шефът на централната банка обясни, че големите централни банки излъчват сигнали за затягане на паричната политика и банките у нас трябва да бъдат подготвени за тези промени. Това ще постави началото на нов лихвен цикъл - повишаване на лихвените проценти на международните парични и капиталови пазари. "По-високите лихви навън ще се пренесат и на нашия пазар", посочи Искров.

По думите му е дошло време банкерите да отчитат инфлационните рискове. "Кредитополучателите винаги ще искат по-ниски лихви, но трябва да държим сметка и за интересите на вложителите, които винаги отчитат и инфлацията, а ако щете, и този нелеп данък върху лихвите, въведен от 1 януари", коментира гуверньорът на БНБ.

Главният директор на Банка ДСК Виолина Маринова потвърди, че българските банки ще следват тенденциите. "Лихвите по кредитите по време на бума бяха по-високи, отколкото днес, а в каква среда живеем сега - знаете ли утре какво ще стане, защото аз не знам. Ще има ли правителство, законите ще се променят ли, не знаем", коментира Виолина Маринова, намеквайки, че при несигурна среда и растящи политически рискове заемите е логично да поскъпват.

Тя посочи, че данъкът върху лихвите по депозитите не се е отразил особено на вложенията в банките. През май за първи път от септември 2010 г. статистиката на БНБ отчете спад на спестяванията, но според шефката на Банка ДСК това вероятно се дължи на предизборните харчове на партиите, които са изтеглили депозитите си.

В момента банковият ни сектор работи на скромна печалба - 3.61 на сто. "Разходите на банките са се увеличили от 2 млрд. лв. през 2008 г. до 3.2 млн. лв. в края на 2012 г., обясни Искров. Това се дължи до голяма степен на нарасналите разходи за провизии - покритието, което банките задължително заделят заради риска от необслужвани кредити. Шефът на БНБ изтъкна, че българските банки са много стабилни и със солидни резерви и затова 16-17% дял на лошите кредити не е опасен.

"Банките няма как да са много по-добре от клиентите си", заяви председателят на Асоциацията на банките и шеф на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян. Той подчерта, че икономическата предвидимост е много важна за банките.



ДИАГНОЗА

Полският професор по икономика Лешек Балцерович, който вчера изнесе лекция в София, даде висока оценка на финансовата стабилност на България и на банковата ни система. Той намекна, че проблемът на страната ни е, че развива "кроникапитализъм" - уродлива форма, при която предприемачите не се състезават на пазара, а зависят от връзките си с управляващите. Професорът, чиято "шокова терапия" през 90-те години превърна Полша в успешна пазарна икономика, на няколко пъти предупреди политиците да пазят фискалната дисциплина и валутния борд и да наблегнат на реформите. Проф. Балцерович отправи ясно послание към управляващите да не блокират пенсионната реформа, като посочи, че Полша е вдигнала възрастта за пенсиониране на 67 години. "Отлагането на структурните реформи е все едно да отложиш лечението на пациент, въпреки че си установил, че е много болен", обясни световноизвестният икономист.

14
5349
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
02 Юли 2013 21:55
През май за първи път от септември 2010 г. статистиката на БНБ отчете спад на спестяванията, но според шефката на Банка ДСК това вероятно се дължи на предизборните харчове на банките, които са изтеглили депозитите си.
Каквооо, банките ли харчат предизборно?!
Я веднага да се изтрие тоя wikileak!
В момента банковият ни сектор работи на скромна печалба - 3.61 на сто.
А това веднага си го слагам в рамка на стената!
02 Юли 2013 23:13
Добрата новина е, че данък лихва може и да падне.


03 Юли 2013 07:16
щом няма търсене на кредити, значи че и сега с а скъпи. преди месец в Германия лихвите по ипотеките бяха 1 % а за бизнес проекти 1,75 %... за сравнение дали не печелят банките в БГ. щом е рискова средата да си държат парите в трезорите - ще печелят по-вече...
03 Юли 2013 09:01
Не е нужно да се намеква. Рисковата премия се качва (натисни тук)
03 Юли 2013 10:08
Айде на евтините кредити за последно, народеееее!!!
03 Юли 2013 10:19
Кредитите са основен двигател на инфлацията и по-добре да станат по-недостъпни а не разни безумия за заробване на неосъзнатите като кредит "отпуска", кредит "градина", кредит "нови маратонки".
03 Юли 2013 11:59
Ами положението в страната е много сериозно, заради мизериите на ГЕРБ, които макар и не на власт продължават да подкопават положението я с платени протести, я със саботажи на работата на парламента.
03 Юли 2013 13:54
При този ГПК и дадената привилегия на банките да се снабдяват когато и както им хрумне със заповеди за незабавно изпълнение, според мен всеки който тегли кредит е или тотален глупак или луд (изключвам случаите на крайна необходимост за лечение на болен и други такива). Според сега действащото законодателство банката по всяко време без да те пита може да ти вдигне лихвата колкото си иска, да ти обяви кредита за предсрочно изискуем когато си иска и да ти продаде имуществото на безценица както си иска, а ти да останеш вечен длъжник до края на живота си, че и наследниците ти. При това положение моят съвет е, който има кредит и същевременно разполага с имущество, да си погася задължението възможно най-бързо, а който няма - изобщо да не си помисля да тегли. За тези, които нямат имущество и нямат доход от заплата, няма страшно, но на тях банките трудно им отпускат кредит.
03 Юли 2013 17:46
03 Юли 2013 17:58
Много интересно как ни убеждават, че трябва да се вдигат лихвите и кой го казва - управителя на БНБ, а не на някоя частна банка. И защо така? Защото видите ли трябвало да се мисли за положението на вложителите. А някой няма ли да помисли за състоянието на държавата? Всички плачат че няма работа, бизнеса се огъва все повече и повече, а увеличавайки лихвите по кредитите става все по-трудно някой да се заеме с бизнес, да разкрие работни места, да се мъчи да направи нещо , като същевременно плаща данъци, осигуровки, такси и си трови нервите да се занимава с родната бюрокрация. Колко по-лесно е да си продаде това, което е останало от бизнеса си и да внесе парите на депозит, нищо че на улицата ще останат 10, 20, 100 ... човека и накрая няма да има кой да плаща осигуровки и данъци, а тези безработни няма да имат два лева да си купят и хляб, а ще трябва да рачитат на помощи, които пак трябва да се съберат от бизнеса и т.н. в омагьосан кръг. Докато не осъзнаем , че по-добре да имаме работеща икономика, която да плаща добри заплати, отколкото да разчитаме на някакви измислени лихви по депозити, няма да се оправим и ще зависим от банките. А ако те наистина вземат , че вдигнат лихвите по кредитите, вместо да свалят лихвата по депозита, в един момент май ще се чудят на кого да дадат парите , че да не стоят в трезора и как ще изкарат за тази лихва, която ще дължат на вложителите. Ноооо, те може и да намерят решение........с една хубава хиперинфлация хубаво ще ни подредят спестяванията
03 Юли 2013 18:27
Настоящето клатене на лодката дали не е за да се стигне до една хубава инфлация?
03 Юли 2013 19:23
Комунистите ще ни набутат с едни хубави дългове ако не ги махнем навреме!!!!!
03 Юли 2013 19:52
И защо така? Защото видите ли трябвало да се мисли за положението на вложителите.
Не се притеснявай! Още в понеделника доктора по икономика г-н Хърсев ще ти обясни, че лихвеният процент се вдигал не заради вложетелите, а заради основния икономически закон на търсенето и предлагането . Тактично ще пропусне, че кредитната задлъжнялост (на населението) спада (търсенето спада), а влоговете растат (предлагането нараства), откъдето следва лихвата да пада. Но имало един риск, дето "обективно" се оценявал от едни субекти, самопровъзгласили се за рейтингови агенции.
в един момент май ще се чудят на кого да дадат парите
Няма такава опасност. Нали за това са държавните дългове -емитират се държавни ценни книжа ... за да се гарантира печалбата на финансовите институции. Ей на, настоящото правителство взе "правилната" посока - 1-2 млрд. лв. му се губили в бюджета. Да видим кой ще предложи по-високи комисионни - МВФ или "родните" банки. Лихвата, както знаете от предишния кредит и както Искров я вдига без анализ на пазара, е без значение. Когато е ниска, държавата (финансовия министър Дянков) дава големи дискаунти при книжата или "инвестира" държавния резерв в избрани частни банки (финансовия министър Орешарски).
03 Юли 2013 21:27
В нормална икономика западен тип - САЩ, Япония, индустриална Европа, при криза (както е сега) лихвите падат за да се стимулира икономиката и потреблението.
За да тръгнат лихвите нагоре, икономиката вече трябва да е набрала скорост. Даже да има признаци за това на запад, то в България това трябва да се случи в последствие.
Банките печелят от лихвите. Явно в България никой не взима заеми, та банките са решили поне да приберат кеша на населението чрез примамка за по-високи лихви и да работят с тези пари.
А изказването на шеф на банка че ще вдигнат лихвите ей така, щото било несигурно е повече от несериозно. Звучи като приказка между две баби на Женския пазар- ще си взема днес чадъра щото може и да вали.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД