Пред загражденията пред парламента са поставени макети на танкове и военен камион, с които си играеха деца, доведени от протестиращите им родители. |
Изявлението му предизвика гневните реакции на БСП и "Атака", които го обвиниха в нарушаване на конституцията и заговориха за импийчмънт. От ГЕРБ припомниха, че от самото начало са за предсрочни избори. ДПС замълча многозначително.
Според президента изборите са единственият демократичен способ за разрешаване на неразрешими конфликти като настоящия. "Никой не може да ме убеди, че изборите са нещо лошо, че този най-демократичен инструмент на правовата държава може да бъде "вреден". Не, не може", заяви Плевнелиев. Той отхвърли като фалшива тезата, че тези, които настояват за нов вот, нарушават конституцията. Изчакването на управляващите не помага за разрешаването на проблемите и не допринася за стабилността в държавата. "Българските граждани вече разпознават безпогрешно всичко, което влиза в противоречие с правовата държава. Политиката на тежки зависимости и паралелна власт, упражнявана в годините на прехода, няма да бъде толерирана от гражданите повече и който не го е разбрал, ще плати висока политическа цена за това", заяви той. И призова парламентарните сили и правителството да предприемат действия, които по недвусмислен начин да покажат, че имат волята държавата да скъса безвъзвратно със съмненията за задкулисни зависимости.
Изявлението на президента бе по-скоро опит за емоционално, отколкото за институционално въздействие върху основните политически играчи в управлението, тъй като правомощията не му позволяват повече. То бе предшествано от десетдневни неформални консултации с парламентарни и извънпарламентарни партии и граждански организации, за резултатите от които медиите така и не бяха информирани.
Плевнелиев настоя парламентът да се разграничи ясно от "шпицкомандите на "Атака", които зоват за "граждански арести" на протестиращи. Призова за намеса и на прокуратурата. Той припомни, че само преди дни Европейският парламент отне имунитета на лидерката на френската националистическа партия Марин льо Пен за подобни действия. "Ако сега си замълчим и не реагираме, махнем удобно с ръка и си кажем: "Какво толкова?", след време ще бъде късно. Апелирам за ясно разграничаване. Непукизмът ни докара дотук! За да се оттласнем от дъното, трябва ясна позиция, ценности и тяхното ежедневно отстояване", категоричен бе държавният глава.
Плевнелиев очерта тънката червена линия, спрямо която партиите са длъжни да се позиционират: "Който е за това България да е достоен член на ЕС - от едната страна, който нарича европейските компании колонизатори и не уважава европейския химн - от другата страна. Който е за прозрачност в институциите и назначенията на висши държавни постове - от едната страна, който е за задкулисие и безпринципни назначения - от другата страна. А народът ще съди само по делата, а не по декларациите."
Президентът предупреди управляващите, че номерът им да прикрият скандалните си действия със социална патетика няма да мине. "Гражданите няма да приемат безропотно всеки акт на политическо безсрамие само защото държавата изпълнява друго свое задължение - например да се грижи за социално слабите, да осигури повече пари за майките или да строи магистрали", заяви Плевнелиев. Според него промените в Изборния кодекс също не са достатъчно основание за дълго оставане във властта. "Да, промени в Изборния закон са необходими, трябва да се направят само най-наложителните и безспорните. Едва ли българското общество се намира в това стабилно състояние, което да позволи дълга изследователска дейност, научен подход и изработване на изцяло нов Изборен кодекс, което да отнеме години", бе позицията на държавния глава.
Очевидно президентът не е имал илюзии какви ще са реакциите на парламентарните партии, защото побърза да се застрахова. "Аз знам какво мога и какво не мога като президент и със сигурност не мога да приема една част от обществото да протестира, а друга да се прави, че не ги вижда. Не мога да приема да се работи за национално разделение - конституцията не ми дава право на това", заяви той. Според държавния глава текстът в основния закон, според който той олицетворява единството на нацията, му дава право да търси решения и да изисква отговори от политическите сили.
От БСП обвиниха Плевнелиев в неуважение към конституцията, тъй като предложенията му не съответствали на правомощията му. "Със своето изявление г-н Плевнелиев се опита да игнорира парламентарния характер на републиката, както и избора на българските граждани, направен само преди 2 месеца. С тези си действия г-н Плевнелиев показа, че не е дорасъл да бъде президент на всички българи", обяви депутатът и член на ръководството на БСП Антон Кутев. Той обвини президента в принадлежност към олигархичните кръгове, срещу които говори и които го наложили за министър в правителството на Бойко Борисов. До приключването на броя в БСП все още мислеха по въпроса дали да подкрепят искането на "Атака" за отстраняване на държавния глава. От пресцентъра на "Позитано" 20 обясниха, че решението по толкова важен въпрос трябвало да се вземе от "високопоставен ръководен орган в партията".
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров пък обяви, че е шокиран от "антиконституционното поведение на лицето, което за съжаление изпълнява функцията президент на Република България", и за пореден път заплаши Плевнелиев с импийчмънт. Според националиста с подкрепата си за протестите държавният глава "призовава към преврат" и "подклажда да свалят законно избрания парламент", което било основание да бъде подведен под отговорност за държавна измяна. Затова от "Атака" започват консултации с другите парламентарни партии дали имат готовност за стартиране на процедура на импийчмънт.
"Колкото и да се опитва да го прикрие, президентът се държа като партиен говорител на ГЕРБ. Г-н Плевнелиев изглежда като човек, който случайно и за кратко е попаднал в политиката", казва пред "Всеки ден" зам.-председателят на ПГ на ДПС Камен Костадинов. Официална позиция по изявлението на президента от страна на ДПС няма.