Държавната социологическа агенция НЦИОМ опроверга твърденията на управляващите, че мълчаливото мнозинство подкрепя правителството, а протестиращите са кресливо малцинство. Близо 2/3 от българите подкрепят недоволството срещу кабинета "Орешарски", сочи проучване на НЦИОМ, проведено в периода 3-10 юли. Това са и първите данни на агенцията, публикувани след предсрочните парламентарни избори на 12 май.
58% от пълнолетните граждани симпатизират на протестиращите, а 42% не ги подкрепят. Близо половината (47%) смятат, че е по-добре да има нови избори, а 35% са на мнение, че е по-добре правителството да изкара мандата си. Профилът на анкетираните сочи, че младите и образованите са на страната на протестиращите, докато по-възрастните, бедните и жителите на селата не одобряват градските шествия, продължаващи вече месец. Подкрепа за протестите декларират 67% от столичаните, 57% от жителите на големите градове и 65% от тези на малките. Половината от жителите на селата (52%) не ги одобряват.
70 на сто са убедени, че разрешаването на кризата минава през оставка на правителството. 37% от тях искат това да стане незабавно, а 23 процента са склонни на известна отсрочка. 30% са на мнение, че правителството не трябва да отстъпва.
Кабинетът на Пламен Орешарски започва работата си с 32% одобрение и 59% неодобрение, сочат данните на агенцията. През последните 16 години единствено кабинетът "Станишев" е стартирал с по-ниско доверие през 2005 г. - 29 на сто. За сравнение правителството на Бойко Борисов получава 51% одобрение през първия си месец, кабинетът "Сакскобургготски" - 54%, а този на Иван Костов - 60 на сто. Председателят на сегашния парламент Михаил Миков пък се отличава с рекордно ниско одобрение в сравнение с предшествениците си на поста.
Това първо след изборите проучване показва, че 62 на сто от българите не са доволни от изборните резултати и само 24% се чувстват удовлетворени. Най-недоволни са избирателите на ГЕРБ. 82% от привържениците на партията не признават резултатите. Доволни са 69% от избирателите на ДПС и 53% от поддръжниците на "Коалиция за България".
Данните на НЦИОМ показват, че протестите все още не раждат достатъчно значими политически алтернативи, различни от статуквото. Ако изборите са днес, сигурно място в парламента ще намерят само три партии - ГЕРБ, БСП и ДПС. Под 4-процентовата бариера, макар и с малко, остават "Атака", Движение "България на гражданите" и НФСБ.
ГЕРБ продължава да е водеща политическа сила, която събира симпатиите на 22-23% от гласоподавателите. Втора е БСП с 19-20%. ДПС запазва електоралната си подкрепа между 6 и 7%. "Налице е известно свиване на електоралната тежест на ГЕРБ в рамките на 1-2%, докато БСП леко разширява подкрепата си в рамките на около 2-3%", анализират социолозите. 3/4 от избирателите на ГЕРБ заявяват готовност да гласуват отново за партията. Много по-висок е този процент при БСП и ДПС. Предани на столетницата биха останали 85% от избирателите й, а на ДПС - 82%.
------АПЛОДИСМЕНТИ
С аплодисменти и викове "Браво" протестиращите преминаха пред сградата на френското посолство в София в неделя вечерта. Жестът им бе в знак на благодарност към посланик Филип Отие за съвместната му позиция с германския амбасадор срещу олигархията в България. По това време в двора на посолството се провеждаше приемът послучай националния празник на Франция - 14 юли. По време на празненството посланик Отие се сбогува с българската общественост, тъй като мандатът му изтича тази година и отправи дипломатично послание към присъстващия премиер Пламен Орешарски, че революциите ще продължат, докато има Бастилии за превземане.
По време на празненството посланик Отие се сбогува с българската общественост, тъй като мандатът му изтича тази година и отправи дипломатично послание към присъстващия премиер Пламен Орешарски, че революциите ще продължат, докато има Бастилии за превземане.
Ясно е, че Отие и Горанова са платени соровчета и превратаджии.