Уникредит Булбанк бе осъдена от Окръжния съд в Русе два пъти за един ден заради едностранно променени лихви. И в двата случая става дума за кредити, изтеглени преди 2010 г., когато Законът за потребителския кредит бе променен.
По първото дело клиентът е изтеглил от банката ипотечен кредит за 54 400 евро със срок за погасяване до 2033 г. Месечните вноски според двустранно подписания погасителен план са 417.37 евро. Годишният лихвен процент към момента на сключване на договора е 7.3% и е сбор от базов лихвен процент (БЛП) и фиксирана надбавка. БЛП се определя от средния европейски лихвен процент Euribor. Със свое решение от 2008 г. обаче банката едностранно изменя реда за определяне на базовия процент, като добавя и премия, за която не е имало съгласие от кредитополучателя. Тази премия последователно е увеличавана от 1 до 3.5%. Според съда тази промяна нарушава принципа на равнопоставеност на страните и противоречи на закона.
В жалбата си кредитополучателят иска да му бъдат върнати 5 хил. лв. от общо 10 686 лв. неправомерно надвзети от банката. Първоначално Русенският районен съд отхвърля иска за връщане на сумата. Окръжният съд в Русе обаче постановява, че това решение е неправилно, и задължава банката да върне на клиента си исканите 5 хил. лв. от неправомерно взетата лихва.
По втория случай, чието решение е излязло същия ден, Окръжният съд в Русе осъжда банката да върне 5 хил. лв. на друга нейна клиентка. Първото решение на Русенския районен съд също е в полза на клиентката. Уникредит обаче обжалва пред Окръжния съд, който също се произнася в нейна полза. Съгласно заключението от 2009 г. до 2012 г. ищцата е заплатила в повече почти 5500 лв. И при този кредит банката едностранно е променила базовия лихвен процент и е добавила към него и премия, за каквато страните не са постигали съгласие.
От Уникредит Булбанк обясниха, че ще уважат решенията на съда и по двата казуса.
"Реално в този случай банката се е опитала да избегне намаление на кредита, тъй като той е сбор от Euribor, който е паднал, и фиксирана надбавка. Така формулата вече е станала неизгодна за банковата институция и тя е решила да си навакса, като промени условията в движение, като въведе премията", обясни финансовият анализатор Любомир Христов пред "Сега".
Миналата година друг русенец - Пламен Стоянов, осъди на 2 инстанции Уникредит Булбанк и тя трябваше да му върне 4677 лв. надвзети лихви. Проблемът също беше, че банката променила няколко пъти условията на договора му, без той да бъде уведомен.
|
|