:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,557
Активни 596
Страници 22,024
За един ден 1,302,066

Банка бе осъдена два пъти за ден за едностранно променена лихва

Уникредит Булбанк бе осъдена от Окръжния съд в Русе два пъти за един ден заради едностранно променени лихви. И в двата случая става дума за кредити, изтеглени преди 2010 г., когато Законът за потребителския кредит бе променен.

По първото дело клиентът е изтеглил от банката ипотечен кредит за 54 400 евро със срок за погасяване до 2033 г. Месечните вноски според двустранно подписания погасителен план са 417.37 евро. Годишният лихвен процент към момента на сключване на договора е 7.3% и е сбор от базов лихвен процент (БЛП) и фиксирана надбавка. БЛП се определя от средния европейски лихвен процент Euribor. Със свое решение от 2008 г. обаче банката едностранно изменя реда за определяне на базовия процент, като добавя и премия, за която не е имало съгласие от кредитополучателя. Тази премия последователно е увеличавана от 1 до 3.5%. Според съда тази промяна нарушава принципа на равнопоставеност на страните и противоречи на закона.

В жалбата си кредитополучателят иска да му бъдат върнати 5 хил. лв. от общо 10 686 лв. неправомерно надвзети от банката. Първоначално Русенският районен съд отхвърля иска за връщане на сумата. Окръжният съд в Русе обаче постановява, че това решение е неправилно, и задължава банката да върне на клиента си исканите 5 хил. лв. от неправомерно взетата лихва.

По втория случай, чието решение е излязло същия ден, Окръжният съд в Русе осъжда банката да върне 5 хил. лв. на друга нейна клиентка. Първото решение на Русенския районен съд също е в полза на клиентката. Уникредит обаче обжалва пред Окръжния съд, който също се произнася в нейна полза. Съгласно заключението от 2009 г. до 2012 г. ищцата е заплатила в повече почти 5500 лв. И при този кредит банката едностранно е променила базовия лихвен процент и е добавила към него и премия, за каквато страните не са постигали съгласие.

От Уникредит Булбанк обясниха, че ще уважат решенията на съда и по двата казуса.

"Реално в този случай банката се е опитала да избегне намаление на кредита, тъй като той е сбор от Euribor, който е паднал, и фиксирана надбавка. Така формулата вече е станала неизгодна за банковата институция и тя е решила да си навакса, като промени условията в движение, като въведе премията", обясни финансовият анализатор Любомир Христов пред "Сега".

Миналата година друг русенец - Пламен Стоянов, осъди на 2 инстанции Уникредит Булбанк и тя трябваше да му върне 4677 лв. надвзети лихви. Проблемът също беше, че банката променила няколко пъти условията на договора му, без той да бъде уведомен.
21
6189
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
15 Юли 2013 20:01
Тази банка след нейната приватизация от жабарите тръгна надоле. Сал едни огромни държавни помощи в размер на стотици милиарди, осигурени от дон Силвио я крепят над водата. Добре е сите българи да си немат взимане-даване с нея.
15 Юли 2013 20:43
Обърнете внимание на сумата от 5000 лв. Хитър ход, за си остане делото в Русе.
16 Юли 2013 01:08
Трябва да има 'клас актшън'да може тази присъда да е валидна и за другите ограбени.
16 Юли 2013 03:39
Проблемът също беше, че банката променила няколко пъти условията на договора му, без той да бъде уведомен.

Предполагам, че и да бъде уведомен, пак е проблем. Или не е. А?
Освен да връщат парите в този случай, банките трябва и да плащат и глоба - примерно 200 пъти надвзетото. Но парламента за съжаление има други грижи и не може да защити гражданите от явна и документирана измама и кражба.
16 Юли 2013 08:22
тТази банка постоянно си въвежда, разни правила като: да взерма такса при закриване на сметка, последния път когата теглих собственните си пари ме изненадаха че над сума от 2000 лв им дължа такса. Бягайте от тази банка.
16 Юли 2013 09:07
Това са случаи, за които: БРАВО на българското правосъдие!
16 Юли 2013 09:39
Обърнете внимание на сумата от 5000 лв. Хитър ход, за си остане делото в Русе.

Имаш някакви съмнения към ВКС ли?
16 Юли 2013 10:20
Обърнете също така внимание, че "банкера" Хампарцумян подкрепя искрено Хубавите Умните Интелигентните. Морален човек. И няма нищо общо с олигархията. Самоизградил се Експерт. И той Х.У.И.
16 Юли 2013 12:15
"Банкерът" Хампарцумян, е най-големият хейтър на България!
16 Юли 2013 12:47
Браво на съда и кофти за статията, кога журналистическото племе ще почне да пише разбираемо за читателите си. Новината си заслужава да бъде поднесена по подробно с идея и други ощипани от кредитните институции да си потърсят правата. Защото съда присъжда само това което си поискаш
16 Юли 2013 15:39
16 Юли 2013 15:56
Нищо ново под слънцето.
Преди около година в сутрешният блок на BTV един от тези който осъдиха банката чистосърдечно си го призна:
" Осъдих банката защото и съдията също има кредити.........."
От тук нататък коментарът е излишен!

И малка корекция на заглавито - не става въпрос за променена лихва, а за променена МЕТОДИКА за изчисляването на лихвата.
И тук казусът е доста интересен:
EURIBOR-ът определено е манипулиран от ЕЦБ която започна да раздава кредити на всички банки от еврозоната на по 1% (но не и на българските защото ние не сме в еврозоната). Това е определено политическа намеса в определянето на този индекс и определено води до изкривяването му.
Компенсирането на това изкривяване е съвсем логично действите от страна на Банката(ите).
От друга страна няма как да не признаем че клиентите на Банката не носят никаква вина за действията на ЕЦБ, а промяната на методиката по такъв начин отваря наистина една доста опасна вратичка за промяна на начина на определяне на лихвата!

Този случай доказва че винаги може да има политическа намеса в определянето на уж независимите индекси и е ярко доказателство защо не трябва да се ползва ОЛП, а банките трябва да определят сами методиката за изчисляване на лихвите. (с условитето да я публикуват предварително)

Надявам се само тези който са осъдили Банката да не са имали глупостта да престанат да плащат вноските си (както най-често съветват адвокатите им) защото тогава директно влизат в "предсрочно изискуеми".
16 Юли 2013 16:50
Banker77,
В случаите по-горе 'банката едностранно изменя реда за определяне на базовия процент, като добавя и премия, за която не е имало съгласие от кредитополучателя. Тази премия последователно е увеличавана от 1 до 3.5%. Според съда тази промяна нарушава принципа на равнопоставеност на страните и противоречи на закона.'
При мен са идвали за съвет познати, които Банката е викала и им е казвала да подпишат 'тук и тук', защото кредитният им риск се е повишил. След подписа си те реално биха плащали за това, че Банката не е мислила за това когато е отпускала кредита!

Благодаря за съвета в края:
'тези който са осъдили Банката да не са имали глупостта да престанат да плащат вноските си (както най-често съветват адвокатите им) защото тогава директно влизат в "предсрочно изискуеми" '
16 Юли 2013 17:19
В свят манипулиран от финансовите спекуланти т.е. банки и пр. измет, такива прецеденти се правят с цел имитация на равнопоставеност и законност. така че противно на Банкерчето съм на мнение че Държавата трябва да определя лихвените проценти и която банка иска нека, която не ще - ВЪН! Да не говорим, че описаното в статията е практика и подобни присъди би трябвало да предизвикат държавна ревизия на всички договори поне във въпросната банка. Убеден съм че ще е пълно и с други такива незаконни промени, ама няма заведени искове.
16 Юли 2013 18:14
Банкерче,

много си подробен, ама защо не обясниш простичко защо лихвите в България са в пъти по-високи?
Щото са по-високи българските заплати ли?

И стига сте плашили гаргите с предсрочно изискуемия кредит.
Хората се евакуират в нормални страни където има нормални условия за живеене.
Скоро няма да има кой да ви плаща и ще фалирате!
16 Юли 2013 18:16
Банките трябва да бъдат пресирани непрестанно - те като че ли са някакъв остатък от "каниб.лизма".
16 Юли 2013 19:29
mary1001:
Банкерче,
много си подробен, ама защо не обясниш простичко защо лихвите в България са в пъти по-високи?
Щото са по-високи българските заплати ли?


Ами Аз съм го обяснил, но човек трябва поне малко да си има някакво понятие от нещата!
Няма проблем да ти го кажа и по-простичко:

Под натиска на политиците ЕЦБ "пусна" печатницата на пари и раздаде на Банките от еврозоната заеми на по 1% лихва!
Нека БНБ "бъкне" в Държавният Резерв (защото не може да печата пари - във Валутен борд сме) и да раздаде на банките заеми на по 1% и ще се изравним с т.нар. от теб цивилизован свят! Само не забравяй че кризата започно точно от този цивилизован свят и то от страната с най-ниски лихви - САЩ!
Така че тезата че високите лихви са създали кризата тотално издиша откъм фактология! (още по-невярна е че за нея са виновни Банките)

Нямам нищо против да се изнесеш към тези страни, само дето условията с кредитите там са още по-плачевни!
То ако всичко им беше наред нямаше да има "Окупирай Wallstreet" и другите му разновидности!

И един съвет не оствяй някой друг да ти нарежда живота - за него си си отговорна сама!
16 Юли 2013 19:37
хубаво са я осъдили, има и още поне десет неща, заради които могат да я осъдят. лошото е, че Хъмпърцумениният ще си избие парите пак чрез спестяванията на вложители.
16 Юли 2013 19:39
bat izo

....съм на мнение че Държавата трябва да определя лихвените проценти и която банка иска нека, която не ще - ВЪН!


OK! Нека Държавата да определя ОЛП стига БНБ да е във състояние да ме рефинансира неограничено на посоченият ОЛП.
Ако не е в състояние да го направи - значи няма право да определя ОЛП!Толкова е просто!

И не си мислете че с изкуствено натискане на лихвата ще успеете да постигнете нещо - САЩ показаха докъде се стига с това!

Това най-много да доведе до недостиг на ресурс .....и тогава само близките до властта ще получават кредити, а вие ще гледате как инфлацията Ви изяжда парите. Явно сте забравили какво се случваше през 90-те!

А на който не му харесват Банките - да не им ползва услугите - ние не сме социални институции!
16 Юли 2013 20:34
Аз се изнесох преди 4 години...
Заради такива като тебе дето вдигнаха лихвата на такава височина, че със заплатата на глаДен счетоводител не можех да издържам.
Плюх ви на заемите, ипотеките...

Чудя се на тези, които още стоят и ви плащат високите лихви.

Тук все още има регулации и хората живеят при поносими условия. Първото нещо е да се определят сумите, под които човек не може да живее. И ако доходът ти е малък има разни гъделчета, наречени помощи...
Аз на моите години ще имам възможност да си доуча тук щото много ми се учи. Държавата ми дава помощи за да уча и да мога след това да си намеря по-добра работа. А банката ми дава потребителски заем с 20 % лихва щото още не съм тукашна...
Като стана местна ще е с лихва 7-8 %.
Та защо по-рано не дойдох се питам? И защо все още има хора в България, които да плащат такива лихви?
16 Юли 2013 20:38
А инфлацията като изяжда спестените парички не изяжда ли и кредитите, т.е. вашите парички?
Навсякъде вие, вашите... пиша с малка буква не защото не зная правописа, а защото няма по-малка буква в клавиатурата за вас, неуважаваните от мен банки.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД