Финансовото министерство отмени вчера аукцион на държавни ценни книжа (ДЦК) за 50 милиона лева, проведен от БНБ. Провалът на емисията породи опасения, че доверието във водената от правителството финансова политика намалява. Това би довело до сериозни трудности при пласирането на планирания от кабинета нов дълг в размер на 1 милиард лева.
Според официалното съобщение на Министерството на финансите, то е отхвърлило "всички постъпили поръчки на проведения на 22 юли аукцион за продажба на 50 млн. лв. 10.5 годишни държавни ценни книжа с падеж 9 юли 2023 година. Причината е възникнал технически проблем, поради който част от участниците не са могли да подадат своите заявки". В съобщението на БНБ за проведения търг също не се посочва причина за решението на финансовото министерство. В търга са участвали 11 първични дилъри на ДЦК.
Вероятно причина за решението на финансовото министерство е слабият интерес към емисията, както и рязкото нарастване на доходността, коментираха анализатори. Обявената емисия се продава на части. Предложените вчера 50 милиона лева са били с лихвен процент 4 на сто годишно. Средната доходност на постъпилите поръчки е била 4.01%. Това е значително повече от постигнатата през май доходност от 3.43 процента по същата емисия.
До участие в аукциона са били допуснати поръчки със съвкупна номинална стойност 58 400 000 лв., в т. ч. несъстезателни поръчки за 6 100 000 лв. Тази емисия бе пусната за първи път през януари и тогава събра 3.54 пъти повече поръчки от предложеното. При следващите три аукциона търсенето превишаваше предлагането два пъти. При вчерашния аукцион покритието на емисията е едва 1.17 пъти.
От ведомството на Петър Чобанов съобщиха, че "МФ отчита интереса на инвеститорите в български държавни ценни книжа и същото количество ще бъде предложено на по-късен етап".
Според сайта economix.bg. повишаването на доходността на ДЦК се дължи на развитието на световните пазари и на увеличаването на политическия риск на България. Под съмнение попадат и плановете на кабинета да пласира 1 милиард лева нов дълг. Една от целите на тази емисия е да рефинансира извънредната шестмесечна емисия за 800 млн. лева. Тя беше успешно пласирана в началото на годината, за да се платят субсидиите на земеделците, а падежът й е през август.
"Провал на емисия вътрешен дълг за 50 млн. лв - много слаб интерес и повишени лихви. Проявяват се негативните ефекти от актуализацията на бюджета. А сега как ще се финансира 1 млрд. дълг?". Това коментира веднага след съобщението за отмяната на аукциона Георги Ангелов от институт "Отворено общество".
ДЪЛГОВЕ
Брутният ни външен дълг към края на май 2013 г. е 37 297.6 млн. евро. Той е нараснал с 843.4 млн. евро в сравнение с май миналата година, сочат оповестени вчера данни на БНБ. Само за месец, в сравнение с април, дългът е нараснал с близо 138 млн. евро. Задълженията на държавата към края на май 2013 г. са 3.157 млрд. евро. За година те са нараснали с 391.8 млн. евро. Задълженията на банките пък са 6.179 млрд. евро (15.1% от БВП). Спрямо май 2012 г. дългът на сектора нараства с 544.8 млн. евро.
Оправдаването на провала с "технически проблем" бе наречено вежливо от аналитици в БНБ "прилагане на дезинформационна политика".
Май Орешарски изобщо не знае друга политика.
Ще патим, другарчета, заради вас. Много, при това