След като новите цени на тока, които трябва да влязат в сила от 1 август, неприятно изненадаха трите електроразпределителни дружества (ЕРП), вчера и голяма част от държавните енергийни фирми заявиха, че очакваното поевтиняване с 5% ще ги вкара в допълнителни загуби. Това стана на обществено обсъждане на новите цени на електроенергията в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Част от дружествата се оплакват от съкращаване на инвестиционните им разходи, а други - от намалените цени за включване към мрежата. Всички обаче са единодушни, че заради упражненията в тази област рискуват да изпаднат в несъстоятелност.
След като две от ЕРП-та - ЕВН и "Енерго-Про", заведоха искове срещу България в арбитражния съд, вчера и от ЧЕЗ заявиха, че поредното затапване на цените ще изправи дружеството пред сериозно изпитание. Според Зорница Генова от чешката компания новите по-ниски нива на признатите технологични загуби ще са в тежест за компанията, тъй като само за 6 месеца са намалени с над 5%. Шефът на ЕВН Йорг Золфелнер се обърна към ДКЕВР и заяви, че енергетиката в България е "в спешно отделение и вие сте лекарите". Дружеството е на загуба, като към момента дупката гони около 300 млн. лв. Основната причина е изкупуването на зеления ток, но новото намаление на цените също ще окаже влияние върху загубите, смятат от ЕВН. Само поевтиняването на тока от март ще натрупа нови загуби от 35 млн. лв. годишно, показва отчетът на компанията, с който "Сега" разполага. Стефан Абаджиев от "Енерго-Про" пък добави, че ако ЕВН са в "спешното отделение, то "Енерго-Про" е вече в реанимацията". Дупката за компанията от мартенското поевтиняване на тока ще бъде 24.6 млн. лв. за година, а отделно от това дружеството ще бъде на минус и от намалението от идния месец.
Срещу новите цени от август вчера възразиха и от няколко електроцентрали, като ТЕЦ "Варна" и ВЕЦ "Банска Бистрица". На загуба ще бъдат и от столичната "Топлофикация", ЕСО и др. Шефът на "Електроенергийния системен оператор" Иво Лефтеров обясни, че на ръководената от него компания се пада да понесе сериозна част от намалението на тока. Новата цена за достъп до високо напрежение ще увеличи загубата й, която е 38 млн. лв. "Предвижда се намаление на цената за достъп до мрежата от 2.40 лв., но не е отчетено, че това ще доведе до нови разходи за компанията", заяви Лефтеров и допълни, че ЕСО е изправен пред сериозен риск. Досега за достъп се плащаха по 6.48 лв. на мегаватчас.
По-евтиният ток ще се отрази и на "Топлофикация София". "Намаляването на цените на електроенергията, която НЕК изкупува от нас, ще доведе до затруднено разплащане с "Булгаргаз", заяви шефът на дружеството Стоян Цветанов. Приходите от производство на ток помагат на столичната топлофикация да се издължава за природния газ на "Булгаргаз" и така да субсидира цената на парното. Стоян Цветанов се учуди, че ДКЕВР е заложила признатите загуби по мрежата да са над 13%, при сегашните около 16.5%. "Такива стойности нямат и най-добрите топлофикации в света", възмути се той. Регулаторът отхвърли и идеята за две тарифи за парното - за пестеливи и пилеещи.
Единствено доволни - поне засега, се оказаха от държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", които отбелязаха, че приемат предлаганата изкупна цена на тока, произвеждан от тях. Ръководството на централата обаче може да промени мнението си, тъй като ДКЕВР са взели предвид настоящите цени на въглищата. От миньорските организации вече поискаха по-висока изкупна цена от сегашните около 72 лв. на тон. Според синдикатите тя трябва да достигне около 90 лв. и чрез това да се гарантира работата на миньорите. "В продължение на три години цената на въглищата не е увеличавана, като даже е била намалявана. Цената, на която в момента работят "Мини Марица-изток", не е нормална и е изкуствено ниска. Така самото предприятие работи на загуба", коментира неколкократно министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. Той обаче всеки път пропуска да отбележи, че по-високата изкупна цена на въглищата може да доведе до ново искане за увеличение на тока.
Любопитно е, че при вчерашното обществено обсъждане икономическото министерство се оказа без становище. Пратеникът на Драгомир Стойнев - Атанас Филипов от дирекция "Сигурност на енергоснабдяването", заяви, че министерството ще предостави позицията си допълнително. Крайният срок за това обаче изтича днес.
Окончателното решение за цените на тока ще се вземе на 29 юли. Дотогава частните и държавните фирми, синдикатите и др. могат да изразят писменото си становище пред ДКЕВР.
Любопитно е, че при вчерашното обществено обсъждане икономическото министерство се оказа без становище. Пратеникът на Драгомир Стойнев - Атанас Филипов от дирекция "Сигурност на енергоснабдяването", заяви, че министерството ще предостави позицията си допълнително. Крайният срок за това обаче изтича днес.
Да не би да има изненадани