Васил Гарнизов, син политолог: И Паскалев, и Милен Велчев искаха изцяло да поемат контрола и управлението на около 150-160 милиона евро годишно, което си е сериозен конфликтен проблем. В самото начало, когато влезе в правителството, Паскалев беше с преднина... Междувременно обаче Милен Велчев направи силни крачки напред, след което спорът между двамата блокира цялото правителство и блокира усвояването на парите от структурните фондове. Заради това през последната година ние имаме неусвоени близо 100-120 милиона евро. И тия неусвоени средства ще нарастват, макар че вече институционалният проблем е решен. Вече битката е спечелена от Министерството на финансите...
Водещ Калин Манолов: И какво, победеният се оттегля, така ли излиза?
ВГ: Значи, победеният се оттегля, но според мен търси бял кон и, така, славен изход. Той прави преценка за себе си, че като цяло правителството на Сакскобургготски доста бързо слиза по скалата на доверието и пред правителството се оформят доста мрачни перспективи в средносрочен план. В тоя смисъл той се опитва и вероятно е първият и най-бързият, който да напусне потъващия кораб. Въпросът е, че той иска да напусне кораба така, че после да може да се върне в политиката и да се върне във властта. Но това, искам да бъдем реалисти, значи, напълно е възможно тая оставка и да не бъде приета. Защото, ако Симеон Сакскобургготски беше политик от политически тип, т.е. човек, който има ясна програма, човек, който поема ясна политическа отговорност и който има понятие за дълг, чест и достойнство, тогава такива действия, каквито извършва вицепремиерът Паскалев, не могат да останат без последствия.
Но Симеон досега много пъти е показвал в критични ситуации, че може да опакова нещата с най-общи фрази от типа - да, тия работи са сериозни, ще видим, ще го разгледаме, ще го обмислим. И най-вероятно ще намери някаква, някаква мека формула, за да отложи кризата.
КМ: А може ли тази оставка да е част от някаква стратегия на БСП за дестабилизация, за натиск върху премиера поне?
ВГ: На първо място, тази оставка е най-вече лична стратегия на Паскалев, който търси начин да се измъкне от това правителство, за да се опита да се върне в следващото правителство поне като премиер...
Но ние, обхождайки ключовите играчи в момента, пропускаме обаче най-важния играч - Ахмед Доган. Всичко зависи от това до каква степен Доган вижда още хляб и живот в тази коалиционна формула и в това правителство. Ако Доган не е готов за това да бъде допуснато бързо клатене на кораба и бързото му обръщане в една или друга посока, то тогава той няма да допусне тази оставка да бъде приета.
(радио "Свободна Европа")
|
|