:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,934
Активни 734
Страници 29,499
За един ден 1,302,066

Швейцария губи милиарди заради спад в цената на златото

САЩ обвиниха банката JPMorgan Chase в манипулиране на цените на електричеството
Швейцарската централна банка е загубила около 7.3 млрд. франка през първите шест месеца на тази година заради спада в стойността на златото, предаде агенция Блумбърг. Загубите за финансовата институция от златните й резерви пък възлизат на 13.1 млрд. франка. Златните резерви на централната банка на алпийската държава възлизат на 1041 тона от благородния метал. От пролетта насам златото започна да губи от стойността си на световните пазари, като от началото на годината пазарната му стойност е намаляла с над 20%. Финансовата институция обаче е спечелила от увеличаването на стойността на американския долар и на еврото, като обяви приходи от почти 5.8 млрд. франка за периода януари-юни 2013 г. от позициите си в чуждестранна валута. Швейцарският франк е смятан от инвеститорите за сигурна валута и затова много от тях я предпочитат. През 2011 г. централната банка на страната фиксира курса на франка към еврото, като 1 евро се разменя за 1.20 франка.

В Швейцария предстои провеждането на референдум по въпроса дали да се забрани на централната банка да продава златните си резерви и да бъде принудена да държи най-малко 20% от активите си в ценния метал. Гражданите трябва да се произнесат дали всичките златни резерви да се намират в страната, или да се запази настоящата ситуация - част от резервите се съхраняват в банки в чужбина. Британската "Банк ъф Ингланд" държи 20% от златото на Швейцария, други 10% са в "Банк ъф Канада", а останалото се пази в трезорите на централната банка на алпийската държава.

Междувременно федералните регулаторни власти на САЩ в сектора на енергетиката обвиниха банката JPMorgan Chase в манипулиране на цените на ел. енергията, писа в. "Уолстрийт джърнъл". Официално обвинението е отправено в началото на седмицата, но според добре запознати източници това било просто "формалност", тъй като спорът ще бъде решен с извънсъдебно споразумение и така финансовата институция ще си спести съдебното преследване. Очаква се, банката да плати близо 400 млн. долара в активи, твърди в. "Уолстрийт джърнъл".

МЕРКИ

Гърция е постигнала значителен напредък в прилагането на реформите, изисквани от кредиторите от ЕС, МВФ и ЕЦБ, но има и закъснения в прилагането на втората програма за фискална консолидация на страната. Това се казва в доклада на ЕК, на базата на който Атина трябва да получи поредния транш от финансовия спасителен пакет.

Междувременно Централната банка на Кипър одобри орязването с 47.5% на влоговете над 100 000 евро в най-големия трезор в страната "Банк ъф Сайпръс". Тази мярка е част от плана за спасяване на изпадналата в рецесия кипърска икономика.





17
3156
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
30 Юли 2013 21:43
Силно се притесних за швейцарското злато - дали да не приемем стотина тона на съхрание у нас - имаме толкова банки...
30 Юли 2013 21:48
...федералните регулаторни власти на САЩ в сектора на енергетиката обвиниха банката JPMorgan Chase в манипулиране на цените на ел. енергията...

Ох, то като тръгне - на, притесних и за американския ток - не стига, че е с по-нисък волтаж, ами и с цената му злоупотребяват...
Дали да не пратим цялото ДКЕВР да ги оправи?!...
30 Юли 2013 21:51
излишни притеснения - нито швейцарците са загубили от спада на златото, нито пък новината за jpmorgan e нещо ново.
30 Юли 2013 22:41
от'дето дошло, там и отишло! още от 1971 г. насам парите нямат материално измерение и са само чисълца в баланса на някоя от многобройните банки. с навлизането на електронните изчислителни машини тези чисълца изгубиха последната си тъничка нишка с действителността - вече не са на хартия, а са нулички и единички в магнитната памет на машините.

самата структура на статията добре онагледява измисленността на темата - заглавието е за Швейцария, а всъщност в статията става дума за JPMorgan.
30 Юли 2013 23:12
Ех тея пусти швейцарци, що си не продадоха златото та загубиха толкова много.....
Интересно, на 6-месечна база загубата изглежда огромна , но на годишна? на 5 годишна? То златото напоследък тръгна надолу, но колко се качи в последните 5-10 годинми.....при толкова много злато швейцарците трилиони са спечелили, не са загубили милиарди!
31 Юли 2013 01:59
Златото не се губи.
То си е... злато.

Достатъчно е да се проследи курса USD/CHF от няколко години насам:
Натисни тук
31 Юли 2013 08:00
пейпър лос, те вероятно златото още си го имат, само записа в баланса са го поправили. така че всичко е наред, най-малкото няма да имат проблеми с коронките за векове напред.
31 Юли 2013 08:25
Цената на златото може и да поспадне, но на златните им часовници - не!
31 Юли 2013 09:09
То в края на август ще стане ясно кой всъщност губи, кой печели и кой яко лъже в тазгодишните лупинги с цените на златото. Щото през април рязкото падане на цената на златото беше предизвикано от спекулативна продажба на фючърси за 500т с доставка през август 2013. И всичкото това в условия на дефицит на физическо злато, при което търсенето надвишава 50 пъти предлагането. Чини ми се, че тепърва ще става интересно...
31 Юли 2013 10:59
Вере..., аха , ама статия да има. Това на коя енергийна борса в САЩ са ги изловили джейпито, пак са се заиграли с фючърсите и форъурдите, вари ги -печи ги дай им да продават мечти.
31 Юли 2013 11:25
The JPMorgan case arose, according to the document, after the bank’s 2008 takeover of Bear Stearns gave the bank the rights to sell electricity from power plants in California and Michigan. It was a losing business that relied on “inefficient” and outdated technology, or as JPMorgan called it, “an unprofitable asset.”

Yet under “pressure to generate large profits,” the agency’s investigators said, traders in Houston devised a workaround. Adopting eight different “schemes” between September 2010 and June 2011, the traders offered the energy at prices “calculated to falsely appear attractive” to state energy authorities. The effort prompted authorities in California and Michigan to dole out about $83 million in “excessive” payments to JPMorgan, the investigators said.
31 Юли 2013 11:37
Много е странно, вече големи държави купуват нефт със злато и цената му трябва да расте. Друг фактор е печатането на пари, големите очевидно са се наговорили да печатат адекватно на долара, защото междувалутния курс не се променя драстично, това също би повишило номиналната цена на златото, вместо това, цената му пада и то драстично.
А уж невидимата ръка на пазара регулирала всичко, къде е сега г-н Хърсев да развие една икономическа теория? Глупости, клана Ротшилд решават каквото си искат, на бутилка "Шато Лафит"!
31 Юли 2013 13:54
То целта на операзията беше да се свали цената до поносимо ниво че слатото освен резерв е и суровина за доста индустрии, но швейцарците устояха, не го изкараха на пазара и сега ще видим кой е на печалба и кой на загуба.Факт е че виртуалното злато е много , а реалното не стига, факт е че швейцарците от пари и злато разбират, да видим кой ще изгори сега.
31 Юли 2013 14:02
Терминологият просто кърти.
Не че златото им е станало по-малко на горките швейцарци, не - цената му намаляла.
И губели били.
От цената на валутите печелели.
Утре ако се вдигне цената на златото - пак ше печелят.
Ей от такива виртуални печалби и загуби, от такива балони, света (западния, поне) е на тва дередже!
31 Юли 2013 18:52
Света (западния поне) към който се стремими и"ние", нали?
01 Август 2013 08:42
Преминаването на парите във виртуалния свят на компютрите май е обща съвременна тенденция в посока на откъсване от реалността. Дори в такава "природна" наука като физиката има нещо подобно. Най-модерното направление в теоретичната физика - теорията на струните, като теория на всичко, няма дори идея как да се свърже с реалността и да бъде проверена. Когато обвиняват теоретиците за това, те отговарят: Че какво, самата теория е продукт на материята и следователно е материална сама по себе си. Не е нужно непременно да се подкрепя от реални експерименти. Та така и със загубите на швейцарските банки.
06 Август 2013 17:53
Така е, златните часовници винаги ще си държат цена и то заради името на дадена марка
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД