Унгарският омбудсман Мате Шабо смята, че готвената поправка в закона противоречи на конституцията, защото ограничава прекомерно свободите. |
В отговор унгарският омбудсман Мате Шабо заяви, че Конституционният съд трябва да отхвърли промяната. Според него тя противоречи на конституцията, защото ограничава прекомерно свободите. Освен това е твърде неясна, тъй като не съществуват примери за ситуации, при които общественият интерес "би бил незначителен". Според омбудсмана обществените фигури трябва да приемат факта, че медиите и обществото ги наблюдават отблизо, и трябва да бъдат по-толерантни към критичните изказвания. "Критика на обществена дейност, стига да е в рамките на конституционността, при всички случаи е обществен интерес, тя е неизбежна за свободното формиране на общественото мнение и за плурализма на демокрацията", гласи официално становище на омбудсмана Мате Шабо.
От март тази година той наблюдава планираните промени в гражданския кодекс, като ги преценява доколко съответстват на основните човешки права и на конституцията. В хода на мониторинга си той вече сезира Конституционния съд за някои от предвижданите промени в гражданския кодекс.
През последните години Унгария неведнъж е критикувана от европейските институции за погазване на някои основни демократични принципи, включително свободата на словото.
Правителството пристъпи към въпросното изменение, след като шефът на премиерската канцелария Янош Мазар спечели дело миналия месец срещу унгарския уебсайт delmagyar.hu. Темида постанови, че политическото достойнството на Янош Мазар е било накърнено от коментарите в сайта по повод пътна катастрофа. Решението на съда задължи новинарския сайт да плати глоба от 500 000 форинта (2232 долара) и да публикува официално извинение. Става дума за инцидент миналия октомври, при който колата на Мазар се е повредила, но това не било причина за произшествието. Един от коментарите обаче бил унизителен за шефа на канцеларията на Виктор Орбан и сайтът се извини, че позволил да бъде публикуван. В свое официално становище от 23 юли сайтът увери: "ние ще използваме всички възможности, за да забраним появата в бъдеше на подобни коментари".
Шандор Чани, изпълнителен директор на най-голямата унгарска банка OTP, каза на пресконференция миналата седмица, че е бил критикуван от медии и е мислил да ги съди, но бил посъветван да не го прави, защото това щяло да доведе до още по-голяма критика. "Отказах се от замисъла си и реших повече да не се засягам. Разбрах, че съм обект на внимание заради това, което върша", обобщи банкерът.