Скандалът, който се разрази покрай постоянния ни представител в ООН Стефан Тафров, върна темата за това докъде се простира възможността на дипломатите за свободното изразяване. Тафров разпали страстите с редовната си защита за протестите у нас в профила си във фейсбук. Според външния министър Кристиан Вигенин, Тафров изразява прекалено явно политическите си пристрастия. "На никого не се забранява фейсбук. По закон обаче дипломатическата служба е деполитизирана и създаваме допълнителни гаранции, че законът ще се спазва, което така или иначе е факт за огромна част от дипломатите. Какво ще стане, ако всеки дипломат развее партийно знаме и започне да говори публично един срещу президента, друг срещу правителството?", попита в собствения си профил Вигенин.
Вчера министърът утвърди поредния професионален кодекс, който очертава рамката за професионално и етично поведение на работещите в МВнР, въпреки че ведомството вече разполага с поне два кодекса. Единият е приет в началото на февруари 2009 г. от външния министър по време на тройната коалиция Ивайло Калфин, а другият - от септември с.г. от наследилата го на поста Румяна Желева.
Сравнение на текстовете показва, че те са изключително сходни. Разликата е, че в кодекса на Вигенин много по-подробно е регламентиран въпросът за политическите пристрастия на служителите. Съгласно Закона за дипломатическата служба (ЗДС) дипломатите нямат право да вършат нищо, което нарушава политическата им неутралност, включително да членуват в партии и да правят политическа пропаганда. Официалните изказвания са позволени само с разрешението на ръководството на МВнР. Освен това служителите в МВнР не трябва да изразяват лично мнение по начин, който може да бъде тълкуван като официална позиция на ведомството. Посланиците и консулите "са длъжни да не компрометират ефективността на изпълнението на служебните си задължения чрез публично изразяване на лични възгледи и политически убеждения". Тези текстове провокираха опасения, че на дипломатите на практика им се забранява да изразяват лично мнение.
Известният с десните си убеждения Тафров веднага се защити, че стриктно спазва Закона за дипломатическата служба, като обменя информация и мнения само с приятели и не прави изявления без съгласието на МВнР.
Дипломати коментираха пред "Сега", че Вигенин едва ли ще посмее да предприеме нещо повече срещу Тафров, тъй като в сегашната политическа ситуация това би се изтълкувало като политическа репресия. А и самият Вигенин често пуска във фейсбук коментари по политически и партийни събития, но той е политическо лице. Миналата седмица Би Ти Ви дори му поиска официално извинение заради изказването му, че на телевизията й се налагало да пуска архивни кадри, за да покаже, че протестите срещу правителството остават все така масови.
От министерството обясниха още, че кодексът няма задължителен характер и съдържа единствено предписания за поведението на дипломатическите служители. И категорично отрекоха появилите се информации, че с Тафров ще се занимава дисциплинарният съвет на ведомството. Според ЗДС въпросният орган се задейства срещу служители, които са увредили интересите или са уронили престижа на България, проявили са неуважение към друга държава, злоупотребили са с дипломатическите си привилегии или с финансови или материални активи на МВнР. Единствените предвидени в ЗДС наказания при такива случаи са понижаване в ранг или предсрочно прекратяване на задграничния мандат.
-------ПО РЪБА
Неофициално дипломати коментираха пред "Сега", че с изявите си Стефан Тафров се движи на ръба на закона. Те припомниха, че в миналото е имало случаи, когато недоволни от политическата ситуация посланици са хвърляли оставки - например Филип Димитров и Константин Димитров при избора на Георги Първанов за президент.
|
|