Аналоговият телевизионен сигнал няма да бъде изключен изцяло от 1 септември, както се планираше първоначално и както продължава да се рекламира. Тъй като снабдяването с ваучери за декодери за социално слабите хора се забавя, сигналът ще се спира поетапно в регионите, в които те вече са раздадени. Това съобщиха пред "Сега" от Министерството на транспорта. Засега оттам не се ангажираха с точни дати и срокове за окончателното изключване на аналоговия сигнал. То зависело от организацията по раздаването на ваучерите за устройствата.
За удължаване на смесения период, в който се излъчва едновременно аналогов и цифров сигнал, се говори от седмици. Причината е в прекаленото забавяне на търговете за доставка на тв преобразувателите. У нас право на безплатни ваучери за декодиращите устройства имат около 260 000 социално слаби хора. За избора на търговци, които да ги снабдяват с декодери, бе решено да се организират два търга. Забави се и отговорът от Европейската комисия, която трябваше да се произнесе дали не става дума за неправомерна държавна помощ за търговците. Одобрението от Брюксел дойде в края на юли.
В момента се изпълнява първата обществена поръчка за безплатните устройства. От 1 август те могат да бъдат получени от около 120 000 души в четири района от страната - Северозападен, Североизточен, Южен централен и район "Оборище" в столицата. В София декодерите се предоставят от "Технополис", в Северозападен регион от "Техномаркет", а на останалите места - от верига "Зора". Социално слабите хора, които все още не са взели своя безплатен декодер, трябва да попълнят декларация, в която да посочат, че не разполагат с цифрова телевизия.
Наскоро бе пусната втората поръчка за останалата половина от България. Очаква се тя да приключи до около седмица. Преминаването към изцяло цифрова телевизия обаче е възпрепятствано и от други фактори. Част от честотите, нужни за нея, все още са заети от военното министерство, а за освобождаването им трябват милиони. В момента е изцяло освободена само честотата, заемана от НСО, а по другите се работи, обясни транспортният министър Данаил Папазов пред БНР вчера. Междувременно се проверяват и вече сключените конкурси за мултиплекси, платформите през които се излъчва цифровият сигнал, макар властта да уверяваше категорично, че те са проведени прозрачно. На съвсем друго мнение е Европейската комисия, която ясно обяви, че конкурсите са били с ограничена конкуренция заради броя на допуснатите в тях участници и започна наказателна процедура срещу страната ни.
Част от честотите, нужни за нея, все още са заети от военното министерство, а за освобождаването им трябват милиони.
Съвсем не ми се връзва информацията. При цифровизацията се освобождават два пъти повече честоти от колкото е имало, които са изключително скъпи поради което в САЩ частните компании бяха щастливи да купят декодер за всеки който поиска - без да се дават милиони на бюрократи да организират тази дейност. Те се оказаха на печалба и зрителите на печалба, а данъкоплатците не платиха и долар. Как така се получи, че у нас отвсякъде имало проблеми и за декодери "трябвали милиони", за воените - също, за идиотски реклами дето въртят всеки ден по телевизията - също "имало проблем" и трябвали милиони ... А в същото време, за разлика от там при империалистите винаги ни управлява "най-социалното" правителство.
-------------------------
дистанционен парламент