След като не успя да попречи на депутатите да почиват през август, ГЕРБ сега се опитва да им развали ваканцията "по конституция". Днес опозицията внася в деловодството на парламента искането си за свикване на извънредно заседание, на което да бъде обсъдено ветото на президента върху актуализацията на бюджета. Разглеждането на този въпрос бе насрочено за 30 август от шефа на НС Михаил Миков, но ГЕРБ настояваше да е възможно най-рано. Правото за извънредно свикване на парламента от 1/5 от народните представители е скрепено в конституцията.
Под искането на ГЕРБ са се подписали 77 народни представители при необходими 48 подписа. Парламентарният правилник повелява в такъв случай извънредното заседание да бъде свикано до 7 дни след постъпването на искането, в случая - до 15 август. "Би трябвало да има заседание следващата седмица, тъй като текстът в правилника е императивен", коментираха от ръководството на БСП. Докато беше в опозиция, партията също се възползваше от тази възможност. През октомври 2011 г. по същата процедура БСП свика извънреден парламентарен контрол по време на едномесечната ваканция на депутатите преди президентските и местните избори.
В мотивите към искането ГЕРБ се позовават на изказванията на премиера, финансовия и социалния министър, че забавянето на актуализацията ще има неблагоприятни последици за страната. Депутатите от ГЕРБ отбелязват, че,от една страна, изпълнителната власт твърди, че без промените в бюджета са налице непреодолими препятствия за хората и бизнеса, а от друга страна, парламентарното мнозинство не бърза с актуализацията. "ПГ на ГЕРБ остава на позицията си, че предложената актуализация е необоснована, непрозрачна и ненавременна", се казва в мотивите.
"Ще свикаме още следващата седмица парламента. Да им предложим да се съобразят и с президентското вето, с неговите много добри аргументи, поне в частта, в която видно е, че грешат да не я приемат нея. Да не вървят на инат. Това са парите на хората, не са техни пари", заяви вчера Бойко Борисов пред БНР. Ако мнозинството отхвърли ветото на президента, бюджетът ще бъде актуализиран и единствената възможност на Плевнелиев е да сезира Конституционния съд, както се закани.
Лидерът на ГЕРБ отправи предложение към Реформаторския блок за съставяне на общ план за сваляне на правителството и за съвместно управление. "Това всички в център-дясно ще ги успокои, ще ги обедини, ще ги зареди с енергия и ще покаже, че можем да работим заедно след това. Център-дясното е много по-голямо от лявото. Въпросът е да накараме всички хора в тази област център-дясно да гласуват за своите си политически партии - ГЕРБ, ДСБ, СДС, партията на госпожа Кунева и кой ли не още", обясни Борисов. И призна, че само това е вариантът, защото поотделно никой не може да бие БСП и ДПС заедно. "Аз го правих няколко години, но сега мощността на ГЕРБ не е толкова голяма", добави Борисов.
ДСБ и Движение "България на гражданите" отхвърлиха офертата на Борисов с аргумента, че не виждат дълбоко преосмисляне на досегашните лоши политически практики, прилагани от ГЕРБ. Съюзът между ГЕРБ и сините датира още от управлението на Бойко Борисов, макар и негласно. Важните решения на тогавашното правителство бяха системно подкрепяни от "Синята коалиция" в парламента през първите три години от мандата.
АРГУМЕНТИ
Финансовото министерство публикува вчера контрамотиви на мотивите на президента за ветото. От МФ отхвърлят критиката, че приходите се намаляват заради липса на воля за повишаване на събираемостта. Министерството припомня, че при планиран ръст на данъчните приходи през тази година от 1.8 млрд. лв. (8.4% увеличение спрямо плана за 2012 г.) събраното в повече към средата на годината възлиза на 379.6 млн. лв. (3.6% ръст). Това изоставане няма как да се навакса през второто полугодие, при което приходите традиционно са по-ниски, изтъкват от МФ. С този аргумент приходната част на бюджета се орязва с 207.4 млн. лв.
Финансовият министър Петър Чобанов не приема и упрека, че няма яснота за какво ще се харчат извънредните разходи от 286 млн. лв. Те не са разпределени по министерства, а са заложени в оперативния резерв на кабинета и ще се харчат с постановления на МС. Според Чобанов този начин на изразходване на парите е прозрачен, а в мотивите към законопроекта ясно се казва за какво ще са парите - 160 млн. лв. са за покриване на просрочени задължения на министерствата и поети ангажименти в здравеопазването и земеделието, 40 млн. лв. за социални плащания, 85.6 млн. лв. - по схемата за поевтиняване на тока.