Министерството на вътрешните работи се е възползвало до последния момент от възможността да получава дарения от държавни фирми и общини, става ясно от отчета за последните 6 месеца, който е публикуван на страницата му в интернет. Общата стойност на даренията е 3 334 115.87 лв. Миналия месец вътрешният министър Цветлин Йовчев забрани тази практика.
Повече от половината дарени вещи и пари по традиция идват по линия на фирмата "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ), собственост на самото министерство. Дружеството е монополист в производството на регистрационни табели на автомобили и от години субсидира МВР въпреки огромния бюджет от над 1 млрд. лв. и допълнителните финансови инжекции, идващи по линия на бюджета.
Данните сочат, че само през последните два месеца фирмата БМВ е направила три големи дарения на министерството си. В края на април е дала 539 700 лв. за автомобили. Месец по-късно за същите покупки са дарени нови 554 180 лв. В същия ден фирмата е превела и още 286 292 лв., които пък са за мотоциклети. През март МВР получило и други 163 560 лв., пак за автомобили.
Това не са единствените дарения на БМВ. Фирмата щедро е давала за ремонти (150 153 лв., 69 924 лв.), компютри (14 973 лв.), система за видеонаблюдение (2815 лв.), обзавеждане и стопански инвентар (21 986 лв., 149 480 лв.), както и 87 669 лв. за "стационарна конфигурация за озвучаване и мултимедийно проектиране" на Главна дирекция "Национална полиция". БМВ е дарила и 136 хил. лв. на областната дирекция в Шумен. Не е ясно за какво точно са отишли парите. Отделно от това в същата дирекция са дадени и над 114 хил. лв., този път за ремонти.
Друг сериозен дарител на МВР е финансовото министерство. Според отчета то е дарило автомобили 6 пъти, като общата им стойност е 92 хил. лв. Други почти 15 хил. лв. са дадени под формата на компютри. Техника е дошла и по линия на меморандум с Кралство Нидерландия. Две дарения за над 20 хил. лв. има от посолството на Израел.
Областните дирекции на МВР и по-специално районните управления страдат от постоянна липса на гориво, дърва за огрев и смазочни материали. Това става ясно от отчета, където преобладават малки на стойност подаръци, дадени в голямата си част от малки общини, ВиК и горски дружества. Сред дарителите са общините Кочериново, Рила, Айтос, Стражица, Сатовча, Разлог, Якоруда, Белица, Несебър, Приморско, Руен, Созопол, Средец и др. Голяма част от даренията са за малки суми в диапазона от 200-300 лв. до малко над 1000 лв., има дори и за 50 лв. Част от общините, традиционно попадащи в списъка, са известни със собствените си финансови затруднения. Малко по-големи са подаръците под формата на гориво от "Булгартрансгаз" - над 11 хил. лв., и Българския енергиен холдинг - почти 10 хил. лв.
Не по-различна е ситуацията и с ВиК дружествата, които даряват предимно гориво. Дърва за огрев са давани в Благоевградско, Крумовград, Златоград и Трън. Областната администрация в Смолян е дарила и метална ограда за граничния пункт Ново село. АЕЦ "Козлодуй" пък е изградила отоплителна система в областната дирекция във Враца на цена почти 10 хил. лв. и е подарила лицеви маски на пожарникарите в Монтана и Враца.
Това е последната порция дарения, които вътрешното ведомство получава от общини и държавни предприятия. На 7 юли МВР шефът Цветлин Йовчев официално забрани даването на подаръци, като остави възможност такива да се получават само по международни договори и проекти.
Скандалът с даренията тръгна след разследване на "Сега" през 2011 г. Тогава стана ясно, че МВР е приемало подаръци от частни лица, сред които има дори разследвани и осъдени. Тогавашният министър Цветан Цветанов дълго време отказваше да прекрати порочната практика, но в крайна сметка бе принуден от обществения натиск. Даренията в МВР влязоха дори в един от брюкселските доклади. Тогава беше направен и публичният регистър. В крайна сметка обаче Цветанов забрани само подаръците от частни лица и фирми, а остави възможността това да правят общини и държавни предприятия. Така фирмата БМВ се превърна в най-големия спонсор на министерството си.
Още с встъпването си на поста Йовчев заяви, че ще спре даренията. Според отчета за миналата година министерството е получило подаръци за почти 9 млн. лв. Преди дни вътрешният министър обяви, че не е редно с пари на данъкоплатците да се прави бизнес от министерството, и заяви, че закрива държавната охранителна фирма СОД. Той обаче не каза нито дума за съдбата на БМВ.
А аз се чудя защо вече през нощта не виждам патрулни коли в кварталите - просто вече няма достатъчно пари за бензин Представям си какво е в провинцията, щом в София е така.
Не би трябвало да има връзка, но макар и с най-голям бюджет, над 90% от тоя бюджет отива за заплати.. и много малко за бензин и капиталови разходи. Ако бъркам, нека някой ме поправи.