Повечето от даренията и покупките на коли и мотоциклети за полицията минаха през БМВ - фирмата на МВР. |
Засега идеята не е подплатена с конкретика и най-вероятно няма да се осъществи скоро, защото трябва да се променят закони, а преди това трябва да има ясен план за действие. И в МВР все още нямат представа какво ще се случи с фирмите - дали ще се приватизират или закриват. Необходим е анализ кой е най-добрият вариант.
Засега като че ли е ясно, че
като първа жертва ще падне държавният СОД
От години полицията предоставя охранителни услуги срещу заплащане и на много места е предпочитана пред частните фирми. МВР отговаря за около 50 хил. обекта. Това означава, че ще се отвори голям пазар за частните охранителни фирми. Не е ясно обаче как ще стане оттеглянето на държавата и няма ли да се получи напрежение. Идеалният вариант би бил: договорите за охрана с МВР изтичат, не се подновяват и досегашните клиенти на държавата избират частна фирма.
След като вече няма да охранява, МВР ще трябва да се задоволи с чисто регулаторните си функции на пазара. Досега ведомството беше в доста странно положение, тъй като едновременно издаваше лицензи за частна охранителна дейност, контролираше дейността на частниците и им беше конкуренция. Според бизнеса закриването на държавния СОД е
стъпка в правилната посока, но не е достатъчна
"Няма ясно законодателство, не се знаят нито оборотите, нито броят на заетите в частния охранителен сектор", казва Татяна Иванова от Национална асоциация на фирмите, охраняващи с технически средства. По думите й Законът за частната охранителна дейност се нуждае от сериозно обновяване. Частните компании обаче са доволни, ако нелоялната конкуренция на СОД остане в миналото - най-малкото защото той е бил на облекчен режим с 3% данък върху приходите, докато фирмите плащат 10% корпоративен данък.
Според анализа на МВР СОД е губеща дейност - миналата година са били планирани приходи от 26 млн. лв., а реализираните са 24.8 млн. лв. За първите 6 месеца на тази година пък приходите са 12.4 млн. лв., а разходите - 13.4 млн. лв. В същото време срещу закриването му вече се надигнаха доста гласове. В интернет може да се открие дори петиция, подписана от около 1800 души, според която СОД е за предпочитане пред частните охранителни фирми. "Искаме да имаме право на избор кой да ни охранява (в дома, на работното място, на вилата, на магазина)", пише в петицията.
И ако за охранителния бизнес може поне да се прогнозира какво ще се случи, не такава е ситуацията при друга фирма на МВР - "Безконтактни мултиплексорни вериги", по-известна като БМВ. Това дружество е
монополист в производството на регистрационни табели
за автомобили и е най-големият дарител на министерството - само за последните 6 месеца 539.7 хил. за автомобили и 286 хил. лв. за мотоциклети. През 2012 г. даренията са за над 4 млн. лв., за 2011 г. - над 6.6 млн. лв. Според финансовия му отчет приходите на дружеството за 2012 г. са 17.1 млн. лв., а година по-рано - 15.6 млн. лв. Най-голям дял има продажбата на регистрационни табели - съответно 10.4 и 9.9 млн. лв.
Както няма яснота какво ще се случи с БМВ, такава е ситуацията и с почивните бази и служебните столове. Йовчев заяви, че столовете на администрацията няма да бъдат закривани, но нямало и да се дотират от бюджета. Какво точно означава това, не е ясно. На въпрос на "Сега" дали ще се преминава към кетъринг, от МВР отговориха, че още няма яснота. "По-добре да даваме всяка година пари на служителите на МВР за почивка, отколкото да поддържаме почивни бази", каза Йовчев по повод множеството бази на министерството по морето и планините. И там окончателните решения предстоят.
"Ние все още нямаме позиция като синдикат, тъй като нямаме достатъчно информация какво предстои. Личното ми мнение е, че МВР не трябва да изкарва пари, а да ги харчи, като в замяна дава сигурност", коментира лидерът на Синдикалната федерация на служителите в МВР Валентин Попов. По думите му ръководството няма намерение да закрива служебните столове, а да спре да ги субсидира, което ще доведе до скок на цените там.
Над 10 министри не устояха на фирменото изкушение
Закриха само дейностите "отглеждане на свине" и "посредничество с разнообразни стоки"
"Трябва да призная, че когато станах министър, бях изненадан, че в МВР има търговски дружества, защото в моето съзнание то е бюджетно учреждение и не върши търговска дейност." Това обяви специалистът по финансово и данъчно право Георги Петканов, когато поемаше поста през 2001 г. Години след това МВР пак си остана собственик на фирми.
Всъщност още поне 10 МВР-шефове обещаваха при встъпването в кабинета на "Шести септември", че ще закрият търговските дружества, на които ведомството е едноличен собственик и принципал. Но нито един не го направи. Затова МВР изкара целия преход вероятно като единственото ведомство в Европа, което едновременно се бори с престъпността и заедно с това управлява търговски дружества. То едва ли има аналог в цял свят в двойствената си дейност - хем има задължение по закон да брани живота, здравето и имуществото на хората и получава за това стотици милиони, хем предлага срещу заплащане същата дейност.
В момента министерството е 100% собственик на три фирми - "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ), "Радиоелектронни системи" (РЕС) и "Проинвекс". То имаше и още две. "Сигма Ц 2" с предмет "търговско посредничество с разнообразни стоки" и "Ямекс" с дейност по регистрация - "отглеждане на свине". Двете обаче бяха заличени от регистрите. Така останаха 3 действащи.
Факт е, че сега около фирмите на МВР изобщо не се шуми и няма скандали. Това обаче не беше така дълго време. В предишните години въпросните търговски дружества станаха особено популярни като постоянно бяха обект на ревизии, техни шефове бяха разследвани и проверявани от военна прокуратура. Така или иначе винаги нещата или замираха или странно бяха забулвани в тайна.
Например строителната фирма
"Проинвекс" на няколко пъти беше обект прокурорски проверки,
ревизии, имаше протести срещу нея от МВР служители. Бившият вътрешен министър Богомил Бонев на два пъти трябваше да отговаря на парламентарни питания за неизпълнени от фирмата задължения или за забавяне на построяването на стотици жилища. Той съобщи факти за дейността на дружеството през периода 1993-1996 г., като обяви, че тя фактически е действала като строителна пирамида, и обеща да даде всичко на прокуратурата. Не е известно нещо да се е случило, вече няма и протести, а "Проинвекс" си остана сравнително мощна фирма. Именно тя например продава и помещенията и магазините в подблоковите пространства на построените от нея сгради. В предмета й на дейност е и строителство, инвестиране, включително и в специални сгради.
"Радиолектронни системи" е едно от най-тайнствените дружества
на МВР. То е създадено още по Указ 56 с уставен капитал от цели 6 млн. лв., което за онези времена си бяха много пари. Предметът му на дейност е, най-общо казано, радиоелектрониката, охранителната и свързочната техника. В първоначалната регистрация бе записано, че се занимава с "развойна, производствена, търговска и сервизна дейност в страната и в чужбина в областта на радиотехниката, телекомуникациите, УКВ-радиомрежите, сигналноохранителната техника и тв техниката". Сега предметът на дейност е "производство на излъчваща телевизионна и радиотехника и проводникова далекосъобщителна техника".
Най-мощната фирма на МВР беше и си остава "БМВ".
Тя също е 100 на сто собственост на министерството. Тази фирма бе учредена със скандал и с множество съдебни спорове. По документи от 1992-1993 г. "БМВ" тръгва като съвместно начинание на ливанеца Виктор Радев Шамаа и вътрешното министерство. Именно Радев, който твърдеше, че има 87.78 на сто от капитала на дружеството, съдеше през 1992 г. МВР заради увеличение на капитала. Увеличение, което фактически го извади от фирмата. Пак според документи МВР участваше във фирмата с вещи и със 7-етажната си сграда на бул. "Мария-Луиза" 101. Два състава от Върховния съд тогава се произнесоха в полза на ливанеца, но накрая петчленен състав го отряза и фирмата остана само на МВР.
По-късно името на "БМВ" гръмна заради раздавани честоти от системата на МВР. После дружеството стана съдружник заедно с "Мобилтел" във фирмите "Джи Пи Ес България" и "Телепорт България". Първата фирма, в която "БМВ" имаше 10 на сто, се занимаваше с контрол на товари по железниците, по море и суша. А втората, в която имаше 20 на сто участие - с "изграждане и поддържане на сателитни далекосъобщителни мрежи". Според регистрациите в информационните регистри "БМВ" отдавна не участва вече в тези съвместни начинания.
Самата фирма обаче разработи и осъществи смяната на регистрационните номера на автомобилите, а постепенно през нея започна да минава и купуването на автомобили за системата на МВР. На практика тя има монопол върху тази дейност. Иначе с търговското дружество имаше скандал и в края на мандата на СДС. Малко преди изборите през 2001 г. стана известно, че
през фирмата са купени 300 опела и 90 мотоциклета
без обществена поръчка. Със случая се зае военна прокуратурата, но после всичко заглъхна. Последователно на разпити бяха викани тогавашните МВР-шефове. Според тях обаче не е имало нарушение на Закона за обществените поръчки при покупката. Вече бившите шефове на МВР обявиха и че колите и мотоциклетите са купени не с бюджетни средства, а с "изгоден кредит от западна банка, гарантиран със средства от печалбите на фирма "БМВ". Това само доказа с какви суми всъщност оперира фирмата. От проверката не излезе нищо.
После в "Държавен вестник" излезе пререгистрация, според която уставният капитал на дружеството беше вдигнат от 5000 на 223 900 лв. Освен това беше променен и предметът му на дейност, в който
неочаквано беше включен и внос на бойна техника,
както и на стоки и технологии с възможна двойна употреба. Според регистрацията фирмата се занимава с инженерингова, маркетингова, производствена, консултантска, търговска, сервизна и монтажна дейност в областта на радиоелектрониката и телекомуникациите. Би трябвало да внася и специалните оперативно-технически средства и полицейско оборудване за нуждите на МВР. На практика тя се занимава с всичко - програмиране, курсове за огнестрелно оръжие, компютърни мрежи, изграждане, поддържане и използване на обществени далекосъобщителни мрежи, сервиз на битова техника, транспортна и спедиторска дейност, юридически и посреднически услуги.
Въпросът е доколко е нормално, законосъобразно и целесъобразно фирми като тази да са под шапката на вътрешното министерство. Още повече, че то има специална дирекция, известна като МВР-тил, която би трябвало да се справя с всички доставки и оборудване за полицията и без посредничеството на търговски дружества, било те и 100% на министерството. Иначе остава съмнението, че някой нещо претака и затова му трябват фирми, през които да го прави.
-------
НЯКОИ ВЪПРОСИ
- Как ще се процедира с фирмите на МВР при евентуалното им изваждане от ведомството - ще се закриват и ликвидират или пък ще се приватизират? Ако се приватизират, то кой ще прави раздържавяването - МВР или Агенцията за приватизация?
- Какво ще се случи със златното яйце на МВР - "БМВ", и особено с неговата на практика монополна роля при производството и поставянето на табели на МПС-та? Какво ще стане с имотите на дружеството?
- Има ли някакви особени апетити към почивните станции на МВР, както и към столовото хранене? Колко милиони отиват за тях и колко милиона ще отиват, ако бъдат дадени на външни фирми за управление?
- Каква е ролята на т.нар. МВР-тил сега?
- Ще стигне ли един мандат, за да спре търговската дейност на МВР?
- Как ще бъде контролиран процесът на спиране на държавния СОД, че охраняваните от него обекти да не отидат пакетно в някоя голяма охранителна фирма?
Всъщност още поне 10 МВР-шефове обещаваха при встъпването в кабинета на "Шести септември", че ще закрият търговските дружества, на които ведомството е едноличен собственик и принципал. Но нито един не го направи. Затова МВР изкара целия преход вероятно като единственото ведомство в Европа, което едновременно се бори с престъпността и заедно с това управлява търговски дружества. То едва ли има аналог в цял свят в двойствената си дейност - хем има задължение по закон да брани живота, здравето и имуществото на хората и получава за това стотици милиони, хем предлага срещу заплащане същата дейност.
В момента министерството е 100% собственик на три фирми - "Безконтактни мултиплексорни вериги" (БМВ), "Радиоелектронни системи" (РЕС) и "Проинвекс". То имаше и още две. "Сигма Ц 2" с предмет "търговско посредничество с разнообразни стоки" и "Ямекс" с дейност по регистрация - "отглеждане на свине". Двете обаче бяха заличени от регистрите. Така останаха 3 действащи.
Факт е, че сега около фирмите на МВР изобщо не се шуми и няма скандали. Това обаче не беше така дълго време. В предишните години въпросните търговски дружества станаха особено популярни като постоянно бяха обект на ревизии, техни шефове бяха разследвани и проверявани от военна прокуратура. Така или иначе винаги нещата или замираха или странно бяха забулвани в тайна.
Например строителната фирма
"Проинвекс" на няколко пъти беше обект прокурорски проверки,
ревизии, имаше протести срещу нея от МВР служители. Бившият вътрешен министър Богомил Бонев на два пъти трябваше да отговаря на парламентарни питания за неизпълнени от фирмата задължения или за забавяне на построяването на стотици жилища. Той съобщи факти за дейността на дружеството през периода 1993-1996 г., като обяви, че тя фактически е действала като строителна пирамида, и обеща да даде всичко на прокуратурата. Не е известно нещо да се е случило, вече няма и протести, а "Проинвекс" си остана сравнително мощна фирма. Именно тя например продава и помещенията и магазините в подблоковите пространства на построените от нея сгради. В предмета й на дейност е и строителство, инвестиране, включително и в специални сгради.
"Радиолектронни системи" е едно от най-тайнствените дружества
на МВР. То е създадено още по Указ 56 с уставен капитал от цели 6 млн. лв., което за онези времена си бяха много пари. Предметът му на дейност е, най-общо казано, радиоелектрониката, охранителната и свързочната техника. В първоначалната регистрация бе записано, че се занимава с "развойна, производствена, търговска и сервизна дейност в страната и в чужбина в областта на радиотехниката, телекомуникациите, УКВ-радиомрежите, сигналноохранителната техника и тв техниката". Сега предметът на дейност е "производство на излъчваща телевизионна и радиотехника и проводникова далекосъобщителна техника".
Най-мощната фирма на МВР беше и си остава "БМВ".
Тя също е 100 на сто собственост на министерството. Тази фирма бе учредена със скандал и с множество съдебни спорове. По документи от 1992-1993 г. "БМВ" тръгва като съвместно начинание на ливанеца Виктор Радев Шамаа и вътрешното министерство. Именно Радев, който твърдеше, че има 87.78 на сто от капитала на дружеството, съдеше през 1992 г. МВР заради увеличение на капитала. Увеличение, което фактически го извади от фирмата. Пак според документи МВР участваше във фирмата с вещи и със 7-етажната си сграда на бул. "Мария-Луиза" 101. Два състава от Върховния съд тогава се произнесоха в полза на ливанеца, но накрая петчленен състав го отряза и фирмата остана само на МВР.
По-късно името на "БМВ" гръмна заради раздавани честоти от системата на МВР. После дружеството стана съдружник заедно с "Мобилтел" във фирмите "Джи Пи Ес България" и "Телепорт България". Първата фирма, в която "БМВ" имаше 10 на сто, се занимаваше с контрол на товари по железниците, по море и суша. А втората, в която имаше 20 на сто участие - с "изграждане и поддържане на сателитни далекосъобщителни мрежи". Според регистрациите в информационните регистри "БМВ" отдавна не участва вече в тези съвместни начинания.
Самата фирма обаче разработи и осъществи смяната на регистрационните номера на автомобилите, а постепенно през нея започна да минава и купуването на автомобили за системата на МВР. На практика тя има монопол върху тази дейност. Иначе с търговското дружество имаше скандал и в края на мандата на СДС. Малко преди изборите през 2001 г. стана известно, че
през фирмата са купени 300 опела и 90 мотоциклета
без обществена поръчка. Със случая се зае военна прокуратурата, но после всичко заглъхна. Последователно на разпити бяха викани тогавашните МВР-шефове. Според тях обаче не е имало нарушение на Закона за обществените поръчки при покупката. Вече бившите шефове на МВР обявиха и че колите и мотоциклетите са купени не с бюджетни средства, а с "изгоден кредит от западна банка, гарантиран със средства от печалбите на фирма "БМВ". Това само доказа с какви суми всъщност оперира фирмата. От проверката не излезе нищо.
После в "Държавен вестник" излезе пререгистрация, според която уставният капитал на дружеството беше вдигнат от 5000 на 223 900 лв. Освен това беше променен и предметът му на дейност, в който
неочаквано беше включен и внос на бойна техника,
както и на стоки и технологии с възможна двойна употреба. Според регистрацията фирмата се занимава с инженерингова, маркетингова, производствена, консултантска, търговска, сервизна и монтажна дейност в областта на радиоелектрониката и телекомуникациите. Би трябвало да внася и специалните оперативно-технически средства и полицейско оборудване за нуждите на МВР. На практика тя се занимава с всичко - програмиране, курсове за огнестрелно оръжие, компютърни мрежи, изграждане, поддържане и използване на обществени далекосъобщителни мрежи, сервиз на битова техника, транспортна и спедиторска дейност, юридически и посреднически услуги.
Въпросът е доколко е нормално, законосъобразно и целесъобразно фирми като тази да са под шапката на вътрешното министерство. Още повече, че то има специална дирекция, известна като МВР-тил, която би трябвало да се справя с всички доставки и оборудване за полицията и без посредничеството на търговски дружества, било те и 100% на министерството. Иначе остава съмнението, че някой нещо претака и затова му трябват фирми, през които да го прави.
-------
НЯКОИ ВЪПРОСИ
- Как ще се процедира с фирмите на МВР при евентуалното им изваждане от ведомството - ще се закриват и ликвидират или пък ще се приватизират? Ако се приватизират, то кой ще прави раздържавяването - МВР или Агенцията за приватизация?
- Какво ще се случи със златното яйце на МВР - "БМВ", и особено с неговата на практика монополна роля при производството и поставянето на табели на МПС-та? Какво ще стане с имотите на дружеството?
- Има ли някакви особени апетити към почивните станции на МВР, както и към столовото хранене? Колко милиони отиват за тях и колко милиона ще отиват, ако бъдат дадени на външни фирми за управление?
- Каква е ролята на т.нар. МВР-тил сега?
- Ще стигне ли един мандат, за да спре търговската дейност на МВР?
- Как ще бъде контролиран процесът на спиране на държавния СОД, че охраняваните от него обекти да не отидат пакетно в някоя голяма охранителна фирма?