:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,890
Активни 730
Страници 29,455
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Възможни и невъзможни скривалища

Това лято къщата на приятеля ми З. Д. в Троянския балкан е празна. Хубава къща, заможна. Такава е била и когато е строена през по-миналия век, и когато е възстановявана - вече в наши дни. Първото го разбирам - тогава е имало майстори за всичко. Обяснимо е и второто - З. е архитект и сам ръководеше реставрацията. Сега обаче е твърде натоварен, а децата му кой знае защо не пристигнаха от чужбина. Зарадва се на намерението ми да "отскоча" - къщата тъгувала сама, тъгували и дърветата в двора, загдето плодовете им капят без полза. Обичам тези стари къщи на моите приятели, обичам и да "отскачам" и да утешавам овошките. Заричам се най-често, че ще поработя там, но рядко го осъществявам, защото обикновено използвам престоя си просто да блаженствам.

Винаги се намира достатъчно



убедителна причина да загърби човек работата си



на подобно благословено място, а в къщата на З. тя е съвсем определена: архитектът пренася тук солидна част от огромната си библиотека, за която няма място в софийското му жилище. Като се рови човек по чамовите полици в стаите, лесно отгатва коя книга защо е загубила софийското си жителство: едни са просто стари и случайно придобити, други са недодялани творби на социалистическия реализъм, има модерни в предишни конюнктури автори, после стремително овехтели, има купища книги с автограф, които не стават за четене, и още повече "трудове" по строителство, справочници и речници, загубили с времето своята актуалност.

Най-подробно е представен криминалният роман. З. е заклет любител, купува всичко, което излиза, но поради разпространеното предубеждение към жанра се стеснява да го подрежда в софийската си библиотека и го "изнася" в Балкана. Освен това, смята той, там е много по-трудно да ти го откраднат. (Както си му е редът в наше време, къщата му е разбивана, но никога не са задигани книги.) Отнася се към тая сбирка като колекционер и без да го разгласява, всъщност се гордее с нея. Единствено тя е подредена по лавиците и само тя е систематизирана по автори и с известна хронология.

И аз, като "отскачам", обикновено се потапям в тези романи. То това е и цялото банално съдържание на блаженството:



безделие и лакомо препрочитане на кримки



Без преувеличение, тук можеш да намериш всичко от класиците в жанра, както и от новите звезди, за които още не си чувал. Има и много ширпотреба, разбира се, към която днешните издатели не са гнусливи. Но самият прочит на такива кървави страници посред Балкана - в мрака, прострян километри наоколо, под пронизителния саундтрак на щурците, е нещо необикновено. Понякога излизам нощем да се поразтъпча около къщата и да погледам едрите звезди, за да си внушавам, че не съм сам с жестоките герои на това четиво. Прекарвал съм идванията си тук с романите на Сименон и Чандлър, на Чейс и Хамет, на Ърл Стенли Гарднър и Майкъл Конъли. (Последния път препрочитах "полицейските" романи на Юлиан Семьонов.) Тук образите на Мегре и Филип Марлоу, на Хари Бош и Пери Мейсън съжителстват в пустошта релефни и практически безсмъртни.

Понякога посягам към книги с непознати имена. Сега това беше един американец, очевидно непознат само за мен, защото, подредени на рафта, романите му са повече от десетина. Ще спестя името му, за да избегнем рекламата, пък и, честно казано, ако реша да рекламирам някого, това няма да е той. Твърде еднообразни са тези романи, героят е силно предсказуем, сексът е нескопосано прикачен, а най-вече - личи си конвейерът. Но пък покрай сюжета тези книги са натъпкани със зашеметяващи подробности за места, градове и природа, каквито рядко другаде ще срещнеш, освен ако не ги търсиш специално. Това напомня



разпространения през миналия век роман репортаж,



в който местата, където действието се разиграва, са представени скрупульозно достоверно, където изрезки от вестници, киноафиши, разписания на автобуси и кораби, менюта на реално съществуващи ресторанти са препечатани буквално, а имената на стриптийзьорки и метрдотели от действителността не са променени или заместени с инициали.

Този вид роман не прогресира особено, може би именно поради своята пунктуална описателност, но в подхода на нашия автор дава добри плодове. Тук ако героите се качат на влак, ще научите всичко за маршрута, за вида на композицията, за гарите по пътя, за отклоненията, за историята на жп линията, за забележителностите, за проектите за бъдещето й, за правилата за превоз на багаж и понякога прочитането на тези страници може да отнеме повече време, отколкото героите са пропътували в действителност. Това правило се разпростира и върху градове, квартали, магистрали, пристанища, острови, банки, исторически паметници и така всичко, за което не сте и чували, тук го опознавате в подробности. Ако героят е въоръжен с пистолет или автоматична пушка, вие пък трябва да се въоръжите с търпение: следва информация за произхода на оръжието, за изобретателя, за производителя, за модификациите, за механизмите и дължината на цевта, далекобойността, мунициите. Първо ще научите колко тежи куршумът, с каква скорост излита, какви поражения причинява. И ако няма други приготвени сведения, оръжието накрая гръмва и този куршум излита. Агенциите за литературна фактология са се трудили яко и тя напълно



компенсира неизбежното при такива поредици еднообразие



във фабулата.

И ето че си дойдохме на думата.

Някои сцени - между тях и най-зловещите - на един от романите се разиграват в единия от небостъргачите на Световния търговски център (авторът го определя като "южния") в офис на осемдесет и осмия етаж. Там основният злодей на романа и неговите кървави съучастници извършват поредица от зверства, отвличат и измъчват невинни американци, убиват двама полицаи, рекетират и унижават невинни бизнесмени, подиграват се с красиви дами, готвят смърт на пленниците си и са току пред реализация на пъкления си план. Там пристигналият накрая главен герой осуетява този план, избива зловещия персонаж и в драматичен двубой ликвидира уж недосегаемия злодей. Все в този офис на 88-ия етаж на южния "брат". Странното тук е, че самият небостъргач е описан най-общо - очевидно авторът не е могъл да предвиди какво ще се случи на 11 септември 2001 г., иначе щеше да се погрижи. От беглото обрисуване в някои епизоди добих впечатление като за немного светла и удобна сграда, с тесни коридори и ниски тавани, с невзрачна рецепция в подножието и не особено бързи асансьори, с много пожарогасители и лошо осветление на стълбищата.

През цялото време, докато в романа на 88-ия етаж течеше жестоката схватка между Доброто и Злото, виждах как боингите се врязват и взривяват във вътрешността на сградите, как димът изпълва екраните като след атомна експлозия и как сякаш от небето падат тела на подгонени от огъня хора. Всичко това в омаята на юлската нощ, в която понякога се чуваше капането на крушата петровка и после краткият миг тишина, в която щурците прекъсваха свирнята си, за да разчетат този звук. И за пореден път осъзнах, че



животът понякога взема думата последен



- за да отмести нашите слова, картини и видения, за да постави своите въпроси и да ни притисне със своите отговори, независимо как ние сме го приемали, пресъздавали или просто въобразявали. И всякога, когато искаме да се скрием в книга, в музика, в мечта, в стара къща и в лятна нощ с щурци, той неизбежно ни разтърсва, за да ни припомни, че не си е отишъл. Такъв, какъвто е бил. Такъв, какъвто ще дойде.

Това полезно ли е да го знаем? Вие кажете...

31
8736
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
15 Август 2013 20:07
Това полезно ли е да го знаем? Вие кажете...


Да
15 Август 2013 21:01
Романът се казва Хуук.
Не помня автора, верно е средна убост.

Обаче туй за старите къщи на приятелите ми грабна сърцето.
И аз обичам да отскачам в тях и да утешавам буретата в мазетата им.
А моят приятел М. П., известен врачански зъболекар, се е изпедепцал да прави такава вълшебна ракия че слага в малкото си джобче абсолютно цялата шотландска продукция ссъс срок на отлежаване до 5 г.
Ае наздрае!
15 Август 2013 21:13
И аз си правя колекция - книги от 50-те до 70-те години. От ранната младост. Та имам цял раздел криминалета. Повечето безнадеждни от гледна точка на сегашния читател. Имам и детски, и приключенски, исторически, фантастика, научно-популярни...Остаряват данните, остаряват средата и героите - но някак си самият процес на четене разтоварва. Ей оня ден прочетох една английска детска книжка "Съкровището на стария Ян". Ако беше преведена на български по наше време - със сигурност щеше да заеме място до "Али и неговите приключения" и "Момчетата от Лингейри"...Но...
Хубаво есе -
-------------------------------------
Блогът на Генек
15 Август 2013 21:14
Ех, г-н Донков, полезно е и удивително ми напомня, на моята действителност. Разликата е, че ние със сестра ми имаме наследствена селска къща от дядо ни, която не е възрожденска, а най-обикновена селска, модел 1954, двуетажна, пред полуразпад. Там в едната стая има трикрилен гардероб, който е пълен само и единствено с особено "ценни" книги. Всичките кримки и адвокатски трилъри са на сестра ми, беше маниак за такава "литература" в началото на 90 години. Моите книги оставени там са към категорията особено "умни" - пример "Верноподаникът" на Х. Ман(мразя го от гимназията). Всичко, което няма място в тесните местообиталища в София. Книги награди с надпис, за положен комсомолски труд на бригада, спечелена викторина, или послучай напускане на комсомола

В една от книгите, не помня коя, беше описан терористичен акт в метрото, нещо, което се случи в Лондон по-късно. Не мисля, че това е някакво пророчество, просто обикновеното човешко и писателско въображение е крайно. Единици са представителите на човешкия род с по-широко въображение.

Там няма нито компютър, нито телевизор. Само един ВЭФ. Единственото постижение е вътрешна тоалетна с баня и бойлер. Обикновено успявам да отида един два пъти годишно за по 3-4 дена лятно време, лежа по цял ден на поляната или в стаята, чета за Пери Мейсън, конспирации велики, световни и си почивам. Съжалявам, че не мога да го правя по-често и продължително

Ако можех, бих се скрил завинаги там
15 Август 2013 22:03
Абе убаво автора е изброил класически крими писатели ама е забравил най-класическите - баба Агата и чичко Артър.
Иначе от американските Чандлър е най-великия. Поне за мен. Изчел съм всичко. Любими ми са ми романите му за времето от 30-те. "Големия сън" си е направо култов....

15 Август 2013 22:07
ЗИП
15 Авг 2013 22:03


И аз забравих
15 Август 2013 22:29
Вчера погребахме моя съсед бай Дончо или, както го наричаха повечето хора - дедо Дончо. Стар ерген, облечен до последно със сако, риза и вратовръзка (неописуемо мърляви, но - стил). Та, дедо Дончо имаше най-голямата лична библиотека в наше село - над 7 000 тома. И до последно продължаваше да следи какво се печата, да поръчва книги от София и да ги чете, докато пасе патки.

Невероятна картина - възрастен мъж, седнал на крайпътен камък, пасе патки. И чете Тукидид.

Преди година склерозата надделя и дедо Дончо - неясно как - подпали къщата си. Пожарникарите го заварили да се хили безумно и да се грее на огъня, изгарящ библиотеката му.
16 Август 2013 01:08
Възможни и невъзможни скривалища

Калин Донков
16 Август 2013 02:04
Това с дядо дончо ми звучи като измислица и хич не ти вярвам.
16 Август 2013 03:54
Е, хайде сега - не вярваш...
Ти сигурно и в Дядо Коледа не вярваш.
16 Август 2013 05:42
Многото стари книги и приятелите, които се разпиляхме къде ли не... Ама лятото не е време за спомени, наесен, като налеем виното, който може, тогава.
16 Август 2013 06:00
Още с първите две-три изречения нещо стяга гърлото.

16 Август 2013 08:44
понякога се чуваше капането на крушата петровка и после краткият миг тишина, в която щурците прекъсваха свирнята си, за да разчетат този звук


железен!
И за "саундтрака на щурците" благодаря,
ще ми остане завинаги!
16 Август 2013 09:24
"
Не взимай живота на сериозно, така или иначе от него жив няма да излезеш!"
Хенри Милър


Калин Донков
16 Август 2013 09:35
***
16 Август 2013 10:21
Прав си осмак! Не ти трябва.
16 Август 2013 10:25
Невероятна картина - възрастен мъж, седнал на крайпътен камък, пасе патки. И чете Тукидид.



Тоя пък Тукидид откъде го измисли?
16 Август 2013 10:47
И моя баща - "бог да го прости" - има хубава библиотека. Последните 3 години от живота си препрочиташе всички книги поред, както бяха наредени - от най-ниските лавици нагоре. Беше стигнал до последната, когато смъртта неочаквано го покоси. Поставих последната недочетена книга да отиде с него в царството на мъртвите...

Тъжно е когато книгите останат без стопанин. Затова нека четем. "Във всяка книга(приказка) има поука някъде дори две" - така казваше дъщеря ми, когато беше малка. А ние трябва да се учим не само от родителите си, а и от децата си.
16 Август 2013 11:17
osmii, иди в музея на градския бит в Русе и ще разбереш какво е "заможна" къща
16 Август 2013 12:17
Аман от изгъзици в писането


Мен ако питаш, аман от гъзурчещи се илитерати в минфина. Феодалът Дянков ги наплоди.

16 Август 2013 12:21
Тоя пък Тукидид откъде го измисли?


Г-жа Раданова, и вий ли сте от минфина?!?

Натисни тук

Те го Човеко. Изложен в Кралския музей на Онтарио.

16 Август 2013 14:23
Туй ни е Тукидид, бе, туй му са вика Фукидид.
16 Август 2013 15:15
Невероятна картина - възрастен мъж, седнал на крайпътен камък, пасе патки. И чете Тукидид.


Познавам такъв. Пасе мисирки, обаче. В гората. Там му е къщата (вилата?). И хич не е мръднал, жив и здрав си е. Ще ни сложи "в торбата" всички. Комунист, впрочем. И чете, и пише. Книги, включително.
16 Август 2013 15:26
И за пореден път осъзнах, че

животът понякога взема думата последен

- за да отмести нашите слова, картини и видения, за да постави своите въпроси и да ни притисне със своите отговори, независимо как ние сме го приемали, пресъздавали или просто въобразявали. И всякога, когато искаме да се скрием в книга, в музика, в мечта, в стара къща и в лятна нощ с щурци, той неизбежно ни разтърсва, за да ни припомни, че не си е отишъл. Такъв, какъвто е бил. Такъв, какъвто ще дойде.

Хммм, да! Животът трябва да се живее, преди всичко!
За автора!

16 Август 2013 19:42
Туй ни е Тукидид, бе, туй му са вика Фукидид.


Оох, още един от МГИМО. Или МГУ. Поне не е наше момче в Коми, там едва ли фукидидстват на деревоповала...

Thucydides; Ancient Greek: Θουκυδίδης, Thoukydídēs

TH на гръцки се произнася и записва във фонетичната азбука с фонемата θ. Като в английското thаnks.

Кажете ми ся - "кажи, баби фенкю", да ви се смее и Бойко МеФодьевич.

16 Август 2013 20:36
Керпеден, ти нещо се взимаш насериозно, а! Нали не мислиш, че ние нямаме достъп да Уикипедия? Айде да си ремонтираш малко чувството за хумор! А кой къде е учил не "твоё собачье дело", както казват братушките.
16 Август 2013 21:54
Керпеден


Олеле, ако ви прочете дедо Керп от Скайфорума... Не ви завиждам.
17 Август 2013 07:13
Лесоповал.
НЕ
Деревоповал.
17 Август 2013 09:44
Воцик, прав сте, спасибки! Бе чудех се, че ми е нещо чоглава тая дума... Мятах се цяла нощ в тясното монашеско креватче...

Днес отивам - след кафето - право на някой рилски лесоповал да се намонакажа. Ще си облека новата власеница - Nino Cerruti, там ли си, там стой, ехей! - от подлеза под нас. Ако случайно мине Симеон СКГ, както си наглежда горичката, та да ми даде некое секирче. И ще сека, сека, сека... до непрогледен мрак. Така ми се пада.





17 Август 2013 14:02
Е, и в "Граф Монте Кристо" разбойникът четеше "За галската война". Възможно Хитлер да е чел Библията, за Сталин това е сигурно. Хамлет не би убил Клавдий, ако го завареше да чете Ad Se Ipsum, например. Книгата е абсолютният канал за escapism. И индулгенция...
28 Август 2013 10:20
След 2 години лутане насам-натам да търся работа, отново съм щастлив, че мога да чета написаното от Димитри Иванов, Калин Донков и разбира се ако има и друго интересно във вестника.....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД