"В резултат на съдебно решение наш служител беше възстановен на работа. Лицето е уведомено, че решението е влязло в сила. Измина повече месец, но възстановеният не се е явил, за да заеме длъжността си. Междувременно, докато течеше съдебното дело, на длъжността бе назначен друг служител. Трябва ли да прекратим служебното правоотношение с него? Какво да правим, ако възстановеният се яви например след още един месец? Може ли в случая да се приложи Кодексът на труда?"
Пита В.М. от София
Кодексът на труда (КТ) не може да се прилага в описания случай. Той регулира друг вид отношения. В Закона за държавния служител (ЗДСл) има текстове, които насочват към приложение на КТ. Но общ, генерален текст, който да указва, че в неуредените от ЗДСл случаи се прилага Кодексът на труда, няма.
Възстановяването на един неправомерно уволнен държавен служител е уредено в чл.122 ЗДСл. Според него при възстановяване на държавния служител на предишната държавна служба от органа по назначаването или от съда, той може да я заеме, ако в 2-седмичен срок от получаването на съобщението за възстановяване се яви в службата, освен ако този срок не бъде спазен по уважителни причини.
Предпоставките за продължаване на служебното правоотношение са:
1.Явяване в службата. То е конкретно действие, при което възстановеният отива в службата си, за да продължи да изпълнява служебните си задължения.
2. Явяването да е осъществено в срок от 2 седмици от получаване на съобщението за възстановяване. Срокът започва да тече от момента на получаване на съобщението за възстановяване. Съобщението трябва да се изпрати от съда, макар че това не е изрично уредено в ЗДСл и в Граждански процесуален кодекс. По изключение 2-седмичният срок може да бъде по-дълъг, без да е определен крайният му момент. Изключението е свързано с наличието на т.нар."уважителна" причина. Законът въвежда принципа за уважителност на причината, без да сочи в какво се изразява тя. В практиката се е наложило разбирането, че в основата на такава причина стои някаква обективна пречка, която не дава възможност на възстановения да се яви в службата в 2-седмичния срок. Такива например могат да бъдат заболяване, смърт на близък или роднина, някакво форсмажорно обстоятелство (наводнение, земетръс и други подобни). Важното е причината да е обективна.
Ако възстановеното лице е пропуснало 2-седмичния срок, то няма възможност да се възползва от влязлото в сила съдебно решение, т.е. няма да може да продължи да има статут на държавен служител. В този случай лицето, което в момента изпълнява длъжността на възстановения, няма да бъде освободено на основание чл.106, ал.1, т.4 ЗДСл - поради възстановяване на незаконно уволнения служител.
Ако възстановеният не се яви в 2-седмичния срок, а доста по-късно, той ще може да заеме длъжността си само ако докаже, че причините за пропускането на 2-седмичния срок са уважителни. В този случай лицето, което сега заема длъжността на възстановения, ще трябва да бъде освободено.
|
|