Полицаи от десетки страни - членки в ЕС, започнаха акции срещу шофьорите, които се движат с висока скорост. |
Изчислено е, че скоростта допринася за една трета от всички катастрофи, завършили със смъртни случаи. Скоростта е един от водещите фактори за смъртност на пътя и за сериозни наранявания, обясняват от европейската полицейска организация. В цяла Европа тази седмица полицейските служители ще са ангажирани с това шофьорите да се съобразяват с различните ограничения за скоростта. В случаите, в които шофьорите предпочетат да не уважат тези ограничения, полицията ще прилага закона, се казва в съобщение на "Типсол".
При подобна операция миналата година в цяла Европа бяха засечени 554 000 нарушители, вдигнали скорост над разрешената. Белгийските служби организират по пътищата хайки с участието на моторизирани полицаи срещу нарушителите с чужди номера на колите. Това обаче не е дискриминация спрямо чужденците - просто собствениците на коли, регистрирани в Белгия, получават известия за глоби по пощата. По данни на полицията в Белгия 70% от тях си плащат глобите в срок без ново напомняне. Останалите 30 на сто отиват на съд и в крайна сметка най-често им се налагат доста по-големи глоби, а някои губят и шофьорските си книжки.
Доста по-трудно е обаче да се търси отговорност от собствениците на коли, регистрирани в други държави - независимо от всички споразумения за трансгранично полицейско сътрудничество, обяснява ИТАР-ТАСС причините за планираните "хайки".
УЧАСТНИЦИ
Не се съобщава кои са 3-те страни, които не са се включили в операцията на "Типсол". Българското МВР обаче съобщи, че като член на "Тиспол" "Пътна полиция" в нашата страна организира засилен контрол на скоростта през периода. Освен за превишаване на скоростта пътните полицаи ще проверяват и валидността на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" на автомобилите.