Тежката верижна катастрофа между цистерна, два тира, бус и три коли при пътния възел "Яна" на изхода на София, която взе две жертви, а петима бяха ранени, и във вторник стана повод за "състезание" между ГЕРБ и БСП кой е пуснал повече магистрали без акт 16. Новият участък на "Хемус" беше поредният обект, пуснат за движение само с акт 15 за завършен строеж. За да бъде изцяло изряден един обект обаче, трябва да има и акт 16 - за годността за ползването му, и протокол 17 - за въвеждане в експлоатация след 72-часови проби. От този момент започва да тече и гаранцията от страна на строителя. Вместо да дадат обяснение за порочната практика на неузаконените пътища да се издават разрешения за временна експлоатация, представители на двете партии продължиха политическите схватки.
Регионалният министър Десислава Терзиева обясни, че е поела отговорността да пусне участъка с разрешение за временно ползване, за да се отпуши трафикът. "Ако трябваше да чакаме акт 16, то обектът трябваше още да седи затворен", каза тя. Ден по-рано бившият премиер Бойко Борисов поиска оставката й, както и тази на кабинета, защото умишлено не са пуснали отсечката по-рано. "Доколкото помня, болшинството от обектите при ГЕРБ са пускани с акт 15 и акт 16. Ако това не е така, означава, че е осъществяван натиск върху приемателните комисии, което е недопустимо", заяви Терзиева. Според нея няма как временната организация на трасето да е причина за катастрофата.
От думите й не стана ясно докога магистралите ще се пускат в експлоатация, преди да са узаконени. В наредбата за въвеждане в експлоатация на строежите никъде не са описани подобни случаи. В нея е посочено, че обектът се пуска в експлоатация след издаването на всички необходими документи. Министерството обаче я заобикаля, като се възползва от възможност за временна организация на пътя, предвидена в друга наредба.
"Сега" зададе въпроси на МРРБ относно основанията за издаване на временни разрешения за ползване на пътни участъци. С такива бяха пуснати магистрала "Струма" до Дупница, отсечката от Шумен до с. Белокопитово на "Хемус", естакадата по бул. "Акад. Ив. Ев. Гешов". За сравнение обаче последният участък от "Тракия" беше пуснат след изваждането на всички документи, а Борисов и депутати от ГЕРБ протестираха, че се чака завършването на законната процедура, и дори се опитаха да "открият" предсрочно участъка, като махнаха загражденията.
"Позволих си да поискам по-рано да бъде отворен този участък, тъй като това беше възможно. Откриването и пускането на движението са две коренно различни неща. Движението може да се пуска по-рано особено на такива места, където има засилен трафик", каза вчера по Нова телевизия столичният кмет Йорданка Фандъкова, но избегна да коментира дали това е законно.
Комисията по издаването на акт 15 е установила редица пропуски на новия пътен възел и това е попречило на по-ранното му откриване, стана ясно от думите на шефа на агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров пред БНТ вчера. Той обясни, че в понеделник е била първата възможност за пускане на обекта. "Спря ни самата процедура, тъй като за да бъде пуснат един участък, той трябва да бъде безопасен за пътуващите по него. Иначе последствията, които ще понесе този, който е подписал пускането на движение при евентуален инцидент по този участък, ще бъдат огромни и негативни. Работата на комисията започна в четвъртък след обяд. Бяха установени редица пропуски по отношение на обекта, които дори да се нарекат козметични, те трябва да бъдат отстранени", каза Лазаров и заяви, че се чувства отговорен за станалата катастрофа и за това, че пътният възел не е бил отворен.
ОБВИНЕНИЕ
Най-вероятната причина за тежката верижна катастрофа е несъобразената скорост на шофьора на румънския тир, съобщиха от МВР. 45-годишният водач е задържан, повдигнато му е обвинение за убийство по непредпазливост.
Редакцията, на мен ми омръзна вече.
А на вас?