Адам Суърт е основател на компанията (Crowds on Demand - http://crowdsondemand.com/), или "Тълпи на повикване", от която срещу скромните 2000 долара клиентът може да си наеме малка тълпа от десетина души - фенове, фоторепортери и телохранители.
Така клиентът може да се поразходи из Бевърли Хилс с наетия си антураж и минувачите да го мислят за знаменитост. По същия начин някой политик пък може да си наеме малка тълпа поддръжници, които да скандират името му и да убеждават минувачите в правотата на неговата политика. Ето какво разказа Суорт в интервю за Дарик:
Дарик: ...Някой от България ползвал ли е услугите ви?
Адам Суърт: Мисля, че да! Но не мога да се сетя конкретно име.
Д: Изучавате ли динамиката на големите групи хора - фенове, протестиращи, психологията на тълпите?
АС: Редовно наблюдавам протести и събирания на големи групи хора. Много е полезно това, че съм в Лос Анджелис, защото тук така или иначе има много знаменитости, които редовно привличат групи с почитатели, когато се появят на публични места. Така че наблюдавам как се държат, как действат антуражите им. Когато пък видя протест, се приближавам, опитвам се да разбера какви са мотивите му. Изучавам най-вече протестите, които успяват да получат медийно отразяване, за да разбера как са успели да си го завоюват. Нали целта ни е да предизвикаме възможно най-много публичност за клиентите ни?!
Д: Ключовите елементи на един сполучлив протест?
АС: Стигнал съм до заключението, че по принцип е необходимо да се прескочи конкретен праг на броя на хората, които ще направят протеста забележим. Разбира се, възможно е и една съвсем малка група от 10-15 души също да прескочат тази граница, но само ако са много отдадени в "работата" си. Също така е изключително важно да има по няколко души във всяка една тълпа, които да могат да говорят добре пред камера и да могат ясно да обяснят казуса - било пред журналист или на някой минувач. Това придава много по-легитимен вид на събраните хора. Разбира се, няма необходимост всички да могат да говорят добре, но винаги трябва да има по няколко. Защото точно така минувачите могат добре да се запознаят с проблема и най-вече да бъдат убедени, че той е значим. Това, което обичам да правя, е да разпространявам конкретна идея или послание сред присъстващите - нещо, което лесно се запомня и което ще ги накара да се замислят върху казуса, дори след като са се разотишли. Важно е, когато си отидат у дома, да се сетят сами да проучат темата по интернет! Затова е от значение да имаш вдъхновени оратори, които да говорят на събралите се и да ги убедят в правотата си. Говорителят трябва да оживи хората, защото най-важното е да увеличиш броя на протестиращите. Целта ми е броят на присъстващите да се увеличава на всеки един протест или PR събитие, като минувачите бъдат убедени да се присъединят. Типичното за нашите протести е четирикратно увеличение - така че, ако започнем с 15-ина, до края е добре да има 60 души. Понякога дори надхвърляме тази бройка. Така можем да бъдем спокойни, че мероприятието е било сполучливо. Няма никакъв смисъл събитието да се проведе само от наши хора.
Д: Ако някой в България иска да основе подобен бизнес, какво бихте го посъветвали?
Главното е да си приеме етични стандарти. Човек трябва да си постави граници и да каже: "Има неща, които не съм готов да правя!". Всеки сам решава какви са тези граници, важното е да не ги пресича. По принцип така се печели уважение във всяка сфера на бизнеса. Не трябва да създаваш впечатлението, че си готов да работиш за всеки, без значение от изискванията му. Второто нещо е да наемеш добри хора. Като казвам "добри", имам предвид във всеки един смисъл на тази дума - добри актьори, които знаят какво правят, хора, на които можеш да имаш доверие. Струва си да платиш малко повече, но да знаеш, че до теб има качествени хора!
Струва си да платиш малко повече, но да знаеш, че до теб има качествени хора!
Това е моят човек!