Новият закон за търговските вериги ще има за цел да осигури равнопоставеност на българските и чуждестранните доставчици, уверяват авторите му - депутатите от левицата Спас Панчев и Захари Георгиев. |
Оповестената вчера идея хипермаркетите да затварят врати през почивните дни, за да се стимулират по-малките търговски обекти, може и да не залегне в новия законопроект. Засега тя е само един от обсъжданите варианти за закрила на българския малък и среден бизнес, стана ясно от обясненията на депутат земеделец. През октомври авторите на законопроекта за търговските вериги предвиждат широка дискусия със собствениците на големите търговски вериги по новите правила за дейността им.
Законопроектът ще съдържа текстове, които много ясно да регламентират отношенията между търговските вериги и българските доставчици и производители, които, по мнението на двамата му автори, са силно дискриминирани в момента. "Например ако търговска верига внесе череши от Чили, непродадените количества ще се водят щета за търговската верига. Но ако черешите са български, щетите ще са за сметка на българския производител", даде пример Панчев.
Неравнопоставеност имало и при разплащанията. Вносните стоки се плащали веднага на доставчиците, докато българските производители чакали с месеци да си получат парите, обясни депутатът. Същият проблем се наблюдавал и при промоциите на стоки. "Когато един чуждестранен доставчик или производител вкара стока в търговската верига, тя й прави промоция за своя сметка. Докато българските доставчици са длъжни да предоставят определени количества безплатно за промоция на стоката си", обясни Панчев. Освен това стоките отвън не били подлагани на същия контрол като българските. Вносните стоки се преценявали само по съдържанието на етикета, докато българските минавали лабораторни анализи, изследвания за наличие на химически вещества и прочие.
Двамата депутати от левицата ще търсят да определят и какъв процент от стоките в хипермаркетите да са български. В момента по техни наблюдения само 10% от стоките са наши, а 90% - вносни.
Друга мярка за стимулиране на малкия и средния бизнес за сметка на хипермаркетите е големите магазини да са задължително в покрайнините на градовете, а не в кварталите и центъра, както е сега. "В Европа обикновено големите търговски вериги разполагат обектите си в покрайнините на града, за да не задушават по-малките магазини", обясни Панчев. Със законопроекта ще се въведе ред и за разположението на стоките в самите хипермаркети, така че да има определени площи за българските стоки, за биопродуктите и за свежите храни.
"Това е практика навсякъде в Европа - големите търговски вериги имат ограничение в работното си време и то не само в събота и неделя, но и през делничните дни", коментира шефът на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите Мариана Кукушева, цитирана от "Инвестор".
От Асоциацията на млекопреработвателите обаче не са съвсем съгласни. "На този етап не мога да кажа дали предложението само по себе си ще се отрази положително на бизнеса. Със сигурност ще бъде глътка въздух за малките квартални магазини, които през съботите и неделите ще могат да наваксат за сметка на големите магазини, които обират от клиентския поток през седмицата. Но не съм сигурен дали мярката ще бъде с положителен характер за самите доставчици на стока", заяви шефът на асоциацията Димитър Зоров.
От "Билла България" вчера се въздържаха от позиция, а МЕТРО и Кауфланд не бяха открити за коментар.