Президентът на САЩ Барак Обама не разглежда възможността за мащабна военна операция в Сирия, ако бъдат намерени доказателства за използване на химическо оръжие, съобщи в. "Вашингтон пост". Американските власти смятат да се ограничат с двудневен ракетен обстрел. Източници на изданието казват, че операцията ще има "възпитателен характер". Белият дом намирал това решение за идеално. САЩ не искат да се замесват в продължителни военни действия в Сирия, но искат да спрат и газовите атаки. Предполага се, че правителствените войски ще бъдат обстрелвани от кораби, но не е изключено да се използват и стратегически бомбардировачи. САЩ могат да нанесат ракетен удар по Сирия още в четвъртък, съобщи телевизия Ен Би Си. Ударите ще носят ограничен характер, се казва в репортаж на телевизията, която се позовава на официални лица във Вашингтон. Те ще са насочени по командни пунктове, летища и позиции на артилерията, уточняват източниците. За Белия дом няма никакво съмнение, че властите в Сирия са използвали химическо оръжие, потвърди вчера държавният секретар Джон Кери. В четвъртък заради кризата ще се събере извънредно британският парламент, както и Съветът за Сигурност на ООН. Британската армия вече обсъжда планове за операция в Сирия, потвърдиха от канцеларията на британския премиер Дейвид Камерън.
Руският президент Владимир Путин е казал в телефонен разговор с него, че продължава да няма доказателства, че сирийският режим е използвал химически оръжия срещу бунтовниците в Сирия, съобщиха от пресслужбата на премиера. Камерън обаче заявил, че няма много съмнения, че режимът в Дамаск е провел химическа атака миналата сряда. Русия съжалява, че САЩ са решили да отложат двустранната среща за Сирия, известна като Женева-2, съобщи зам.-министърът на външните работи Генадий Гатилов в "Туитър".
Гръцкото министерство на отбраната е получило искания за предоставяне на свои съоръжения за евентуален удар по Сирия, съобщи гръцкият в. "Катимерини." Военни източници в Гърция коментират, че ролята на страната ще е ключова поради нежеланието да се използват военните установки в Турция и защото гръцкият опит и резултатите от войната в Либия се смятат за изключително позитивни. В същото време Гърция вече е сигнализирала, че ще отговори напълно на всичките си задължения по трансатлантическото партньорство, но няма да изпраща сили за наземна операция. Британският в. "Гардиън" съобщи, че е забелязано засилено присъствие на британски военни самолети в Кипър в британската ВВС база Акротири, която е на по-малко от 130 километра от сирийския бряг. В антисирийска коалиция ще влязат 20-25 държави, заяви турският вицепремиер и говорител на правителството Бюлент Арънч.
Италия отхвърли възможността да вземе участие в какъвто и да е вид военна намеса в Сирия без одобрението на Съвета за сигурност на ООН, каза външният министър Ема Бонино пред парламента в Рим. Йордания отказва да бъде "площадка" за военна интервенция в Сирия, съобщи АФП, позовавайки се на високопоставен представител на правителството. Ирак също е против въздушното му пространство или територия да бъдат използвани за каквато и да е атака срещу Сирия, заяви иракският премиер Нури ал Малики.
Сирийската правителствена армия ще продължи с военния си натиск срещу въоръжената опозиция дори и при чуждестранна интервенция, заяви вчера сирийският външен министър Уалид Муалем. Той каза, че вторият ден от работата на екипа инспектори на ООН се отлага за днес поради разногласия сред бунтовниците по договорките за безопасността на екипа. Министърът отхвърли обвиненията на САЩ, че правителството на президента Башар ал Асад възпрепятства работата на екипа на ООН. Вече се появиха сериозни твърдения, че сегашният режим в Сирия използва и фосфорни бомби", съобщи турският телевизионен канал Си Ен Ен Тюрк, цитирайки ранени сирийци на турска територия. Хиляди израелци пък се наредиха на опашки за противогази или започнаха масово да ги поръчват по телефона и интернет заради възможността от удари по Сирия.
ПОЗИЦИЯ
На предстоящо заседание на Съвета по сигурност при премиера Пламен Орешарски ще бъде обсъдена ситуацията в Сирия и евентуална бежанска вълна към България, стана ясно от изявление на външния министър Кристиан Вигенин. Страната ни продължава да подкрепя и активно се включва в усилията на международната общност за намиране на политически изход от кризата в Сирия, се казва в изявление на Вигенин, съобщиха от МВнР. "Последните събития, свързани с информациите за използване на химическо оръжие срещу мирното население на 21 август, хвърлят страната в нова, изключително опасна спирала на терора с непредвидими последствия за стабилността и сигурността на целия близкоизточен регион в дългосрочен план", смята дипломат №1.