Сирийски опозиционни групи разпространиха снимки как инспектори на ООН взимат проби в Замалка, източно от столицата Дамаск. |
Действащото в Ливан шиитското движение "Хизбула" се отнася "напълно сериозно към заплахата от удари на НАТО срещу Дамаск". Представителят му в ливанското правителство Хюсеин Хасан заяви за телевизия "Ал Маядин", че "силата на ответната акция на "Хизбула" ще зависи от мащабите на натовската атака".
"Ние разменихме мнения относно подходите за регулиране на кризата в Сирия и стигаме до извода, че ситуацията трябва да бъде разрешена чрез диалог", заяви генералният секретар на ООН Бан Ки Мун пред журналисти след разговори с Хайнц Фишер и Вернер Файман, президента и канцлера на Австрия. По-рано бе съобщено, че Бан Ки Мун в разговор с американския президент Барак Обама го е помолил да се даде време на международните инспектори да приключат разследването в Сирия относно употребата на химическо оръжие. Той каза още, че в събота ще получи доклада на инспекторите, които същия ден ще са напуснали Сирия. "Уверих Обама, че ще предоставим цялата информация и аналитични материали, с които разполагаме", посочи Бан Ки Мун. Самият Обама каза, че още не е решил какво да предприеме в Сирия.
Съветът за сигурност (СС) на ООН отхвърли в четвъртък британската проекторезолюция, която допуска военни удари срещу Сирия заради химическата атака на правителствените сили. Според руския вицепремиер Владимир Титов обсъждането на резолюцията преди заключенията на инспекторите в Сирия е "най-малкото преждевременно".
Британският военен комитет по разузнаването публикува вчера доклад, в който отговорността за използването на химическо оръжие "с висока степен на вероятност" се пада на властите в Сирия. В същото време въз основа на заключенията, направени от правителствените юристи, представителка на правителството заяви, военният удар в Сирия може да бъде законен без одобрение на СС на ООН, ако той има характера на "хуманитарна интервенция за защита на мирното население". Днес правителството ще внесе в парламента проекторезолюция за Сирия. Междувременно Лондон изпрати 6 бомбардировача "Тайфун" в Кипър, за да защитават британските интереси. Франция пък изпраща в източната част на Средиземно море фрегатата "Шевалие Пол", която ще се присъедини към американските и британските кораби и подводници.
В идните няколко дни Русия ще изпрати кораб за борба с подводници и крайцер ракетоносач в Средиземно море, съобщи агенция Интерфакс. "Добре известната ситуация в Източното Средиземноморие изисква известни корекции в състава на ВМС", заяви източник от Генщаба на руската армия.
ПОЗИЦИИ
Президентът Росен Плевнелиев е готов бързо да свика Консултативния съвет по национална сигурност заради Сирия, ако се наложи България да участва в по-мащабни действия. "България ще действа солидарно спрямо своите ангажименти в евроатлантическото семейство", посочи държавният глава. Днес ще бъде свикан Съветът за национална сигурност към Министерския съвет. България няма възможност да участва в евентуална военна кампания в Сирия, заяви военният министър Ангел Найденов, който обаче бе категоричен, че страната ни е готова да посрещне евентуална бежанска вълна. Военномедицинската академия (ВМА) може да изпрати екип от петима лекари в Йордания, които да помагат в бежанските лагери там на избягали граждани от Сирия, съобщи ген. Стоян Тонев. Вчера външно министерство посъветва българите да не пътуват към Сирия.