:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,769,685
Активни 255
Страници 26,152
За един ден 1,302,066

Бизнесът наема ученици на стаж още от този месец

Стойнев предлага радикална промяна във финансирането на училищата - премахване на делегираните бюджети
Споразумение между образователното, социалното и икономическото министерство за въвеждане на т.нар. дуална система в образованието, при която учениците учат половин ден, а през другата половина имат възможност за стаж, ще бъде подписано още през септември, заяви икономическият министър Драгомир Стойнев вчера.

Проблемът за осигуряване на стажове в реална среда и на квалифицирана ръка, подготвена лично от бизнеса, трябваше да се реши със серия закони за училищното, професионалното и висшето образование, но до момента те са на фаза промяна на проектите от всяка нова власт. На практика обаче това не е нещо ново за родното образование, тъй като по времето на соца в техникумите се учеше по 2-3 дни, а останалите бяха за практики в предприятия или в оборудвани в самите училища работилници.

Досега се обсъждаше дуалната система да работи само при професионални гимназии, чиито специалности са съобразени с нуждите на местния бизнес, създават специалисти за него и това мотивира работодателите да обучават кадрите си. Сега обаче Стойнев има идея тя да бъде достъпна и за обикновените училища, ако в района няма техникум, който да подготвя нужните кадри на местния бизнес.

Според Драгомир Стойнев трябва да бъде премахната и системата на делегираните бюджети, тъй като се злоупотребява с нея. "Това важи не само за средното, но и за висшето образование, тъй като колкото повече студенти има, толкова по-добре е за един университет, и в крайна сметка българските деца получават една диплома, но за съжаление не получават и знания", твърди министърът на икономиката. Колежката му от образованието Анелия Клисарова също говори за промяна във финансирането, но чрез надграждане на базовия бюджет със стимули за училищата, които успяват да постигнат по-висок успех на децата.

НА ПАРЧЕ

Управляващите, които не успяват засега да се заемат с проекти на цели образователни закони, вече се опитват да търсят решения на проблема на парче. В парламента има предложени проекти за промени в Закона за насърчаване на заетостта и за корпоративното подоходно облагане, с които се стимулират работодателите да плащат стипендии на стажанти, които да обучават.
5
2661
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
02 Септември 2013 20:05
Ами, крайно време беше "бизнесА", преди да писка и иска, първо да даде.
03 Септември 2013 07:57
Те министерствата се съгласили, ама не виждам бизнесът да се е съгласил. Или ако стажовете са само безплатни- що не? Ама като си помислиш че ще ти се шляят по цял ден тълпи безотговорни тинейджъри, а ти да отговаряш за тяхната безопасност- не знам?
03 Септември 2013 13:12
А крайно време е финансирането да става по смесена система - да си остане делегирания бюджет, но да се умножава по коефициента от външното оценяване.

И за базова да се смята оценка 4,5.

За минимум - 3:00 за максимум - 6:00

И да си варира по формула, като при минимум (или под мининума) - финансирането да спада на половина, а при пълна шестица - да се удвоява.

Да видим тогава дали ще продължат да приемат деца на килограм, или ще наблегнат на обучението.
03 Септември 2013 13:43
по времето на соца в техникумите се учеше по 2-3 дни, а останалите бяха за практики в предприятия или в оборудвани в самите училища работилници.
Диянче по време на соца по 1цял ден беше практиката в техникума през лятото имаше отделно по 1 месец в предпирятията и то след 2 курс, това ти го пише човек завършил механотехникум и то образцов.
03 Септември 2013 19:11
Дуалната система далеч не е толкова елементарна, както е представена тук. Далеч не значи само "ходене на практика", а е свързана с много големи отговорности и ангажименти от страна на бизнеса, включително И с активното съдействие на силните браншови организации. Тя работи в чистия си вид единствено в Германия и има традиция от повече от век. Не виждам бизнеса у нас да се е загрижил и да е готов да отделя финансови и материални ресурси за обучение на работници. Това частично беше постигнато в соца, но с държавни предприятия и др. партийни отговорни местни личности. Сега с частните предприятия и АБСОЛЮТНА незаинтересованост по отношение на професионалното обучение от страна на фигуративните браншови организации, това не може да стане. В Германия казват: "Професионално обучение не се прави с праи, а с МНОГО ПАРИ".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД