Споразумение между образователното, социалното и икономическото министерство за въвеждане на т.нар. дуална система в образованието, при която учениците учат половин ден, а през другата половина имат възможност за стаж, ще бъде подписано още през септември, заяви икономическият министър Драгомир Стойнев вчера.
Проблемът за осигуряване на стажове в реална среда и на квалифицирана ръка, подготвена лично от бизнеса, трябваше да се реши със серия закони за училищното, професионалното и висшето образование, но до момента те са на фаза промяна на проектите от всяка нова власт. На практика обаче това не е нещо ново за родното образование, тъй като по времето на соца в техникумите се учеше по 2-3 дни, а останалите бяха за практики в предприятия или в оборудвани в самите училища работилници.
Досега се обсъждаше дуалната система да работи само при професионални гимназии, чиито специалности са съобразени с нуждите на местния бизнес, създават специалисти за него и това мотивира работодателите да обучават кадрите си. Сега обаче Стойнев има идея тя да бъде достъпна и за обикновените училища, ако в района няма техникум, който да подготвя нужните кадри на местния бизнес.
Според Драгомир Стойнев трябва да бъде премахната и системата на делегираните бюджети, тъй като се злоупотребява с нея. "Това важи не само за средното, но и за висшето образование, тъй като колкото повече студенти има, толкова по-добре е за един университет, и в крайна сметка българските деца получават една диплома, но за съжаление не получават и знания", твърди министърът на икономиката. Колежката му от образованието Анелия Клисарова също говори за промяна във финансирането, но чрез надграждане на базовия бюджет със стимули за училищата, които успяват да постигнат по-висок успех на децата.
НА ПАРЧЕ
Управляващите, които не успяват засега да се заемат с проекти на цели образователни закони, вече се опитват да търсят решения на проблема на парче. В парламента има предложени проекти за промени в Закона за насърчаване на заетостта и за корпоративното подоходно облагане, с които се стимулират работодателите да плащат стипендии на стажанти, които да обучават.
|
|