Елеонора Николова и Ролф Шлотерер (в средата) положиха много усилия, за да спрат закриването на БОРКОР. |
Двете агенции обаче ще трябва да почакат, защото реформата вероятно ще засегне първо Центъра за противодействие на корупцията, известен още като БОРКОР. Според "Медиапул" центърът ще бъде закрит и ще премине към Съвета по сигурността към правителството. Съгласно все още неприетия проектозакон за системата за национална сигурност съветът трябва да има отделна администрация. За закриването на БОРКОР се говори от началото на мандата на правителството. Вицепремиерът Зинаида Златанова се закани да му направи одит и да оцени каква работа е свършил. Заради това ръководството на центъра започна активно лобиране, включително и в Брюксел, за да не бъде закрит. До този момент центърът е глътнал близо 9 млн. лв., а резултатът от дейността му на практика е нулев. Спирането на работата на БОРКОР обаче ще постави под въпрос милионите инвестиции, които центърът направи в закупуването на нови технологии.
Планове за реформа на държавните агенции имаше и предишното правителство, но така и не успя да ги реализира. "В момента в България има десет-двайсет агенции, които са съсредоточени в София. Ние ще закрием всички и част от услугите ще се изтеглят от София, за да не стоят чиновниците само зад бюрата и да си говорят, а да отидат по провинцията и да извършват услугите", заяви тогава вицепремиерът Симеон Дянков. Реформата му се сведе единствено до преместването на сектор "Туризъм" в Пловдив.
В момента към Министерския съвет има осем агенции. Сред тях са за българите в чужбина, за бежанците и за закрила на детето.
ПРОТЕСТ
Учени от цялата страна изразиха недоумение и тревога от смяната на ръководството на Държавна агенция "Архиви" доц. д-р Мартин Иванов с бившия началник на архива на МВР Иван Комитски. В писмо до премиера и председателя на парламента те настояха за преразглеждане на взетото от правителството решение. Писмото е подписано от 56 преподаватели от Софийския университет, Великотърновския университет, Пловдивския университет и независими изследователи. Според учените смяната на ръководството на ДА "Архиви" е далече от прозрачната процедура за осъществяването на ръководството на важните държавни институции, за което настоява гражданското общество у нас. "Професионалният път на новия председател поставя под сериозно съмнение готовността му да продължи започнатите от предишното ръководство проекти за популяризирането на архивите, включително и инициативата за изграждане на Музей на репресиите на Държавна сигурност", се посочва още в писмото.