Фокус: Как ще коментирате позицията на Реформаторския блок (РБ) към ГЕРБ?
Михаил Константинов (a.k.a, Michel Constantin), математик, информатик: Тази позиция е малко неразбираема, тъй като РБ няма капацитет да управлява сам и ще трябва да търси съюзници... Ако РБ не ще да си сътрудничи с ГЕРБ, ще ми е много интересно с кого точно смята да си сътрудничи - може би с БСП или пък с ДПС? Струва ми се нелогично. РБ и ГЕРБ ще се явят отделно на избори - кой каквото направи, след което те са осъдени на това да си сътрудничат в един бъдещ парламент! В РБ пък членуват две партии - членки на Европейската народна партия, това са ДСБ и СДС. Те са в едно европейско семейство заедно с ГЕРБ. Нещата са ясни. След изборите ще има сътрудничество между ГЕРБ и РБ.
Ф: Как е възможно в момента най-големият им враг да бъде ГЕРБ вместо БСП, ДПС и "Атака"?
МК: Тяхното поведение е малко непонятно. Те са още нова политическа сила. Да се надяваме, че в скоро време ще си избистрят позициите и ще разберат с кого може и с кого не може. Те не могат да управляват сами и това е очевидно... трябва да имат съюзници и партньори. БСП ли е партньор на РБ, ДПС ли е партньор на РБ, или пък това е ГЕРБ? Те трябва да изберат! Мисля, че няма какво толкова да му мислят. Изборът е предопределен!
Ф: Както казахте, партиите ДСБ и СДС са членове на ЕНП, но как биха гледали там на Зелените и на Кунева?
МК: Европейската политика е изтъкана от компромиси, така че дори да не им е много приятно това членство в РБ, вероятно в ЕНП ще го приемат. Но в ЕНП категорично не приемат сестринските партии - членки на ЕНП, да се карат помежду си! То и аз не приемам това нещо и мисля, че никой разумен човек не може да го приеме.
...ГЕРБ не може да е противник на РБ. Те може да имат много несъгласия и това е логично и естествено, но по своята същност основен противник на РБ трябва да е БСП. (...)
Ф: Каква е оценката ви за поведението на управляващите спрямо ГЕРБ?
МК: И управляващите, и ГЕРБ се държат неадекватно едни към други. Политиката не се прави с лични емоции. Тук има и партиен интерес, и държавен интерес, но личните емоции би трябвало да се сложат на абсолютно главен (може би заден? - б.р.) план.
Ф: Очаквате ли скоро развитие в промените в Изборния кодекс и да има по-градивни решения в тази връзка?
МК: Новият вариант на ИК е до голяма степен готов. Трябва партиите, обществените организации и гражданите да се разберат какво точно искат, каква точно изборна система искат, какви да бъдат ограниченията пред политическите играчи, как да бъде финансирането на медийните изяви и достъпа до тях. Това са все неща, които са важни. Имаме време да изберем и после няма защо да викаме "Какво става?". Каквото сме си избрали - това е! (...)
Ф: Може ли да се очаква засилване на протестите през септември, ситуации на обсада на парламента?
МК: Очевидно се очаква такова нещо. Обаче е трудно да се предскажат мащабите. Виждаме, че и двете страни са се заинатили, а в резултат на заинатяване не произлиза нищо полезно.
Ф: Ще съумее ли държавата да реагира на протестите и да предотврати насилие?
МК: Държавата има много компоненти и народът е най-важната компонента от тях. По-скоро е важно да говорим дали правителството ще успее да овладее конфликта и протестите, а не държавата. Държавата сме и ние, и правителството, и всичко, което е на тази територия. Искам да си пожелаем разум, градивен диалог и да помним, че сме българи и че имаме някои неотложни въпроси за решаване - като например демографската катастрофа, а да не се занимаваме с глупости.
Държавата има много компоненти и народът е най-важната компонента от тях.
Мишел,народа няма нищо общо с държавата.Държавата винаги е враг на народа.