Генералният секретар на ОИСР Анжел Гурия предупреди, че Европа е застрашена от недостиг на вода и проблеми в банковия сектор. |
В Европа проблемите с водата излязоха на преден план през това лято заради тежките наводнения в редица страни. В същото време ще нарастват метеорологичните рискове поради увеличаващото се население, промените в земеползването и изменението на климата. ОИСР призовава правителствата да действат отсега. "Сега трябва да се въоръжим със стратегии за управление на риска, които ще осуетят недостига на вода и замърсяването, ще предпазват от суша и наводнения", заяви генералният секретар на ОИСР Анжел Гуриа.
ОИСР отбелязва още, че незадоволителното качество на водата е риск за ЕС. Организацията призовава страните членки да спазват стандартите - например за химически вещества. "Необходими са по-строги изисквания за защита на уникални влажни зони, опазването на източниците за питейна вода, както и за опазване на водите за къпане, за които трябва да бъдат въведени специални защитени зони", се казва в доклада.
ОИСР публикува и доклад за банкова система в еврозоната, в който се посочва, че тя се нуждае спешно от допълнителен капитал, ако блокът иска да стабилизира крехкото си възстановяване. "В еврозоната банките не са достатъчно капитализирани и са обременени от лоши кредити", гласи оценката на ОИСР. Организацията смята, че макар да излезе от рецесията, еврозоната още е "уязвима за възстановяващите се финансови пазари и натоварванията с дълга".
Евростат огласи, че брутният вътрешен продукт (БВП) на ЕС е нараснал с 0.4% през второто тримесечие на 2013 г. спрямо предходното. Най-силно са нараснали икономиките на Португалия (1.1%), Германия, Литва, Финландия и Великобритания (с по 0.7% ). Най-голям спад на БВП пък има в Кипър (1.4%), Словения (0.3%), Италия и Холандия (с по 0.2 на сто). Що се отнася до България, по официални данни БВП на страната ни между април и юни е намалял с 0.1% спрямо началото на годината.