Пряката намеса на ГЕРБ и десните партии от Реформаторския блок в протестната акция по случай завръщането на депутатите от ваканцията компрометира протестите срещу кабинета и отблъсна голяма част от хората, които повече от 80 дни демонстрират и упорито се разграничават от всякакви партийни колаборации. Въпреки многобройните автобуси от провинцията протестът вчера сутринта се оказа по-рехав от този в средата на август, когато се гледаше ветото на президента Росен Плевнелиев върху актуализацията на бюджета. По-малобройни се оказаха и контрапротестиращите, подкрепящи БСП и ДПС. Предварително инструктирани провокатори се опитаха да разкъсат огражденията и да нахлуят в парламента, но акцията им не сполучи. И докато в пленарната зала страстите се нажежиха до червено, до преки сблъсъци между протестиращите "про" и "контра" отвън не се стигна.
Снощи за 83 път, без партийна организация, се състоя ДАНСwithme на искащите оставката на кабинета.
Събитията около парламента дадоха отражение и на дебата в пленарната зала, където депутатите се впуснаха във взаимни обвинения и закъснели спорове за това кой е истинският победител от последните парламентарни избори. Работното време така и не стигна за гласуването на широко прокламираната от БСП декларация за национално съгласие около приоритетите на страната, която ГЕРБ предварително отхвърли.
Автобусите на протестиращи и "контри" запристигаха още в ранни зори вчера, но пътниците упорито отказваха да обясняват кой им е платил превоза и защо не са на работа. Возилата на ГЕРБ бяха паркирани около стадион "Васил Левски", а тези на контрапротестиращите - на бул. "Дондуков". Агитката на герберите беше най-активна и остана около парламента до края на заседанието, докато голяма част от спонтанно дошлите се разотидоха много преди това. Яките младежи, въоръжени с метални вериги, които по обед започнаха да дърпат огражденията около парламента, за да нахлуят в парламента, допълнително стопиха протеста. Част от оградите бяха отстранени, но полицията бързо успя да ги върне на мястото им. Неколцина от провокаторите бяха задържани.
Партийната организация раздели хората около парламента на две основни агитки - симпатизанти на управляващите и привърженици на ГЕРБ. Представителите на двете фракции в парламента не пропуснаха да се окъпят в народната любов, всеки в своя лагер. Ръкостисканията на Бойко Борисов с негови привърженици бяха помрачени от освирквания. Момче с плакат "БСП = ГЕРБ = Мафия" предизвика недоволството на феновете на Борисов и се стигна до кратко стълкновение. Примерът на лидера бе последван и от вицето му Цветан Цветанов, който поощри тълпата с победни жестове и обясни, че ГЕРБ няма нищо общо с организацията на протестите, въпреки стълпотворението от автобуси.
Поддръжниците си излязоха да приветстват и неколцина леви депутати, воглаве с Корнелия Нинова и Спас Панчев. Лидерите на БСП и ДПС този път се въздържаха от тура за овации. Социалисти признаха, че са подпомогнали идването в София на своите привърженици, но само в региони, където това им е било изрично поискано.
Няколко възлови кръстовища в района на парламента и Софийския университет "Св. Климент Охридски" бяха блокирани от протестиращите, което предизвика хаос и задръствания.
За различни нарушения по време на протестите са задържани повече от 6 души, съобщи вътрешният министър Цветлин Йовчев. "Има промяна в структурата на протеста, по-скоро на протестиращите, а при контрапротестиращите се запазва", отбеляза той. Според министъра голяма част от протестиращите пред НС вчера са били мотивирани, подготвени и са имали за цел да извършват насилствени действия. Повечето били от провинцията.
Полицейското присъствие в района беше изключително засилено. Освен от метални ограждения достъпът на протестиращите до сградата на НС бе ограничен и от коли на жандармерията, паркирани така, че протестиращите да не виждат кой влиза и кой излиза от служебния вход на парламента.
---- ОТЗВУК В МРЕЖИТЕ
Партийното обагряне на гражданския протест взриви социалните мрежи, където преди 80 дни се зародиха шествията срещу правителството. Много от протестиращите изразиха погнусата си от присъствието на агитката на ГЕРБ пред парламента и сцената с Цветанов, който подклажда бунта срещу олигархията. Други призоваха протестите да продължат въпреки намесата на политическите партии. Според трети, които бяха най-малобройни, е нормално ГЕРБ да подкрепя протестиращите и заедно да натискат властта за предсрочни избори.
Депутатите откриха сезона с много страсти и малко политика
Партийните коментари за протестите изместиха законодателните приоритети
Страстите около уличните протести напълно изместиха законодателните приоритети при откриването на новата парламентарна сесия вчера. "Голямото завръщане" на депутатите беше белязано от оценки за случващото се отвън и закъснели спорове за това кой е истинският победител от последните парламентарни избори. Работното време така и не стигна за гласуването на широко прокламираната от БСП декларация за национално съгласие около приоритетите на страната, която ГЕРБ предварително отхвърли.
Тонът зададе лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с призива "Мислете за оставка, и то днес, иначе ще вкарате страната в такава криза, че няма да може да излезе". Изказването му бе провокирано от твърденията на БСП, че ГЕРБ продължава да е на власт, и в отговор на вчерашно интервю на соцлидера Сергей Станишев в пресата. "Нали сте първа сила - ще победите и пак ще управлявате. Тогава ще стоим там тихичко и ще си мълчим, нали сте първи", обърна се с ирония към левия сектор Борисов. Миг по-късно обаче обяви ГЕРБ за сигурен победител при следващ вот, като припомни колко пъти досега е "бил" социалистите. "Когато бях кмет на София, бяхте на власт. Подценихте ме тогава. Сега ме подценете пак и ще видите какво ще ви се случи", закани се Борисов. Бившият премиер нападна управляващите и за многобройните "калинки", назначени на високи постове напоследък, използвайки метафората за некомпетентите кадри, която се роди по негово време. Тонът му предизвика възмущението на червения Антон Кутев, който призова "назначеният" за лидер на опозицията да не се държи като бандит. "Тук няма мутри, тук има народни представители. Може да сте били всякакви преди това, но тук ставате народни представители", заяви той. От ГЕРБ го изпратиха с тропане по банките и викове "Оставка".
Лидерът на БСП Сергей Станишев обвини ГЕРБ за "профанизацията на обществения живот", който заприличал на сблъсък между футболни агитки, и "акцент не е съдържанието, а кой колко хора може да събере, с колко вувузели". Той обяви протестите за политически мотивирани от десницата и ГЕРБ, които се страхували за назначените от тях хора на "високи хлебни позиции". Обвиненията за "калинките" той контрира с "тефтерчето на Златанов". Пожелателни останаха призивите му за смислен дебат за икономиката, борбата с монополите и т.н.
"Животът на кабинета "Орешарски" няма да се определя от това кой протестира по-силно, а от социалната му ефективност", посочи лидерът на ДПС Лютви Местан. Той изтъкна, че конфликтът не е между протестиращите и кабинета, а между протестиращите и цялата политическа система, и призова дебатът от улицата да се пренесе в законодателния орган, за да не стане като в поговорката за "посятите ветрове и пожънатите бури", т. е. протестът да се обърне и срещу ГЕРБ.
Волен Сидеров заяви готовност да участва в дебати за възраждане на икономиката, но побърза да отклони вниманието от вътрешните към външните проблеми, предупреждавайки, че се задава трета световна война.
Спорът за това кой стои зад организацията на протестите продължи и извън пленарната зала. "Протест, оглавен от ГЕРБ, губи моралната си същност", оцени ситуацията Лютви Местан. Според Станишев недоволството на улицата вече не е спонтанно, а финансово мотивирано и медийно поощрявано. Ортакът им във властта Сидеров призова да се намери работа на повечето хора, които протестират.
------- ЗАПЛАХА
Улисани в политически препирни, депутатите изобщо не отразиха съобщението за подаден сигнал за бомба в сградата на парламента. Новината бе поднесена само информативно от председателя на НС, който попита депутатите дали някой иска прекъсване на заседанието. И тъй като никой не се отзова, речите продължиха. В връзка с това депутатът от ГЕРБ Цветомир Михов поиска да бъде проверен лидерът на "Атака" Волен Сидеров дали отново не е дошъл въоръжен в парламента. "Военизирате дискусията, г-н Михов", отне му думата шефът на парламента.