Стари и нови управляващи влязоха в задочен спор за поевтиняването на тока от 1 август. След като се получиха първите сметки с новите, по-ниски с около 5% цени, потребители се оплакаха пред омбудсмана, че плащат повече при същата консумация. Бившият министър на икономиката Делян Добрев прогнозира вчера пред БНР шоково вдигане на цената още от следващата година. Сегашният министър Драгомир Стойнев опонира отново по БНР от Хасково, където бе на посещение за празника на града, че токът повече няма да поскъпва. Напротив - имало възможности за допълнително поевтиняване. Ако има сигнали за по-високи сметки и ЕРП-тата не обяснят на какво се дължат те, за мен това ще бъде саботаж на правителството, заяви той.
Намаляването на цената на електроенергията с 5% през август е довело единствено до сериозни загуби за българската енергетика, твърди Делян Добрев. По думите му поевтиняването изобщо не е усетено от потребителите и не е намалило жалбите за високи сметки за ток. Тази мярка обаче вреди сериозно на сектора, който ще натрупа най-малко 350 милиона лева загуби, предупреди той. И прогнозира, че до юли 2014 г. предстои рязко повишение на цената.
Нищо подобно няма да се случи, напротив - възможно е токът да поевтинее, контрира Драгомир Стойнев. "Нека хората да бъдат спокойни. Новата цена е факт от 1 август. Тя е намаляла, при положение че когато дойдохме на власт, се очакваше увеличение между 20 и 30 процента. Това не само че не се случи, но и цената е намаляла", каза Стойнев. Според икономическия министър предпоставка за по-евтин ток ще е спирането на кражбите в енергетиката. Освен това щяла да бъде коригирана наредбата от времето на бившия финансов министър Симеон Дянков, с която на държавните дружества се изземват 80% от печалбата като дивидент. Така те щели да могат да се разплащат и да работят спокойно. Ще бъде преустановено и включването на нови ВЕИ, обясни министърът. Той не уточни в какви срокове да очакваме поевтиняването.
Включването на нови ВЕИ бе преустановено от ДКЕВР още в средата на миналата година, за новия регулаторен период до юли 2014 г. забраната бе продължена. В момента цената на тока, въпреки двете поевтинявания тази година - през март и през август, все още е по-висока от периода до 1 юли 2012 г. Това е така заради шоковото увеличение през миналата година, последвало дълго натискане на цената надолу.
Електроразпределителните дружества са длъжни да обясняват на потребителите, които се съмняват в сметките си за ток, откъде се получават разминавания в сумата за плащане, каза още Стойнев. Депутатът от червената коалиция и зам.-председател на енергийната комисия в парламента Явор Куюмджиев също заяви, че основания за поскъпване на електроенергията нямало, а ЕРП-тата трябвало да си правят по-прецизно бизнес плановете. По думите му августовските сметки не са добър пример за сравнение, защото в тях се включва и период от юли, когато действаха старите по-високи цени. Куюмджиев е автор на законови промени, които разширяват правата на потребителите спрямо енергоразпространителите. Сред тях са по-дълъг срок за внасяне на жалби и възможност клиентът да не плаща, ако сметката му е по-висока с 30% в сравнение със същия месец на предходната година, ако енергото не докаже, че тя е реална.
ОБЛЕКЧЕНИЯ
"ЧЕЗ Електро България" АД вече няма да прекъсва електроснабдяването, когато клиентите оспорват месечните си сметки. Това е една от мерките, залегнали в новия пакет от промени в Общите условия между компанията и нейните клиенти. Проектът вече е внесен в ДКЕВР, съобщиха вчера от енергоразпределителя. Сред основните промени е и възможността за изпращане на електронни фактури. От компанията напомниха, че към тях вече работи енергиен омбудсман, който разглежда спорове на клиенти, недоволни от решенията на енергоразпределителя. Преди няколко месеца като консултативен орган беше създаден и потребителски съвет.
|
|