Прокуратурата категорично отказва да съобщи кой и за какво ще понесе отговорност за откритите 460 000 допълнителни бюлетини в печатницата в Костинброд. Но зам.главният прокурор Борислав Сарафов обяви, че със сигурност ще има обвинителен акт. "И бизнес логиката не го допуска. С каква цел ще изготвиш 460 000 допълнителни бюлетини и ще ги държиш в склад в навечерието на изборите? Това са разходи за печат, специална хартия, работна сила. Никой не прави това ей така, без причина. Днес е безспорно, че това са напълно годни, "стандартни бюлетини", обяви той пред "Труд". И напомни, че началната теза на собственика на печатницата и на някои политици за надпечат, технологичен брак и т.н. е окончателно оборена. Сарафов е смутен от пълната липса на контрол от страна на администрацията на Министерския съвет.
Вчера от прокуратурата категорично отказаха да съобщят пред "Сега" дори по кои текстове от Наказателния кодекс се води разследването. А такова със сигурност е образувано, щом като се провеждат процесуално-следствени действия. От държавното обвинение отказаха да кажат и кога може да се очакват обвинения по това дело, кои са обвиняемите или поне от кръга на кои лица ще са те - от правителството, печатницата, държавни служители или други. Не бе даден отговор и на въпросите по кои текстове от НК са възможните обвинения, както и докъде стигнаха допълнителните експертизи по делото и колко още остава до техния край. Лаконичният коментар бе, че когато бъдат повдигнати обвинения, ще бъдат информирани всички.
От думите на Сарафов все пак може да се направи изводът, че вероятно ще бъде наказан служителят, през когото е минала обществената поръчка на бюлетините с аргумента, че не е имало контрол върху изпълнението. Но каквото и да е обвинение по случая, ще е трудно за доказване пред съд. Още повече, че не се намериха категорични доказателства за готвена манипулация на вота чрез бюлетините. Според втората експертиза се оказа, че общо 351 075 от откритите в Костинброд изборни книжа са абсолютно изрядни, 59 292 са с лош печат, 62 420 са скъсани, смачкани или срязани накриво.
Скандалът гръмна в деня за размисъл преди парламентарните избори на 12 май. БСП и ДПС веднага заподозряха готвена манипулация. Зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов пък заяви, че прокуратурата участва в сценарий за дестабилизация на държавата. По-късно Бойко Борисов се оплака, че тази история е свалила 5-6% от подкрепата за партията му.
|
|