:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,823
Активни 752
Страници 6,753
За един ден 1,302,066

И БСП склони частните училища да получават пари от държавата

Финансирането ще е по-малко отколкото на общинските, според новия проект за училищното образование
СНИМКА: БГНЕС
Анелия Клисарова
Частните училища ще получават субсидия от държавата, но неясно откога и каква. При тях няма да важи принципът "парите следват ученика", а сумата със сигурност ще е по-малка, отколкото е за общинските и държавните училища. Това се разбра от пресконференция на просветния министър Анелия Клисарова за началото на учебната година. Позицията е еволюция за БСП, която беше против залегналото в проекта на ГЕРБ за училищен закон намерение частните училища да получават държавна субсидия наравно с другите от 2016 г. Сега в готвения от БСП нов законопроект за училищното образование, финансирането на частните училища ще бъде регламентирано в специална глава, съобщи Клисарова.

Какво да е финансирането ще се изясни при дебата в парламента. "Със сигурност няма да има единен разходен стандарт с този на държавните училища. Но държавата не може да абдикира от задълженията си към частните училища. Вероятно те ще получават част от стандарта, който трябва да бъде променен и за държавните училища, трябва да се обвърже с някакви резултати", коментира пред "Сега" депутатът от "Коалиция за България" Валентина Богданова.

При държавните и общинските училища в момента всеки ученик носи сума, определена в единния разходен стандарт. Тя варира от 1000 лв. за полудневна предучилищна до над 7900 лв. в училищата интернати за деца с нарушено зрение. МОН настоява сегашната система да се промени, като към издръжката се добавят стимули за повишаване на успеха, за работа с деца със специални потребности и т.н. Вчера просветният министър съобщи, че очаква това да стане още от втория срок на тази учебна година, тъй като промяната ще бъде отчетена в бюджет 2014.

Друга идея на ГЕРБ, предизвикала много спорове, ще отпадне - въвеждането на задължително предучилищно образование за 4-годишните деца. От образователното министерство коментират, че има населени места без възможност да организират предучилищно обучение, а 4 г. са прекалено малка възраст, за да се карат децата да пътуват до съседни населени места.

Другите нови идеи в образованието са насочени към привличане на повече млади към учителската професия. Работи се по пакет от социални мерки, с които млади кадри да работят в отдалечени или малки населени места, като например преференциални условия за заеми, обезпечаване с жилище, осигуряване на транспорт и т.н. С част от европарите за образованието през новия програмен период се предвижда и финансиране на стажове на студенти по педагогика в 5-и курс, които да учат и да работят в реална среда. В момента едва 5% от учителите са под 29 години.

Първият звънец ще бие в понеделник на 16 септември, без да се вижда краят на големия спор за програмата по литература. Учителите получават втора отсрочка да кажат мнението си кои творби трябва да отпаднат от учебниците, макар че се очакваше допитването да приключи тази седмица.

Въпреки че все още не е готово цялостното законодателство на средното образование, от тази година вече се осъществява идеята със защитени паралелки, които могат да съществуват и при минимум 12 ученици вместо 18. Идеята трябваше да се прилага в професионалните гимназии, за да се запазят специалности, за които няма много желаещи, но са нужни на бизнеса. Клисарова обясни, че паралелки с ученици под минимума може да има и в общообразователни училища в по-малки населени места, които не отговарят на критериите да бъдат защитени, но децата не стигат за пълни класове.



ГОТОВНОСТ

Образователното министерство отчете пълна готовност за новата учебна година. Още преди края на август са раздадени всички учебници и учебни помагала. Отпечатването им е струвало над 20 млн. лв. Досега са записани почти 63 600 първолаци, което е с около 10 000 по-малко от родените през 2006 г. Очаква се в следващите две седмици да има още записани, които са се върнали от чужбина или мигрират от едно място в друго и още не са подадени документите им. "Докато няма национална база данни колко са родените, къде са отишли, колко са излезли в чужбина, колко са се върнали, числата винаги ще са приблизителни", призна Анелия Клисарова. Учебната година ще започнат 2614 държавни и частни училища. В 77 от тях ще има ремонти и след началото на годината, но ще се учи. Над 755 600 са всички ученици, които ще бъдат обучавани от 127 125 учители. Има недостиг на преподаватели по английски, особено в малките населени места. Проверяват се училищните дворове за опасности за децата. В 164 училища е имало необезопасени шахти, опасни дървета и разрушени сгради, дори необитаеми дворове, но нередностите са отстранени. В други 182 училища обаче все още има опасности за децата.

Закрити са 17 училища. Открива се само едно ново училище, но то е в затвора в Бобовдол. СОУ "Петър Берон" отваря врати с 11 учители, а влизането в часовете ще е по желание.



ПОСЛЕДЕН ЗВЪНЕЦ

3844 деца няма да се върнат в понеделник в класните стаи. Най-често отпадането от училище е по социални и семейни причини - в 2340 от случаите. Учениците, напуснали образователната система поради отсъствия, са 1442. 62-ма отпадат поради слаб успех. Най-голям е броят на напусналите ученици от област Сливен - 425 деца.

За много зрелостници пък и поправителната сесия на матурите не помогна да изкласят. Двойките са 3523 при 3376 явили се на български език и литература и 7245 - на втория изпит по избор. Всеки втори, който се е престрашил на историята, е скъсан - 58.73%. Добрата новина е, че сред скъсаните през май сега има отличници - цели 40 такива оценки, но пълна шестица липсва.
74
4916
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
74
 Видими 
12 Септември 2013 19:59
От идиоти без визия - толкоз. "Социалистическата" ни партия. Няма никакви идеи за какво аджеба е образованието и какво да се прави с него. Отвратен съм. Изпускаме последните влакове за спасяване на обществото си.
12 Септември 2013 20:28
Де го, софчето, нашто цръвено бабче, нещо да мъцне по темата и да се метне на цоциалистическата амбразурата, ъм?
12 Септември 2013 20:31
Уреждане на капиталистическото поколение на социалистическите босове...
---------------------------------------------------
Сайтът на Генек

12 Септември 2013 20:36
Нормално - псевдолявата БСП на мистър Клийн е дясна партия .
БСП в този си вид и ръководител- неолибераста Станишев, е част от гангрената на БГ.
Нали ужким пазара- регулатор , ябълката , предпримчивост , а ? .....
12 Септември 2013 20:46
Но държавата не може да абдикира от задълженията си към частните училища.


Какви задължения на държавата към частните училища? Ако не иска родителя чадото да учи в държавно/общинско училище - плащат си таксата, която им иска частника и попиват "качествено" образование. Ако няма достатъчно желаещи за частни училища - да фалират некачествените, да останат тези за които си струва да се платят парите.

Откъде накъде от данъците ни ще се взема за да се пълни гушата на някой частник?

Простотии ...
12 Септември 2013 20:59
Абе те тройната коалиция колко пъти вече се съгласяват с предните управляващи?
Нали били по знаещи и можещи?
Оставка му е майката.....
12 Септември 2013 21:07
Е ккат са социалисти кво?‌ Децата им да учат в скапаните държавни училища ли? Как ще се подготвят за емиграция там? Като се знае дядовците и бащите им кви са ги нацвъкали.
12 Септември 2013 21:08
doomchant 12 Септември 2013 20:46
поредния кумуниЗ
12 Септември 2013 21:35
Свинарите с каскетите все искат Волски брод бес паре и
все прогимназия Свински брод излиза,
и т.н.
12 Септември 2013 21:53
не на държавни подарени пари за частници!
12 Септември 2013 22:25
Булгуров, Генек

12 Септември 2013 23:00
Значи и тази иска от бюджета да плаща на няколко частни фирми. Понеже оправила държавното образование, та от излишъците да подпомогне и частното.
И в същото време отчаяно се бори за провала на ОП Наука и образование. Патицата настоява парите да са орязани до срамен минимум. Някой журналист няма ли да направи интервю с нея по този въпрос? Да видим нейните "идеи"?
12 Септември 2013 23:03
Двойките са 3523 при 3376 явили се на български език и литература и 7245 - на втория изпит по избор
Редакцията, тия числа как се получават? Тия колко пъти са се явявали, че да изкарат 149 двойки отгоре плюс ония 40 отлични оценки. За втория изпит, явно са се явявали по повече от два пъти.
Но държавата не може да абдикира от задълженията си към частните училища
Това как да се разбира? Държавата/общината ще определят в кое слабо населено място ще има частно училище; колко деца в "неравностойно положение" да има във всяка паралелка на частното училище; по какви специалности да се води обучението в частното училище, че пишман-бизнесмените да рахитясат? Не на последно място, формираната печалба от частното училище ще отива къде ... в бюджета (общински/републикански) или в нечий джоб?
Апологетите на "дайте да дадем" да не забравят, че който плаща (държавна субсидия), поръчва музиката (правилата на управление и "усвояване" ан печалбите).
12 Септември 2013 23:03
http://www.168chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2290494
12 Септември 2013 23:14
Моля да ме извинят съфорумците и модераторът за грозната дума, но вече ми се повръща от гадостите, които творят една след друга тъй наречените управляващи!
И тази незнайно къде срещната г-жа министър продължава с продажните практики.
Много търпеливо стадо сме!
13 Септември 2013 00:05
Само да напомня: частните училища работят за... Печалба! Те са частни ТЪРГОВСКИ дружества!
Държавните и общинските училища не работят за печалба и не са търговски дружества! Сиреч, парите от държавно субсидиране на частни училища ще генерират там Печалба! Т.е., държавата ще подпомага реализирането на Печалба в частните училища(което е недопустимо и забранено, като държавна помощ!), но не и печалба в държавните и общинските училища!
А и щом може да се печели от училищна дейност( в частните училища), защо Държавата да не печели от тази и такава дейност, а да повтаря ГРЕШКАТА с пълната приватизация и липсата на държавна собственост банки и застрахователни дружества, например, които одират по няколко кожи на българските Граждани?! ПФУ!
13 Септември 2013 00:17
Само да напомня: частните училища работят за... Печалба!

Параграфе, това е верно само за България и по-недоравитите страни. В нормалните повечето училища не фолчират печалба.Всичко отива за заплати и разходи по щколото.
13 Септември 2013 00:20
Пара, поискайте и оставката, бре.
Кво дреме бат Боленчо, ъм?
13 Септември 2013 03:34
Не виждам разлика с Игнатов.
От тази дама до момента освен глупости, безобразия и безсмислици, друго не съм чула или прочела.
13 Септември 2013 06:37
По същата логика трябва да поискат частните превозвачи, частните лекари, частните каквото там...
-------------------------
Сайтът на Генек

13 Септември 2013 07:30
След училищата на държавната копаня идват и частните университети. След тях вероятно и бакалиите и кръчмите ще искат държавна субсидия. А после държавата се чуди защо избягвам да плащам данъци.
13 Септември 2013 08:42
Не мога да разбера форумното недоволство от предложената изключително разумна и правилна идея, държавни пари да се дават на частни училища. Начело на тези училища са наши верни партийни другари, първи на ГЕРБ приятели, и хора с гъсти ДС връзки, които трябва да се захранят добре. Затова е и на власт тройната коалиция.
13 Септември 2013 10:16
Водили сме неведнъж ожесточени дискусии по въпроса защо ТРЯБВА да се субсидират частните училища, което е и общоевропейска, и световна практика.
Нечленоразделното пенсионерско мучене срещу подобни решения не води до нищо. Неразбирането на въпроса не е аргумент.
..........................................
Субсидирането или не на частните училища изобщо не е важен въпрос в българското образование. Огромните проблеми, натрупани в него и развиващи се като падаща лавина през последните години, ще пометат и малкото останало добро в него. Но за тези проблеми изобщо не се говори - пуска се димната пелена на частните училища и цялата пара отива в свирката. Така - ден да мине, друг да дойде, и мандатът преминал.
В този смисъл няма невинни през годините от 1989 насам (за преди не ми се говори). Всички, които управляваха досега, закопаваха по-малко или повече образованието. Сегашните не правят изключение. Защото: 1. Нямат и най-малката представа какво трябва да правят в областта на образованието; 2. Занимават се само с текуща политика и запушване на една или друга отворена дупка; 3. Кадрите, които са поставили начело, са било некомпетентни, било без никаква реформаторска визия.
Така че - спете спокойно, деца!
13 Септември 2013 10:27
Туткалчев,
обидите не са аргумент. За момент си представи, че насреща си имаш хора професионалисти, със стаж и на ниво в сектора...По-малко самочувствие...
-------------------------------
Блогът на Генек
13 Септември 2013 10:32
Генек, пак повтарям, че тази тема сме я чепкали много и в някои отношения достатъчно професионално.
Тук виждам само попържни и словесни полюции. Хайде, покажи ми поне едно стойностно и аналитично мнение. Запали си свещ, за да го издириш.
13 Септември 2013 10:48
което е и общоевропейска, и световна практика.

Не е вярно. Такава практика има в някои страни, в други няма. всеки се съобразява със специфичните си условия.
Кои са специфичните условия у нас - масова бедност на населението, което означава, че огромната част от хората не могат да си позволят частни училища дори ако с тази субсидия се намалят таксите (в което се съмнявам). За тези хора има гарантирано право на нормално образование, което значи, че всички възможни средства трябва да се дадат за това гарантирано прилично образование. Това включва и материална база, и заплащане на учители. Когато това гарантирано (уж) ниво бъде достигнато и се окаже, че има още средства - наистина ще е добре да се дадат за образование, дори и на частни училища.
Заради проблема с недостиг на места в детските градини и невъзможност за поемане на обучението на голяма част от децата в някои градове, бих одобрила напълно компенсацията на родители, не успели да запишат децата си в държавни градини. Независимо дали децата са останали в къщи или са в частна градина. Засега такъв проблем с училищата няма, места за учениците има, правото им е гарантирано. Държавата трябва да се грижи това, което предлага, да е на добро ниво. Това няма да стане като му се отнемат средства.

С втората част от мнението ти в 10:16 съм съгласна (първата е пълна с некрасиви епитети, срещу които ти уж протестираш). И би било интересно и смислено да се обсъдят и тези проблеми, защо не тук, под тази статия. Но опитай да избягваш обидите.
13 Септември 2013 11:03
Не ми трябва свещ.
По същата логика трябва да поискат частните превозвачи, частните лекари, частните каквото там...

И не коментирам. Отдавна съм си казал мнението...
-------------------------------------------------------------------
Блогът на Генек
13 Септември 2013 11:16
Не е вярно. Такава практика има в някои страни, в други няма. всеки се съобразява със специфичните си условия.

НЕ Е ВЯРНО! Това е ПОВСЕМЕСТНА ОБЩОЕВРОПЕЙСКА практика. Да, всеки със специфичните си условия, но помощта за частните училища присъства в целия ЕС и в някои страни (Холандия например) стига до 80% от издръжката.
За пореден път ще кажа, че при нас моделът е сбъркан и частните училища възникват като търговски дружества, което е порочно и не се среща другаде. Всички частни училища трябва да се преобразуват като дружества с идеална цел, да престанат да генерират печалба и чак тогава да започнат да получават субсидии. Управляващите и сега, и преди дори не си дават сметка, че, субсидирайки частни училища по търговския закон, ще попаднат под ударите на европейското законодателство за неразрешена държавна помощ на частни структури.
Но иначе помощта за частните училища не зависи от бедността на обществото, или ако зависи, то е още по-добре те да бъдат субсидирани в бедно общество. Ако човек се замисли малко, ще види защо.
13 Септември 2013 11:16
О, ето за това си струва да се протестира! Разбира се, не очаквам подкрепа от тези с вувзелите.
13 Септември 2013 11:18
По същата логика трябва да поискат частните превозвачи, частните лекари, частните каквото там...

Генек, чудя се, че точно ти изтъкваш точно този аргумент.
Ти винаги - и с пълно право! - си твърдял, че образованието и здравеопазването не бива да са търговска дейност. Те имат съвършено различни функции и същност във всяко общество. Така че доводът ти е с нулева стойност.
13 Септември 2013 11:18
Туткалчев, някакви факти в подкрепа на твърдението ти? Не съм експерт, по стечение на обстоятелствата познавам донякъде образователната система в Норвегия. Тами има 0 подкрепа за частните училища и, доколкото ми е известно такива на практика не съществуват. По стечение на обстоятелствата същата тази система е призната за най-добра в Европа.
13 Септември 2013 11:29
Попе, тъкмо си мислих, ако му кажа две европейски държави, в които няма субсидия за частните училища, дали ще се извини публично за лъжата си и за това, че обвинява другите (включително мен) в лъжа. Тути, какво ще кажеш? Би ли поднесъл извинения?
13 Септември 2013 11:32
Попангелов, не ми се рови из специализираните сайтове на ЕК за образованието, но из нета има достатъчно инфо за частните училища и в Европа, и в света. Ако искаш, потърси си я.
Що се отнася до Норвегия и частните училища там, ето ти най-елементарното:
Натисни тук
Вижда се, че частни училища има. Но по принцип скандинавският модел (той е горе-долу същият и във Финландия например) залага на огромни инвестиции и осигуряването на абсолютно еднакви условия за всички ученици, независимо дали живеят в столицата или в най-затънтената паланка. Което може само да се адмирира, но не е по силите и ума на нашите управляващи. В тези страни има и много мощна регулация на частните училища, които трябва да осигурят не по-нисък стандарт в сравнение с държавните, които от своя страна имат невероятно висок стандарт.
Ама за целта данъците във Финландия например достигат до 60%. Ние ще бъдем ли съгласни да ни цакат с 60% данъци? Как мислиш?
13 Септември 2013 11:37
Би ли поднесъл извинения?

Дай доказателство и ще поднеса извиненията си.
А ти би ли се извинила за твърденията си, че такава практика има в някои страни? Ако от 28 страни няма само в една, твърдението ти релевантно ли е? Или се хващаме за сламката?
Чакам да видя в коя друга страна в ЕС освен в България частното образование не е подпомагано.
13 Септември 2013 11:43
Нали са частни? Защо бедният данъкоплатец трябва да се бърка за това? Не е ли по-добре тези средства да отидат в държавните училища, които имат остра нужда от основни учебни пособия... А да не отварям дума за заплата на учителите в държавните школа.
13 Септември 2013 11:51
И къде в линка ти пише за частни училища в Норвегия?
13 Септември 2013 11:53
А, намерих го. Имат частни гимназии. 7% от учениците ги посещават.
13 Септември 2013 11:54
И всъщност в огромната си част това са религиозни училища. До 2005 е било дори забранено да има частни училища, освен религиозни.
13 Септември 2013 11:56
И всъщност това дори не са точно гимназии като нашите, а нещо като колеж или горна степен на гимназия след техния 10 клас - след 16 години.
13 Септември 2013 11:57
Мисля, че в Ирландия също частните училища са само религиозни.
13 Септември 2013 12:05
И всъщност това дори не са точно гимназии като нашите, а нещо като колеж или горна степен на гимназия след техния 10 клас - след 16 години.

Попангелов, проблем с английския ли имаш?
Private schools do not loom large on the horizon, although the fraction of students attending private schools is 10% in higher education, compared to 4% in secondary and 1.5% in primary education.

За твое сведение: общият брой на учениците в частните училища в средното ни образование (от началното до гимназиалното) е 3%, а броят на училищата е по-голям (мисля, че са към 5-6% от броя на училищата), защото в огромната си част са малки училища.
13 Септември 2013 12:07
Ако от 28 страни няма само в една, твърдението ти релевантно ли е?

Да, защото ти твърдиш, че има във всички европейски страни. Прочети ти отново твърдението и ще видиш, че дори едно изключение го оборва. Бъди отговорен към писанията си.

И сега едно важно уточнение за масовата европейска практика (забележи, не казвам цялостната, а масова, тоест - преобладаваща). Навсякъде, където има субсидия за частните училища, има държавен контрол. Субсидията съвсем не се дава масово на всички училища само защото в тях има ученици (като тук - дето парите вървели с ученика). Прочети например за Финландия и опитай да откриеш някои "дребни" разлики с това, което ти защитаваш.
13 Септември 2013 12:12
In 2006, six percent of German children attended private schools
Ersatzschulen are ordinary primary or secondary schools which are run by private individuals, private organizations or religious groups. These schools offer the same types of diplomas as in public schools. However, Ersatzschulen lack the freedom to operate completely outside government control. Teachers at Ersatzschulen are required to have at least the same qualifications as those at state schools; by the same token, their salaries are at least those of teachers at state schools. An Ersatzschule must have at least the same academic standards as those of a state school and Article 7, Paragraph 4 of the Grundgesetz, also forbids the segregation of pupils according to the means of their parents (the so-called Sonderungsverbot). Therefore, most Ersatzschulen have very low tuition fees compared to those in most other Western European countries; scholarships are also often available. However, it is not possible to finance these schools with such low tuition fees: accordingly all German Ersatzschulen are subsidised with public funds.

Преразказвам накратко:
В Германия само 6 процента от учениците са в частни училища, и частните училища са подпомагани, но само при условие, че таксите им с изключително ниски, а стандартите - същите като в държавните училища. Тъй като резултатите на тези учиници са много по-ниски от тези в държавните, в Германия се спори дали това е защото там се пеопадава по-зле, или защото там се записват ученици, които не могат да успеят в държавните училища, заради по -ниските критерии за прием в частните.
13 Септември 2013 12:15
Навсякъде, където има субсидия за частните училища, има държавен контрол. Субсидията съвсем не се дава масово на всички училища само защото в тях има ученици (като тук - дето парите вървели с ученика).

Е, аз да не съм казал нещо друго?
Все пак чакам да видя има ли друга страна в ЕС освен България, в която частното образование да не се дотира.
13 Септември 2013 12:27
Отговорът ти е даден.
13 Септември 2013 12:29
Прочети ти отново твърдението и ще видиш, че дори едно изключение го оборва. Бъди отговорен към писанията си.

А според твоите твърдения излиза, че тук-там може да има субсидии за частните училища, но в повечето страни няма.
Не знам кой от двама ни трябва да прояви по-голяма отговорност към писанията си.
13 Септември 2013 12:30
Отговорът ти е даден.

Къде го?
13 Септември 2013 12:34
Натисни тук

Отговорът на въпроса ти - три страни в Европа не субсидират изобщо частните училища - Великобритания, Ирландия и България.
13 Септември 2013 12:36
Ето и причината:

Data from Europe (where independent private primary and secondary education accounts on average for 2.5% - Eurydice, 2005) suggests, as well, that the provisions of the public standards are not really met by private schools, which actually set their own terms and conditions for teachers.
13 Септември 2013 12:48
In Ireland, private schools (Irish: scoil phríobháideach) are unusual due to the fact that a certain number of teacher's salaries are paid by the State. If the school wishes to employ extra teachers they are paid for with school fees, which tend to be relatively low in Ireland compared to the rest of the world.

Натисни тук
Попангелов, наистина не знам какво четеш.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД