Частните училища ще получават субсидия от държавата, но неясно откога и каква. При тях няма да важи принципът "парите следват ученика", а сумата със сигурност ще е по-малка, отколкото е за общинските и държавните училища. Това се разбра от пресконференция на просветния министър Анелия Клисарова за началото на учебната година. Позицията е еволюция за БСП, която беше против залегналото в проекта на ГЕРБ за училищен закон намерение частните училища да получават държавна субсидия наравно с другите от 2016 г. Сега в готвения от БСП нов законопроект за училищното образование, финансирането на частните училища ще бъде регламентирано в специална глава, съобщи Клисарова.
Какво да е финансирането ще се изясни при дебата в парламента. "Със сигурност няма да има единен разходен стандарт с този на държавните училища. Но държавата не може да абдикира от задълженията си към частните училища. Вероятно те ще получават част от стандарта, който трябва да бъде променен и за държавните училища, трябва да се обвърже с някакви резултати", коментира пред "Сега" депутатът от "Коалиция за България" Валентина Богданова.
При държавните и общинските училища в момента всеки ученик носи сума, определена в единния разходен стандарт. Тя варира от 1000 лв. за полудневна предучилищна до над 7900 лв. в училищата интернати за деца с нарушено зрение. МОН настоява сегашната система да се промени, като към издръжката се добавят стимули за повишаване на успеха, за работа с деца със специални потребности и т.н. Вчера просветният министър съобщи, че очаква това да стане още от втория срок на тази учебна година, тъй като промяната ще бъде отчетена в бюджет 2014.
Друга идея на ГЕРБ, предизвикала много спорове, ще отпадне - въвеждането на задължително предучилищно образование за 4-годишните деца. От образователното министерство коментират, че има населени места без възможност да организират предучилищно обучение, а 4 г. са прекалено малка възраст, за да се карат децата да пътуват до съседни населени места.
Другите нови идеи в образованието са насочени към привличане на повече млади към учителската професия. Работи се по пакет от социални мерки, с които млади кадри да работят в отдалечени или малки населени места, като например преференциални условия за заеми, обезпечаване с жилище, осигуряване на транспорт и т.н. С част от европарите за образованието през новия програмен период се предвижда и финансиране на стажове на студенти по педагогика в 5-и курс, които да учат и да работят в реална среда. В момента едва 5% от учителите са под 29 години.
Първият звънец ще бие в понеделник на 16 септември, без да се вижда краят на големия спор за програмата по литература. Учителите получават втора отсрочка да кажат мнението си кои творби трябва да отпаднат от учебниците, макар че се очакваше допитването да приключи тази седмица.
Въпреки че все още не е готово цялостното законодателство на средното образование, от тази година вече се осъществява идеята със защитени паралелки, които могат да съществуват и при минимум 12 ученици вместо 18. Идеята трябваше да се прилага в професионалните гимназии, за да се запазят специалности, за които няма много желаещи, но са нужни на бизнеса. Клисарова обясни, че паралелки с ученици под минимума може да има и в общообразователни училища в по-малки населени места, които не отговарят на критериите да бъдат защитени, но децата не стигат за пълни класове.
ГОТОВНОСТ
Образователното министерство отчете пълна готовност за новата учебна година. Още преди края на август са раздадени всички учебници и учебни помагала. Отпечатването им е струвало над 20 млн. лв. Досега са записани почти 63 600 първолаци, което е с около 10 000 по-малко от родените през 2006 г. Очаква се в следващите две седмици да има още записани, които са се върнали от чужбина или мигрират от едно място в друго и още не са подадени документите им. "Докато няма национална база данни колко са родените, къде са отишли, колко са излезли в чужбина, колко са се върнали, числата винаги ще са приблизителни", призна Анелия Клисарова. Учебната година ще започнат 2614 държавни и частни училища. В 77 от тях ще има ремонти и след началото на годината, но ще се учи. Над 755 600 са всички ученици, които ще бъдат обучавани от 127 125 учители. Има недостиг на преподаватели по английски, особено в малките населени места. Проверяват се училищните дворове за опасности за децата. В 164 училища е имало необезопасени шахти, опасни дървета и разрушени сгради, дори необитаеми дворове, но нередностите са отстранени. В други 182 училища обаче все още има опасности за децата.
Закрити са 17 училища. Открива се само едно ново училище, но то е в затвора в Бобовдол. СОУ "Петър Берон" отваря врати с 11 учители, а влизането в часовете ще е по желание.
ПОСЛЕДЕН ЗВЪНЕЦ
3844 деца няма да се върнат в понеделник в класните стаи. Най-често отпадането от училище е по социални и семейни причини - в 2340 от случаите. Учениците, напуснали образователната система поради отсъствия, са 1442. 62-ма отпадат поради слаб успех. Най-голям е броят на напусналите ученици от област Сливен - 425 деца.
За много зрелостници пък и поправителната сесия на матурите не помогна да изкласят. Двойките са 3523 при 3376 явили се на български език и литература и 7245 - на втория изпит по избор. Всеки втори, който се е престрашил на историята, е скъсан - 58.73%. Добрата новина е, че сред скъсаните през май сега има отличници - цели 40 такива оценки, но пълна шестица липсва.
|
|