Руският президент Владимир Путин разгледа миналата седмица последните модели оръжия по време на визитата си в концерна "Калашников" в град Ижевск. |
Сделката е била одобрена от Министерството на промишлеността и търговията и е била подкрепена от президента Владимир Путин по време на негова среща със Сергей Чемезов, главен изпълнителен директор на "Ростех". Концернът "Калашников" е създаден на базата на оръжейния завод "Ижмаш", производител на легендарния автомат АК-47, изобретен от Михаил Калашников през 1947 г. Контролният пакет акции на завода за огнестрелни оръжия от 51% все пак за момента ще остане собственост на "Ростех", обединяващ в себе си усилията на Путин за съживяване на военната промишленост чрез привличане на частни инвеститори. Въпреки годините на дълбока финансова криза концернът все още е разглеждан като перлата в короната на военно-промишления комплекс на Русия. Заводът до голяма степен се върна към печелившия курс в последните години след стабилните продажби на пазара в САЩ.
Руското министерство на отбраната се е отказало да допусне до държавни изпитания новия автомат на "Калашников" АК-12, тъй като е показал лоши показатели на предварителните изпитания, съобщи в. "Известия", цитирайки източници от щаба на сухопътните войски. Вместо него за официалните тестове е бил избран автоматът АЕК-971 на главния конструктор на другия военен завод "Дегтярьов" Владимир Громов, който го е разработил още през 80-те години. Член на комисията от щаба разкрил, че той е бил предпочетен заради по-точната стрелба, особено при неустойчиво положение. Образците на "Калашников" пък не устроили военните нито по надежност, нито по точност. От концерна заявиха за "Известия", че имат един месец да поправят грешките си и отново ще се опитат да убедят военните в предимствата на разработката им.
ВЪЗПИТАНИЕ
Специален тритомник, посветен на културното поведение и добрата реч, ще бъде издаден от Културния център на въоръжените сили на Русия, съобщи неговият шеф Антон Губанков пред радио "Ехото на Москва". Той коментира, че се "преувеличава, когато стане дума за употребата на нецензурен език в армията". "Струва ми се, че тази ситуация не бива да се раздува. Трябва да има култура на бита. Трябва да има колкото може по-малко поводи да се псува", смята Губанков. РИА "Новости" припомня, че в Каспийския флот, например, за адаптиране на новобранците към тежката служба освен традиционни методи и тестове използват рисунки, живопис, графика, а също и четене на приказки.