Турският премиер Реджеп Ердоган обяви програмата си за демократизирането на страната на пресконференция в Анкара. |
"Партията на справедливостта и развитието не се е отказала от пътя на демократизация независимо от всички заплахи и нападки", обяви министър-председателят Ердоган на пресконференция в столицата Анкара. "Забраната за носене на ислямски забрадки от жените в публични институции ще бъде вдигната... Това е исторически момент", допълни той. Забраната бе сред най-оспорваните в Турция, като противопоставяше привържениците на светската държава срещу тези на ислямските правила.
Премиерът обясни, че досегашните правила, които не позволяват на кюрдски и други по-малки партии да влязат в парламента, ще бъдат променени, а обучението на кюрдски език ще бъде разрешено в частните училища. Освен това ще бъде разрешена предизборната пропаганда на език, различен от турския, и ще отпадне задължителното изискване за учредяване на партийни структури във всички общини. Кюрдски населени места, преименувани през 80-те години на ХХ век, пък ще могат да възстановят имената си. Понижават се и изискванията към политическите партии за получаване на държавна субсидия - от сегашните 7 на 3% изборна подкрепа, от което също така ще се възползват най-вече кюрдите, чиито партии получават масова подкрепа в някои места на страната, но не могат да влязат в Меджлиса.
Предложените от Ердоган реформи са опит за уреждане на продължаващия десетилетия конфликт между правителството и кюрдите, който отне над 40 000 жертви. Пакетът от мерки обаче е далеч от исканията на кюрдите, представляващи 15 милиона в 75-милионна Турция. Те настояват кюрдският език да се изучава в държавните училища. Още преди оповестяването на реформите на Ердоган кюрдите ги отхвърлиха като "недостатъчни".