:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,765,346
Активни 609
Страници 21,813
За един ден 1,302,066

И шефовете на НАП и митниците нямат достъп до държавни тайни

С допуск не разполагат и председателите на КРС, пътната агенция, НЕК, КФН и зам.-министрите
Шефовете на институциите, които са призвани да се борят срещу контрабандата, източването на ДДС, неплащането на данъци и икономическите престъпления, нямат достъп дори до най-ниското ниво на класифицирана информация - поверително. Това става ясно от отговор на Държавната комисия по сигурността на информация (ДКСИ) на поредица въпроси на "Сега". В комисията се поддържа регистър, в който трябва да са всички действащи разрешителни, както и случаите, в които издадени вече допуски са отнети. Това на практика означава, че тези ключови служители не могат да се запознават с информация, събрана от спецслужбите например, която е от съществено значение за ефективната им работа.

Така например в ДКСИ няма информация за издадени валидни разрешения на директорите на НАП Бойко Атанасов и на Агенция "Митници" Кирил Желев. От отговора не се разбира дали за въпросните лица тече проверка за надеждност и за издаване на разрешителни. Кирил Желев оглави митниците в началото на септември. На практика обаче в момента ръководният екип на митниците не разполага с човек, който има право да работи с класифицирана информация, тъй като допуск няма и зам.-директорът на агенцията Николай Попов, който отговаря за митническото разузнаване и разследване. Достъпът му е бил отнет през 2009 г. заради ненадеждност. Попов е имал разрешение за достъп до най-високото ниво "Строго секретно" в качеството си на служител на Главна дирекция "Криминална полиция", който обаче е бил отнет на 6 ноември 2009 г. от Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС). Това е парадоксално, тъй като доскоро Попов бе единственият началник в митниците. Не е ясно как се е боравило с класифицирана информация във ведомството, която влиза там всекидневно. Не е ясно и как се работи в момента, след като и началникът на митниците Желев също е без достъп.

"Митниците" всекидневно работят с класифицирана информация, свързана с митническото разследване и разузнаване. През тях всеки ден минават и материали по досъдебни производства, образувани от прокуратурата за контрабанда, за измами, свързани с внос и износ на стоки. Самите митници имат също основна роля при противодействието на контрабандата и прането на пари, което прави боравенето с информация, и то от най-високо ниво на секретност задължително.

През НАП също минават всички проверки по т.нар. данъчни наказателни дела, за неплащане на данъци, за укриване на данъчни задължения. НАП е в постоянен контакт с ДАНС, с НАП, с МВР и в кореспонденцията с тях материалите и информациите, които не са грифирани с някакво ниво на секретност, сигурно са голяма рядкост.

Кирил Желев и неговият заместник обаче не са изолиран случай. Същото е положението и в Комисията за регулиране на съобщенията. ДАНС отне допуска на Веселин Божков през 2010 г., когато той заемаше вече поста на шеф на КРС. Дори бе освободен от правителството точно на това основание. После обаче Върховният административен съд го възстанови на поста с аргумента, че достъпът до тайните на държавата не бил задължителен за длъжността му. Така Божков и до момента е шеф на КРС. Комисията за регулиране на съобщенията работи много с класифицирана информация - такива са данните за честотите например.

Без допуск е и изпълнителният директор на НЕК Владимир Инков, както и новоназначеният началник на Агенция "Пътна инфраструктура" Стефан Чайков.

От отговора на ДКСИ се разбира, че изключението е председателят на НОИ Бисер Петков, който има достъп до ниво "Секретно".

Наскоро стана ясно, че допуск няма и председателят на Комисията за финансов надзор (КФН) Стоян Мавродиев. От комисията излязоха с абсурдното обяснение, че на него не му трябва, но затова пък имал достъп до документите, представляващи служебна тайна. Какво е служебна тайна обаче определят самите шефове на ведомства. Освен това се оказа, че двама от зам.-председателите на комисията имат допуски до секретна информация. Така например Николай Попов има разрешение за достъп до класифицирана информация за ниво "секретно", който важи до 2016 г. Разрешение има и другият заместник Борислав Богоев.

С проблеми с допуска до класифицирана информация се оказа и новоназначеният председател на съвета на директорите на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Георги Христозов. Стигна се дори до искане на прокуратурата за отстраняването му от този пост, засега обаче развитие няма и той продължава да управлява. Христозов има стара присъда, която е абсолютно условие за отказ от допуск до държавна тайна. Той е бил реабилитиран, но законът е категоричен, че това не помага.



---------ОЩЕ ВЪПРОСИ

"Сега" зададе на ДКСИ и въпроса дали имат достъп до класифицирана информация всички министри и зам.-министри. От комисията отговориха, че според разпоредбите на закона за защита на класифицираната информация "министрите имат достъп по право, като за тях не се извършва проучване за надеждност". "Зам.-министрите не попадат в обхвата на горепосочената разпоредба, като за тях следва да се извършва проучване за надеждност по смисъла на ЗЗКИ. Проучването за надеждност се извършва от ДАНС", пишат от ДКСИ. На практика това означава, че нито един от зам.-министрите все още няма допуск, но е възможно те все още да се проучват.

От ДАНС не отговориха на поставените от "Сега" въпроси.
18
7113
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
30 Септември 2013 19:48
Върхове не експертността, почтеността и професионализма!
Къде могат да се мерят с тях маймуняците
30 Септември 2013 20:07
ВСИЧКИТЕ куманизи и юрушчии
не требва да имат какъвто и да било достъп до класифицирана информация.
И част от депесарите...
30 Септември 2013 20:36
Ковалицията тръгва да мята НАП и Митниците в хдълбочина ...
30 Септември 2013 20:37
Авторе, дай точните дати, на които ДАНС е отнел допуските - тогава ще може да направим малко по-обосновани предположения за това с кой, кога, как, и най-вече защо, ДАНС дансува в славния наш ДКСИленд!
30 Септември 2013 21:44
Ми, след като и без допуск шефовете на тези институции управляват , то или това не са никакви тайни и никой няма нужда от тях, или има бюрокрация - каквато е тази комисия , в която преди време Цвета Маркова вампиряса и без джигер остана , или се играе политическа игра с допуските .
Във всички случаи - очевадно допуска до тайните не се отразяват въобще на държавата. Все тази. С тайни и без тайни.
30 Септември 2013 22:10
Че наш'та дражава има ли тайни?

30 Септември 2013 22:27
Има - договорът със "Софийска вода"...
30 Септември 2013 23:49
Въобще не ме учудва. И сред Сомалийските пирати не могат да се намерят по-престъпни и продажни кретени, от тези дето ни "управляват"
01 Октомври 2013 03:43
И какви тайни има държавата и от кого, освен от народа?
01 Октомври 2013 09:04
Не е мястото тука, но къде изчезна новината за депутатите от Атака дето се опитали да се изнижат от ресторант без да си платят сметката? Къде отиде и новината за това, че доста добре са си подпийнали и са замеряли сервитьорите?

Интересно новината изчезна тази сутрин от всички новинарски сайтове?

Ако не е вярна - кажете, ако е вярна, защо изчезна?
01 Октомври 2013 10:16
Държавните тайни не бива всеки да ги знае, защото ще падне цената им. Казват, че някои пари направили, продавайки ги. Допълнителен доход за посветените.
01 Октомври 2013 10:24
Затова назначили Пеевски явно.Не могли да намерят друг с допуск .Трябвало им с чисти ръце и сравнен с останалите им назначения бил най-малко оцапан.Явно партийните банки кадри са с ясен адрес на управлението- южното крило ,от подопечните на Ставри .
01 Октомври 2013 11:29
"Уеуе маУе ..." - казал си Миков, когато прочел тази новина във вестник Сега. Преместил си го в другия крачол и добавил "Има си хас да им дадем на тия допуск до класивифирана информация, ще вземе да им се наложи да свършат някаква работа ... А и няма за кога да им издаваме ... "
Пичове, зам.-директорът на агенцията Николай Попов, който отговаря за митническото разузнаване и разследване е с отнет достъп през 2009 г. заради ненадеждност, от гледна точка на класифицирана информция ... Това ни говори че човекът може да бъде държан под контрол от странични фактори, което пряко да влияе на решенията му и разкриването на КИ към неоторизирани лица ...
Какво се е променило до 2013? Очевидно нищо - човекът продължава да няма достъп до КИ ... Това е поредното прекрасно назначение на червените идиоти, коот0о ни управляват, друго обяснение няма.
Случаят с БЕХ - Георги Христозов е напълно ясен. В закона пише че дори да си реабилитиран, помилван - ако си осъден, нямаш право на достъп до КИ. За това когато си вадиш свидетелство за съдимост, казваш че е по ЗЗКИи тогава проврката обхваща още няколко таблици в базата данни, където може да изплуваш ...
Изобщо, пичове, поддръжници на орехчетата на правителството - с вас си правят голееем та_ак. И си го заслужавате, да ви кажа
01 Октомври 2013 13:58
Преместил си го в другия крачол и добавил
не го мести.Винаги е в левия да се сеща че е от левицата
01 Октомври 2013 15:56
Оказва се че ДКСИ е върховен орган, който решава (разрешава) кой да работи и на кого да вържат ръцете. Е нема такава държава!
01 Октомври 2013 16:05
Важното е, че Пеевски има достъп, дадоха му за отрицателно време, нямат намерение и да му го вземат.
01 Октомври 2013 18:34
НАПе в постоянен контакт с ДАНС, с НАП, с МВР


Интересно ми е какъв е резултатът от постоянния контакт на НАП с ....НАП.
01 Октомври 2013 19:41
Интересно ми е какъв е резултатът от постоянния контакт на НАП с ....НАП.
партогенеза при калинките.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД