Водеща, TV7: Не ви ли е срам, че участвате в циркове в парламента?
Мартин Захариев, червен депутат от гражданската квота: Циркът, да ви кажа, е място, където водим децата си да се посмеят, пък и ние да се посмеем... Я да видим някой клоун, я да видим дресура, я акробат и така нататък. Аз не съм сигурен, че "цирк" е добрата метафора... По-скоро това отива към водевила, може би, към тези леките жанрове, към театъра на абсурда, ако щете, ако ще си служим с тази терминология, но действително е, че политическата система е напълно делегитимирана. В това няма никакви колебания...
Водещ, TV7: Как да бъде другояче, при положение че същите политически лидери се подиграват на хората, които са ги избрали, правейки някакви "шмекерлъци", ако трябва да цитирам...
МЗ: Ами "шмекерлъци" е добре казано... Никога парламентът не е бил в това състояние, в което е в момента. И това е една снимка на размера на болестта и на обществото. Тук от сутринта се изнервям, някакви шаблонни фрази, но ако искате да направим едно изчисление, което искам да ви предложа с вашия Ipod и с неговия калкулатор. Колко струва на данъкоплатеца трите дни неслучил се вот на недоверие от миналата седмица?
В-щ: Колко струва?
(Дълги изчисления в ефир с краен резултат: 1.5 млн. лв.)
МЗ: Това е материалната част, парите на данъкоплатците. Всяко чудо за три дни в България. Големият дебат е за състоятелността на първите 100 дни на правителството, отчетът за него, 100-те мерки, дебатът, който трябваше да стане в залата, беше потушен от така наречения очакван вот на недоверие, защото всяко чудо за 3 дни. Вероятно сега този несъстоял се вот на недоверие ще бъде потушен, да речем, от бежанската криза на сирийците или нещо кой знае какво друго. Просто българинът помни до три. Но извън материалната загуба на този изключително скъп ресурс, наречен време в парламентарната зала, не се случиха и някои важни закони, които бизнесът чака, които хората чакат. Да речем, промяната на Закона за обществените поръчки, изключително важни.
...Аз не мога да ви дам отговор защо ГЕРБ не влизат в залата, защо се държат като първокласници. Аз не мога да дам отговор от тяхно име. Не мога да дам отговор защо изведнъж цяла парламентарна група (ПГ "Атака") се оказа в столицата на ЕС. Вероятно на политическо посещение, вероятно и на някакъв вид тиймбилдинг. Не мога да ви дам, тези въпроси трябва да ги зададете към тези хора, които са пряко отговорни за действията си. Едните за това, че правят вот на недоверие и си го бламират сами, другите - за това, че ги няма в залата. Аз ще ви кажа - ако има сега следващ вот, цялата парламентарна група на "Коалиция на България" се изнася в Брюксел.
В-ща: Така ли ще направите?
Мартин Захариев: А да си направят вота! Не, давам ви хипотеза, не че ще го направим.
В-щ: Бойко Борисов официално обвини хората от ДПС и от БСП за това, че те не са присъствали на вота, и изчисли, че 17 народни представители, ако не ме лъже паметта, не са били там и това бил поводът те да не влязат в зала.
МЗ: Това е абсолютно безобразие, което чувам. Той се държи като дете, на което са му взели десерта и се сърди за това. Няма такова нещо. Една - отсъстващата част, така да нарека, не беше онова препятствие, онзи препъникамък да се случи кворума в зала. В крайна сметка те са 97 депутати. Освен това междувременно ви казвам, че имаше серия от командировки. Аз например също не бях в България. Аз бях по други парламентарни въпроси, свързани с така наречената "машинъри транслейшън" - в превод на... (невнятна реч, б.р.). Аз бях в Литва.
В-щ: Значи, ето - вие сте част от тези, които той обвини, че не са били на мястото си.
МЗ: Ама това не е препъникамъкът!
В-щ: Това е негова теория.
МЗ: Има парламентарни практики, установени факти и теории. Да оставиме теориите настрани и да гледаме практиките... Да гледаме кое е прагматично, кое върши работа и как реагират хората... Казвам ви, че Европа, хора, тичат напред, а ние сме се хванали за ръчната спирачка и сме се увесили на нея, ама всички заедно, и спираме влака и няма мърдане. А хората тичат!
Гражданска позиция
„Точно формулирано изискване за спечелване на вот на недоверие - на вносителят (Парламентарната група на ГЕРБ) са необходими 121 гласа. Борисов разполага с 97. Дали Станишев ще бъде в Пленарната зала, дали ще липсват депутати от Коалиция за България и Парламентарната група на ДПС - всичкото това няма никакво отношение към изискването за 121 гласа. Щом се внася вот на недоверие, вносителят трябва да напълни залата със своите депутати и да спечели гласове от останалите парламентарни групи, а не да брои отсъстващите от Пленарната зала. Ако липсват депутати от управляващите това е в интерес на вносителите на вота.
Какви ги дрънка Борисов и към кого се обръща със своите бръщолевения, че кворумът трябвало да осигурят партиите от управляващото мнозинство. Що се касае до АТАКА, ГЕРБ трябва да се бори за тяхната подкрепа, щом внасят вот на недоверие. Знам, че е елементарно, но Борисов търси и намира слушатели. И това най.малкото е странно. Не е странно само за примитивната, за просташката и хулиганската част от следовниците на Борисов. Или за демократичното единобезмислие.“