Германия призова всички страни - членки на ЕС, да приемат сирийски бежанци, които масово напускат родината си заради войната там. |
Върховният комисариат на ООН за бежанците в Женева обаче настоява европейските страни да приемат до 10 000 души тази година по тези програми. Австралия, Бразилия, Канада, Дания, Финландия, Холандия, Нова Зеландия, Испания, Швеция и САЩ също предложиха места. В Женева турският министър на външните работи Ахмет Давутоглу разкритикува западни страни, които приемат някои сирийци и изключват други. По думите му това не трябва да е опит на трети страни "да селектират здравите, богатите, по-добре образованите и представители на определени религиозни и етнически малцинства". България в момента почти е изчерпала своя капацитет от 5000 приети бежанци от Сирия заради наплива през последните месеци. Повечето от хората са настанени в отчайващи условия в центровете за бежанци, като в момента на пожар се разкриват нови временни обекти, тъй като капацитетът на старите е надвишен значително от месеци.
Проверяващите експерти от Организацията за забрана на химическото оръжие започнаха вчера своята работа в Сирия, съгласно резолюцията на ООН за премахване на отровния арсенал на сирийското правителство. По всяка вероятност арсеналът включва повече около 1000 тона зарин и други бойни отровни вещества, складирани из цяла Сирия. Целта е те да бъдат обезвредени до средата на 2014 г. Фактическото им унищожаване се очаква да приключи до средата на следващата година. САЩ заплашиха, че ако има неизпълнение на предписанието, ще последва военен удар. Русия пък ще проведе собствено разследване на химическата атака край Дамаск на 21 август, за да установи виновните, заяви вчера руският външен министър Сергей Лавров.