:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,685,367
Активни 751
Страници 27,932
За един ден 1,302,066

Германия поиска ЕС да приеме бежанци от Сирия

ООН настоя страните членки да подслонят по 10 000 души
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Германия призова всички страни - членки на ЕС, да приемат сирийски бежанци, които масово напускат родината си заради войната там.
Германия призова всички страни, членки на ЕС, да приемат сирийски бежанци, съобщиха световните агенции. ФРГ стана първата европейска държава, която вече прие програма за прием на сирийци в уязвимо положение и ще доведе на своя територия 5000 души, избягали от войната в родината си, припомня ДПА. Германският външен министър Ханс-Петер Фридрих все пак призна, че този брой е доста малък в сравнение с 2.1 милиона души, които бяха приети от съседите на близкоизточната страна. До момента Норвегия също е обявила, че ще приеме 1000 сирийци, а Австрия и Швейцария - по 500. Това са специални квоти за уязвими групи като жени и деца, отделно от малцината сирийци, които достигат западни страни по други начини и кандидатстват за убежище там. Правителството на Австрия заяви, че иска да се съсредоточи върху сирийци християни, твърдейки, че те са особено преследвана група.

Върховният комисариат на ООН за бежанците в Женева обаче настоява европейските страни да приемат до 10 000 души тази година по тези програми. Австралия, Бразилия, Канада, Дания, Финландия, Холандия, Нова Зеландия, Испания, Швеция и САЩ също предложиха места. В Женева турският министър на външните работи Ахмет Давутоглу разкритикува западни страни, които приемат някои сирийци и изключват други. По думите му това не трябва да е опит на трети страни "да селектират здравите, богатите, по-добре образованите и представители на определени религиозни и етнически малцинства". България в момента почти е изчерпала своя капацитет от 5000 приети бежанци от Сирия заради наплива през последните месеци. Повечето от хората са настанени в отчайващи условия в центровете за бежанци, като в момента на пожар се разкриват нови временни обекти, тъй като капацитетът на старите е надвишен значително от месеци.

Проверяващите експерти от Организацията за забрана на химическото оръжие започнаха вчера своята работа в Сирия, съгласно резолюцията на ООН за премахване на отровния арсенал на сирийското правителство. По всяка вероятност арсеналът включва повече около 1000 тона зарин и други бойни отровни вещества, складирани из цяла Сирия. Целта е те да бъдат обезвредени до средата на 2014 г. Фактическото им унищожаване се очаква да приключи до средата на следващата година. САЩ заплашиха, че ако има неизпълнение на предписанието, ще последва военен удар. Русия пък ще проведе собствено разследване на химическата атака край Дамаск на 21 август, за да установи виновните, заяви вчера руският външен министър Сергей Лавров.
1
1354
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
02 Октомври 2013 10:30
Количеството бежанци, които дадена страна би приела трябва да зависи от възможностите на тази страна. Не може да се очаква, че Малта с население от няколко хиляди човека би приела същото количество бежанци като държави с няколко десетки милиона население. Не може да се очаква, че бедните държави ще се грижат за същото количество бежанци, колкото и богатите. А ако се комбинират фактори като население и GDP или жизнен стандарт, то ще се види възможностите държавите са съвсем различни. Съвсем конкретно, не може да се очаква, че България ще се грижи за 10 пъти повече бежанци отколкото Австрия, както е в момента.

А също така по отношение на България, след като сме запълнили бройката, която можем да приемем, какво правим с нелегално преминаващите границата ни? Стреляме ги на място или ги качваме на самолета за Виена или Париж?

Очаквам в най-скоро време да ни кажат, че обсъжданите бройки се отнасят само за бежанците от Сирия, но не и за нелегалните емигранти от Африка, които заедно с тях пресичат нелегално турската граница.

Някой да е чул протест на нашето МВнР за поведението на турските граничари?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД