Американските институции вчера спряха работа за първи път от 17 години, след като Конгресът не успя да постигне споразумение за бюджета за новата финансова година, която в САЩ започна вчера, предадоха агенциите. Около 800 000 служители в правителствените ведомства са принудени да излязат в неплатен отпуск. Голяма част от държавните институции, както и националните паркове, паметници и музеи остават затворени. Десетки хиляди авиодиспечери, надзиратели в затвори и служители по границите ще работят без заплащане. Президентът Барак Обама призова военните да продължат работа в нормален режим и съобщи, че е подписал закон, гарантиращ, че те ще получат навреме възнагражденията си.
САЩ започват новата финансова година без бюджет заради здравната реформа на президента Обама, която е в основата на споровете между доминираната от републиканците Камара на представителите и мнозинството от демократи в Сената. Републиканците настояват здравната реформа да бъде отложена с 1 година, но демократите категорично отказват да приемат подобен компромис. И досега те имаха разногласия по важни въпроси, но в последния момент успяваха да постигнат споразумение, за да избегнат проблеми с работата на правителствените служби.
Ръководителят на бюджетната служба на САЩ Силвия Матюс Бъруел призова Конгреса колкото се може по-бързо да приеме временен оперативен бюджет, който ще позволи на правителствените служби да възобновят работата си. Републиканците и демократите обаче продължават взаимните обвинения. Демократите от Сената на САЩ отхвърлиха направеното предложение на републиканците от Камарата на представителите да бъде съставена помирителна двупартийна комисия. Тя трябва да договори спешното гласуване на законопроект, който да даде възможност да продължи финансирането на държавните учреждения и през новата фискална година. Лидерът на мнозинството в Сената Хари Рийд заяви, че той не би влязъл в такива преговори "с пистолет срещу главата ни". Късно снощи се очакваше Конгресът отново да се събере.
Ефектът върху икономиката на САЩ ще зависи от това колко дълго ще продължат споровете и няма да бъде приет бюджет. Преди 17 години, по времето на Бил Клинтън, САЩ бяха без бюджет 21 дни и това струваше над 1 млрд. долара.
Основните американски индекси понижиха стойността си, след като стана ясно, че няма да бъде постигнато споразумение за бюджета. Петролът и доларът също поевтиняха на международните пазари.
ПОСЛЕДСТВИЯ
Преустановяването на работа на държавните институции в САЩ може да засегне издаването на визи за пет държави от ЕС, включително и за България, писа електронното издание ЮрАктив. Държавният департамент обеща, че консулските служби в страната и чужбина ще работят, "докато има достатъчно плащания за поддържане на операциите". Преди 17 години между 20 и 30 хиляди молби за визи са оставали необработени през всеки от 21-те дни на блокиране на правителството на САЩ.