:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,040
Активни 681
Страници 22,605
За един ден 1,302,066

Училищата ще се финансират по нови правила още от Нова година

Значение за бюджетите им ще имат отдалечеността, броят на учениците, демографските проблеми в общината
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Предвижда се буфер от 25-30 хил. лв. за неотложни нужди на малките училища, за да се компенсира инфлацията.
Управляващите ще променят модела за финансиране на училищата още от календарната 2014 г. Водещо при формирането на бюджета на учебните заведения вече няма да е само броят на учениците, а и други социално-икономически фактори, разказаха за "Сега" участници в дискусията за новите финансови правила. Значение за бюджета на съответното училище ще имат около 4-5 социално-икономически критерии, сред които отдалечеността на децата от средищното училище, колко ученици са в клас, демографските проблеми в съответната община, обясни пред "Сега" лидерът на синдиката на българските учители Янка Такева. Проблемите с парите за образованието и бюджета за 2014 г. вече са обсъждани от експертите на просветното министерство, синдикатите и организациите на училищните директори.

Предвижда се буфер за неотложни нужди за малките училища, който ще бъде между 25 000 и 30 000 лв. за година. С парите ще може да се компенсира увеличението на инфлацията, обясни Такева. Сумата няма да е еднаква за всички училища, а ще се изчислява от общината така, че по-малките училища да взимат повече, обясниха участници в срещата. Местните власти ще изчисляват парите по формули и до края на февруари ще е ясно колко ще получи всяко отделно училище в съответната община.

Друга новост от следващата година ще е добавката за качество. Тя няма да влиза в делегирания бюджет, а ще се отпуска отделно. Парите за всяко училище ще зависи от напредъка на възпитаниците му между IV и VII клас. Възможно е при изчисляването на "бонусите за качество" да се даде тежест и на представянето на зрелостниците на матурите.



ПРОГНОЗИ

В бюджета за 2014 г. да се предвидят повече средства за националните програми към министерството на образованието и за транспорт на пътуващите ученици и учители, са поискали социалните партньори. Причината е, че са получени много сигнали за преподаватели от малки селища, до които автобусите не стигат и те са принудени да ходят на работа с личните си автомобили. Впоследствие се оказва, че няма пари и разходите им за транспорт не се покриват от никого, което на практика намалява заплатите им. Синдикатите настояват да се увеличи и издръжката на един ученик. Засега все още няма яснота колко ще са средствата за средното образование през 2014 г. От министерството са категорични, че ще искат парите за сектор образование да са около 4% от БВП. Пред "Сега" участници в групата по разпределението на разходите в бюджет 2014 заявиха, че парите със сигурност ще са повече, но не се ангажираха с конкретна сума.
7
8311
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
06 Октомври 2013 18:50
На мен ли ми се вижда, че се слага начало на някаква уравниловка? С добри намерения или удобна демагогия...
----------------------------------
Сайтът на Генек

06 Октомври 2013 19:10
Парите за всяко училище ще зависи от напредъка на възпитаниците му между IV и VII клас. Възможно е при изчисляването на "бонусите за качество" да се даде тежест и на представянето на зрелостниците на матурите.
Моля авторката, която упорито продължава да пише за образованието, да разясни "какво е искала да каже"?...
06 Октомври 2013 19:13
От министерството са категорични, че ще искат парите за сектор образование да са около 4% от БВП.

В другите държави от ЕС е около 6%...
06 Октомври 2013 20:59
Зависи какво разбираме под малко училище? ма учелеща с по 40 ученика на книга, от които само половината или малко повече ходат на училище реално. Тогава какво правим?!
06 Октомври 2013 22:27
Май няма яснота по въпроса за финансирането на по-малките и по-отдалечените?!
Господа управляващи, имайте предвид и тоалетните на училищата!!! Дори в централни училища в София те са в лошо състояние, да не говорим за провинциални градове, където една част от децата въобще не ходят до тоалетна, защото ги е гнус. Да се създаде временна комисия, която да се занимава с тоалетните, а и друга, която да обиколи всички училищни дворове. 99% трябва да се преасфалтират и преоборудват! Два приоритета, не са за подценяване!
06 Октомври 2013 23:05
Парите за всяко училище ще зависи от напредъка на възпитаниците му между IV и VII клас. Възможно е при изчисляването на "бонусите за качество" да се даде тежест и на представянето на зрелостниците на матурите.

А от 1 до 4 клас напредъкът на база входно ниво?
07 Октомври 2013 13:11
Училищата ще се финансират по нови правила още от Нова година
...........................................................

Едно по-точно заглавие би следвало да звучи така: "Училищата ще се финансират по неясни правила още от Нова година".

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД