:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,680,280
Активни 677
Страници 22,845
За един ден 1,302,066

Бездействието на парламента струва 6 млн. лв. за 4 месеца

Всяко провалено заседание на Народното събрание е прахосване на минимум 30 000 лв. на данъкоплатците
Вече четири месеца от сформирането си парламентът върти на празни обороти. За това време не беше приета нито една от важните законодателни промени, които трябваше да защитят потребителите от произвола на монополите, да повишат стандарта на живот и да подобрят бизнес средата. Само заплатите на парламентаристите и администрацията за това време са стрували на данъкоплатците близо 6 млн. лв.

Четирите безплодни заседания около вота на недоверие към правителството през последните 10 дни са коствали на бюджета над 600 хил. лв., показват най-скромните сметки. Близо 30 000 лева на ден харчи Народното събрание (НС) само за надниците на депутатите. Точно толкова ще платят гражданите за поредното провалено заседание в петък, когато мнозинството не успя да осигури кворум. Това обяснява и ниското доверие на гражданите в парламента. Според последното проучване на "Алфа рисърч" само 11% от пълнолетните българи одобряват работата на законодателния орган. Депутатът Мартин Захариев ("Коалиция за България") сметна, че трите дни, в които депутатите практически не работиха миналата седмица заради процедурните хватки по вота на недоверие, са стрували на данъкоплатеца 1.5 млн. лв. Сумата, получена след разделянето на годишния бюджет на НС от 53 млн. лв. върху работните дни на депутатите, е силно завишена, тъй като в бюджета влизат и средствата за капиталови разходи и др.

За първите 4 месеца най-значимият акт на Народното събрание бе актуализацията на бюджета за 2013 г., който позволи на правителството да вземе заем от 1 млрд. лв., за да изплати забавени задължения към бизнеса. Обсъждането на този въпрос отне най-малко три седмици на депутатите. Наложи се дори да прекратят отпуската си, за да гласуват наложеното от президента вето върху промяната. Другото полезно решение на НС бе увеличението на обезщетението за отглеждане на дете от 240 на 310 лв. с промени в два закона. Всички останали законодателни приоритети - ограничаване на участието на офшорки в обществени поръчки, дисциплиниране на монополите в електроразпределението, ремонт на изборните правила, бяха отложени за по-късна дата.

Депутатът от БСП Георги Кадиев наскоро изчисли, че само от това, че парламентът не приема внесения вече законопроект за обратно начисляване на ДДС при зърнопроизводителите, държавата губи над 120 млн. лв. Други обещания на кабинета, като премахване на данъка върху лихвите, въвеждане на семейното подоходно облагане, изобщо отпаднаха. Само събирането и обобщаването на предложенията за промени в Изборния кодекс отнеха три месеца дотук. Това обаче не попречи на парламентаристите да излязат в близо едномесечна ваканция през август.

На този фон депутатите продължават да пилеят безотговорно времето и парите на данъкоплатците заради липса на кворум, процедурни надцаквания между управляващи и опозиция и безплодни дебати по вотове на недоверие. Миналата седмица събранието така и не заработи заради отказа на ГЕРБ да регистрира присъствие в пленарната зала и заради необяснимата екскурзия на цялата парламентарна група на "Атака" в Брюксел. По тази причина внесеният от опозицията вот на недоверие към кабинета заради провала на политиката в инвестиционното проектиране не беше гласуван, а безсъдържателните дебати изядоха един ден и от следващата работна седмица на депутатите. Цялата последна сряда бе похабена в препирни по един предварително обречен вот на недоверие, както и в безплодни дебати по искането на ГЕРБ за оставка на председателя на НС Михаил Миков. Тактиката на БСП да пилее време за празни приказки - покрай Изборния кодекс, дебатите по вота и пр., също допринася за загубата на ценно време и пари.

Равносметката дотук показва, че само за първите четири месеца от встъпването им в длъжност депутатите са глътнали близо 6 млн. лв. народни пари само за заплати. Отделно се добавят и възнагражденията за администрацията на НС, която наброява над 600 души. Тук не влизат представителните, харчовете за командировки, транспорт, технически пособия и пр., което умножава сумата на разходите. В началото на юни депутатите замразиха заплатите си на нивото от 2009 г., т. е. на 2196 лв., но към основното възнаграждение те си докарват допълнително по около 1000 лв. от участия в комисии и в ръководствата на парламентарните групи и на НС. Най-висока е заплата на председателя на парламента - 3403 лв. Парадокс е и това, че при провал на заседание депутатите, които са се регистрирали, си получават надницата, въпреки че не са свършили никаква работа. Според председателя на парламента Михаил Миков не получават заплати тези, заради които няма кворум. "Може да се окаже, че даже се икономисва, но демокрацията не е въпрос на икономии", коментира той в събота.



69
3821
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
69
 Видими 
06 Октомври 2013 18:29
поддържането на мьртвороден парламент е по-скъпо от нови избори.Ревизия,Боце и Цвък при Цацаров,нов изборен и наново.Явно е че в този състав са в патова,но някои крепят Станишевите,коакто до скоро Боцевите.Комисарствотона съсела ни излиза златно
06 Октомври 2013 18:32
не става, при ревизията тези двамата ще се пишат кандидат депутати и ще се оимунитетят. после ще трябва пак да им се иска имунната система и се отече...
06 Октомври 2013 18:36
иначе, за да работи парламента, трябва да се пернат герберите през ръчичките. панайотис и атанас димитров сметнаха, че месечната субсидия на герб е 11000 лв на депутат. ами за отсъствие махай по две хиляди на депутат на ден и ще видиш как ще запристигат на талази.
06 Октомври 2013 18:40
Ама те и непровалените заседания са ни чиста загуба.
06 Октомври 2013 18:42
от първия ден Станишев няма намерение да ги "перва".Само призиви "Ребята,давайте жить дружно" и заявления че нямало да ровят,щото след Боце било омръзнало на публиката.Иде ми Станишев да "перна" ама какда стигнеш на "паве" разстояние.Съсел
06 Октомври 2013 18:47
Наздраве, Михаиуе!

А Бисеров как убаво и умно си бърка в носа от президиума, вече е класика!
06 Октомври 2013 18:48
А действието, за същия период - поне 1 млрд. лв.
06 Октомври 2013 18:49
Призивите са въздействащи...в предизборна обстановка. А тя сега все повече става реална.
Има друго. Нито на Станишев, нито на ДПС им се щат избори. Сега е хаос. Мътилка. А в мътна вода...Нали?
---------------
Сайтът на Генек

06 Октомври 2013 18:57
Има друго. Нито на Станишев, нито на ДПС им се щат избори. Сега е хаос. Мътилка. А в мътна вода...Нали?
тия рибине са рибари.Пък и положиха всички усилия да я размътят.Само че ДПС са си с твърд резултат,май месец БСП може и да се оцъкли,зради безочливия егоизъм на съсела
06 Октомври 2013 19:10
явно, това са последните указания: "парламентът не работи!"
и някой иска да се даде властта именно на Оногова, заради когото "парламентът не работи". б*си!
За това време не беше приета нито една от важните законодателни промени, които трябваше да защитят потребителите от произвола на монополите, да повишат стандарта на живот и да подобрят бизнес средата.
и Той, като дойде на бял кон, веднага, ама веднага ще направи това, което, първо - не направи за 3.5 години, и второ - и през ум не му минава да прави. въобще... тук ще спра.
06 Октомври 2013 19:22
Депутатът от БСП Георги Кадиев наскоро изчисли, че само от това, че парламентът не приема внесения вече законопроект за обратно начисляване на ДДС при зърнопроизводителите, държавата губи над 120 млн. лв. Други обещания на кабинета, като премахване на данъка върху лихвите, въвеждане на семейното подоходно облагане, изобщо отпаднаха. Само събирането и обобщаването на предложенията за промени в Изборния кодекс отнеха три месеца дотук. Това обаче не попречи на парламентаристите да излязат в близо едномесечна ваканция през август.




Залъгалка за наивници и кворумоносители.

06 Октомври 2013 19:28
11% от пълнолетните българи одобряват работата на законодателния орган

Абе може да сме безкрайно прост народ... но чак 11% умствено таквоз?
Тревожно е, ако е вярно
06 Октомври 2013 19:33
НС си има приет бюджет и дали има заседания или не , все ще си го похарчи. така че фактически, това че няма заседания по никакав начин не води до загуби или преразход на бюджета
06 Октомври 2013 19:58
така че фактически, това че няма заседания по никакав начин не води до загуби или преразход на бюджета
по същата логика,ако се "усвоят" едни пари,а резултатът е път(магистрала) който още пролетните дъждове "измият" от пътната карта,то това не води до загуби или преразход.Леле - Боцкостанишевчетата ми!Как успяхме да си ви селектираме само за четвърт век?
06 Октомври 2013 20:20
Да приемат веднага закон за неработещите депутати да бъдат уволнявани от задължения. Такъв закон трябваше да се приеме отдавна, още по времето, когато Доган не ходеше на работа.
06 Октомври 2013 20:26
онзи /на латиница/ беше работил по тази тема, аз също допълних една точка...

Това е решението неплащане за неработене - както за самозабравилите се народни вождове, така и за странните нежни създания, които изпълняват повелите им без капка мисъл в главите си.
06 Октомври 2013 20:28
по същата логика,ако се "усвоят" едни пари,а резултатът е път(магистрала) който още пролетните дъждове "измият" от пътната карта,то това не води до загуби или преразход


бих казал, че двата случая са разбличини и нямат логическа връзка, но това или го разбираш или не.
06 Октомври 2013 20:29
За първите 4 месеца най-значимият акт на Народното събрание бе актуализацията на бюджета за 2013 г., който позволи на правителството да вземе заем от 1 млрд. лв., за да изплати забавени задължения към бизнеса.


Техният бизнес.
06 Октомври 2013 20:31
Да приемат веднага закон за неработещите депутати(въй!), да бъдат уволнявани от задължения.

Мооже!
Всичко може.
Дори и ГЕРБ може тържественно да се върнат в заседателната зала, начело с Папуняка.
Само че от твоичките The Bulgarian Lion, все някой ще трябва да натисне копчето със "златното" си средно пръстче, нали?
Или нещо бъркам...
06 Октомври 2013 20:34
Да не пропусна да ви напомня корена на злото - феодалната ни политическа система. Система, упорито преструваща се, че не забелязва причината за всички кризи в България - неприлагането на основополагащия демократичен принцип за разделение на властите.
Не е ли е очевидно, че депутатите, колкото и да са мързеливи и корумпирани, все щяха да посвършат нещичко, ако не трябваше да се занимават и с изпълнителната власт? Което изобщо не следва да им влиза в работата.

Заради магарешкия инат на управляващата клика да не признава принципи, приети от културните страни преди 200 години, България стана клиничен случай на всеобща и постоянна криза. Криза, разпалвана по много прост и порочен начин, посредством непрекъснатото заразяване на едната власт с болестите на другата чрез общата им кръвоносна система.

Покрай изборите в Германия стана модно да се правят паралели между нея и феодална България.
Абе другари, откъде накъде ве? Та именно Германия дава преди още 150 години христоматийния пример за императивната потребност от разделение на властите. Бисмарк става пруски канцлер на 26 септември 1862 г. при ландтаг, в който отделните фракции не могат да се дишат една друга, а всички вкупом не приемат канцлера дотолкова, че не му гласуват кредити за войната с Австрия. Но именно разделението на властите помага на немците да решат главната си национална задача, както липсата му у нас ни пречи да решим и най-елементарния битов въпрос.
06 Октомври 2013 20:41
Влянча, явно пак си "ударил" повече от позволеното.
Май скоро време ше ядеш бой с чехъла по главата.
Не че нещо, тъкмо ще се почувстваш като Президентина наш.
Ама е болезнено...
06 Октомври 2013 20:59
Колко много лъжи само в първите две изречения. Нататък няма смисъл да го чета. Направете разследване първо какво и колко е приело НС и какво и колко е приело предишното в първите си четири месеца преди да пишете мантри наизуст и да манипулирате, грозно е. ***
06 Октомври 2013 20:59
Ама те и непровалените заседания са ни чиста загуба...


06 Октомври 2013 21:08
Тактиката на БСП да пилее време за празни приказки - покрай Изборния кодекс, дебатите по вота и пр., също допринася за загубата на ценно време и пари.




Бумерангът пак ще ги удари по челото.
06 Октомври 2013 21:10
Не брой "наречени" пари, Галка, проблемата ни не е в тях...
06 Октомври 2013 21:22
Е..аси новинарската суша, щом и Галя е посегнала към тази тема...
06 Октомври 2013 21:33
Лъже др. Горанова.
Едно, че около вота на недоверие бяха загубени не четири, а само два дена, второ, че за неприсъствие не се начисляват надници.

Плитковато.
06 Октомври 2013 21:52
Според последното проучване на "Алфа рисърч" само 11% от пълнолетните българи одобряват работата на законодателния орган


Може да са само 11%, ама са най-истеричните му защитници.
06 Октомври 2013 23:32
Господа и другари, оставете дребнавите закачки и вижте за какво става въпрос.
Случващото се в България е пряко повторение на френската Четвърта република. Е, у нас е Втора, ама и нашата нова история е двойно по-кратка от френската.

Политическият център на Четвъртата република е парламентът. Президентът е напълно безпомощен, а правителството е играчка в ръцете на депутатите. Парламентът се командва от четири основни партии, които нямат силни позиции и са без мнозинство. Политическата нестабилност е хронична.
От 1946 до 1958 г., се избират три Национални събрания и Съвети на републиката, двама президенти, a Националното събрание излъчва 22 правителства след продължителни кризи.
Неустойчивостта на политическата система на Четвъртата репyблика принуждава партиите да създават коалиции на правителствени мнозинства. Постоянната смяна на правителствата и общественият натиск отслабват авторитета на парламента. B същото време парламентарните избори до 1956 г. не дават достатъчно предимство на нито една от политическите партии.
Постоянната национална криза и унизителните неуспехи стават детонаторът, взривил институциите на Четвъртата република и извикал през 1958 г. на власт отново ген. Шарл дьо Гол.
Генералът заявява своята готовност да поеме отговорността за цялата власт в републиката, при условие че Национапното събрание и политическите партии в него гарантират конституционни реформи. Ha 1 юни парламентът одобрява Дьо Гол за ръководител на правителството и мy гласува извънредни пълномощия. Довели институциите на Четвъртата република до ръба на националната катастрофа, 329 депутати дават шанс на генерала да осъществи своите преобразувания и нa 5 септември 1958 г. Дьо Гол обнародва проект за нова конституция.
C нея се зачерква безсилието на парламентарната Четвърта републиха и се дават изключителни права на изпълнителната власт в лицето на президента нa републиката. Той е държавен глава, главнокомандващ, ръководител на правителството, който назначава министър-председателя и кабинета и разполага с правото да върне за ново преразглеждане всеки закон, приет от двукамарния парламент.
C референдум, при който 80% от франзуците дават подкрепата си за проекта нa ген. Дьо Гол, той е избран за президент. Франция влиза в ерата на Петата Република.

Нещо познато? Дежа вю, както му викат французите?
Иначе казано, колко време ни е нужно, за да се сетим за нашата Трета република?
07 Октомври 2013 00:13
колко време ни е нужно, за да се сетим за нашата Трета република?

Много скромно, каква трета република, направо за трети райх да се сещаме. Хем и фюрер си имаме!
07 Октомври 2013 00:46
/:/ "...Точно толкова ще платят гражданите за поредното провалено заседание в петък, когато мнозинството не успя да осигури кворум.
.............................................................................
Така е!
Мнозинство в този Парламент( а и в предишния) е на партия ГЕРБ- парламентарната група на партия ГЕРБ(97 депутати), която партия "спечели Избори 2013!"( по думите и хвалбите на Б.Б.)! Нали?!
Отделно, че заседанията на Парламента по дискусиите и гласуването на Вот на Недоверие са поискани("поръчани"!) от поискалата("поръчалата"!) Вот на Недоверие парламентарна група на ГЕРБ- а "който поръчва музиката, той ...плаща!"!
07 Октомври 2013 05:21
Защо са пропуснати субсидиите?! Защо им се дават като не ходят на работа?!
07 Октомври 2013 06:42
поредното провалено заседание в петък, когато мнозинството не успя да осигури кворум.

Кое е мнозинството и що за логика е това някои да са длъжни да ходят на работа, а други - не?
07 Октомври 2013 06:46
И защо Галя е пропуснала фундаменталното:
Борисов: Ще проваляме заседанията на НС, защото така е демократично
07 Октомври 2013 07:29
А може ли да предложа по-точни и честни заглавия?
"Заради капризите на Борисов..."
"Шепа типингпойнтъри донесоха загуби..."
"Поради ненормалната обстановка..."
и т.н.
Питам само...
-------------------
Сайтът на Генек
07 Октомври 2013 09:08
Управляващите са безпомощни и въпреки това се инатят, защото залогът на събитията от 11.05.2013 г. явно е голям и ще хвърчат глави, ако сдадат лесно властта.
07 Октомври 2013 09:25
Нали не очаквахте чудеса , още като станаха известни резултатите.Боце и Сидеров нямат нужда от коментар,но след 3,5 години в опозиция БСП се държи,сякаш няма идея какво изска да промени.Едва ли не започват да мислят какво ще правят с шпустата власт едва след като гласуваха кабинета-а уж опозицията трябва да има алтернативен управленски проект.Пеевски - едно на ръка,но култовото "реформи-втора част от мандата" и " няма да се оправдаваме с предишните,защото вече е омръзнало" и замазването на Боцевите безобразия ,неспособността да дефинират национален проект.....всичко което правят от как взеха властта изглежда само като "стани да седна".Не бива "управление" да се свежда само до трудоустрояването на "наш'те" червени пеликани изгладнели в опозиция ,но доказват че може.Идеята ,че така конструирано мнозинство ще изкара 4 години , е беззумие,но явно Станишев си има цел,лична цел,за която е готов да маргинализира и единствената останала функционираща партия(ДПС са си друга бира .Накрая всички поставят под въпрос системата на представителна демокрация.Пак късмет ,че още не се е появил поредния месия "оправяч".
07 Октомври 2013 09:36
А бюфетът им дали работи??? Май някои ходят там заради него.
07 Октомври 2013 09:40
внимателния,
Усеща се мечтата ти да видиш генерала Борисов начело на президентска България.
07 Октомври 2013 09:45
Усеща се мечтата ти да видиш генерала Борисов начело на президентска България.
Защо, толкова ли няма кой да му противостои от БСП?
07 Октомври 2013 09:48
" Близо 30 000 лева на ден харчи Народното събрание (НС) само за надниците на депутатите."

"само за първите четири месеца от встъпването им в длъжност депутатите са глътнали близо 6 млн. лв. народни пари само за заплати."

6 000 000 : 30 000 = 200 (двеста дни)

При 3 (три) работни дена на седмица, това прави доста повече от една година. При 5 (пет) - само 40 седмици, т.е. - близо 10 месеца.

Хвърлят се бомбастични числа без връзка и без покритие. Измамна и манипулативна статия
07 Октомври 2013 09:52
А бюфетът им дали работи??? Май някои ходят там заради него.


Питиетата са на много изгодна цена
07 Октомври 2013 10:02
Питиетата са на много изгодна цена
Скъпа, кажи нещо по същество. Темата е достатъчно сериозна, за да се заяждаш на дребно. Пък и не само тази тема - днес он-лайн пространството направо ври от такива теми.
07 Октомври 2013 10:34
"Може да се окаже, че даже се икономисва, но демокрацията не е въпрос на икономии", коментира той в събота. Интересна е втората част на тази велика мисъл.Тогава защо изобщо икономисваме и стягаме колани в тези славни години на демосрация. Давайте пари да харчим и да си гледаме кефа,какво се стискате.Какви са тези малки постни пици,да вдигнем ли заплатите или не и други подобни увъртания. Теглете,продавайте и раздавайте......малко по демократично господа.
07 Октомври 2013 10:58
Защо, толкова ли няма кой да му противостои от БСП?

Някой внимателно наднича из върбалака...
---------------------------
Сайтът на Генек

07 Октомври 2013 11:00
Просто да се прилага Кодекса на труда за депутатите. Искам да съм в Борда на директорите на Работодателя (избирателя), който ще прилага КТ. Безплатно.
А иначе ми се от тях.
07 Октомври 2013 11:00
Червената форумна агитка днес е в ступор - толкова много бой по манерките, а те си знаят "Боко е виновен!".
07 Октомври 2013 11:00
07 Октомври 2013 11:11
че за неприсъствие не се начисляват надници

Каза се и по надолу. Да не се начисляват и субсидии и да има таван на отсъствията. Като си направиш нормата, вън от парламента. Както и по горе се упомена, отдавна трябваше да стане. Сега не само, че не е късно, ами е и крайно наложително. И да се брои регистрацията, а не присъствието. Не може да присъстваш на работното си място и нищо да не правиш. Те това да скандират хуините и ще ги подкрепя. Да, ама не. Те за друго си мечтаят, ама нема да ги огрее.
07 Октомври 2013 11:30
Каза се и по надолу. Да не се начисляват и субсидии и да има таван на отсъствията. Като си направиш нормата, вън от парламента. Както и по горе се упомена, отдавна трябваше да стане. Сега не само, че не е късно, ами е и крайно наложително.
Само че Атака няма да гласува такъв закон, дори няма да присъства, за да направи кворум, тъй като отсъствията от пленарна зала също влизат в тяхната тактика, когато ГЕРБ са в залата
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД