:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,671,433
Активни 557
Страници 13,998
За един ден 1,302,066

Кисинджър чертае политиката на хартия

Той дава съвети на сънародниците си, но има какво да прочетат и другите
Ироничният контекст в корицата на "Политиката" на Хенри Кисинджър хич не е без основание (изд. "Прозорец" и "Труд"). Тристате страници от последната книга на бившия държавен секретар се предвождат от десанта на рота въоръжени до зъби щатски бойци - ясно ли е за коя политика става дума?

За Кисинджър обаче литературата не съществува, няма такива хватки - иронии и прочее, той е железен политически анализатор и може би тъкмо затова е уважаван. Става дума точно за американската външна политика. Книгата е започната преди и завършена след миналогодишния 11 септември. Американската външна политика изглежда през нея като световна политика - тривиалната роля на доминиращата държава не е най-важното внушение, същественото е в подхода на автора.

Някъде в основата на казаното и премълчаното мотивът на Кисинджър съвпада с притесненията на Бжежински от неговата "Голяма шахматна дъска" - Америка е натоварена с велика мисия, за която не е съвсем подготвена. Изповядващите "доктрината на егоизма" американци от последното поколение не "зацепват" идеите на държавниците си от предишни генерации, които също не са хомогенни, и идеята за правилната външна политика не връзва. Бившият държавен секретар се нагърбва да обясни коя е тази политика.

Кисинджър отново се чете като учебник, стига да се преглътне характерният геоцентризъм. Едва ли има друг жив политик с толкова птичи поглед. Той прецапва през Европа, Азия и Африка въоръжен до зъби с личен свръхопит, свръхерудираност и с лични идеи за последните събития. Важното е да не се забравя кой му е адресат: американският потребител на такива четива. За неамериканския - остава раздвояването на вниманието. Трябва да се чете и между редовете, за нас примерно са важни откровенията Кисинджърски за НАТО и МВФ. И подхвърлените сякаш между другото предупреждения, като в последното му изречение, че "...онези, които имат възможността да господстват, отстъпват от изискванията на отговорностите си".
637
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД