Световната банка предупреди за опасен момент за САЩ и за глобалната икономика, ако във Вашингтон през идните дни не бъде намерено решение с бюджетната криза, предадоха световните агенции.
Предупреждението бе отправено в момент, когато наближава крайният срок за постигане на споразумение за тавана на дълга, в противен случай страната може да обяви фалит. Датата, определена за това от финансовия министър на САЩ Джейкъб Лю, е 17 октомври 2013 г. След тази дата САЩ няма да разполагат с пари в брой, ако не бъде постигнато споразумение за тавана на дълга и той не бъде вдигнат.
"Пет дни ни делят от един много опасен момент", посочи президентът на Световната банка Джим Йон Ким при завършването на годишната среща на Световната банка и на Международния валутен фонд, състояла се във Вашингтон. "Колкото повече се приближаваме до крайния срок, толкова повече това ще окаже влияние върху развиващия се свят", каза председателят на Световната банка.
"Ако достигнем крайния срок, това ще бъде катастрофално събитие за гореспоменатите страни. Но това може да е в голям ущърб и на развитите икономики", каза Ким. Той посочи, че икономиките по света, в частност американската, ще се сблъскат тогава с покачване на лихвите, със спад на доверието и със забавяне на растежа.
Докато в САЩ се затяга бюджетната криза, заплашваща страната с банкрут, светът трябва да опита да се "деамериканизира", обяви вчера държавната китайска информационна агенция "Синхуа". Тя отразява официалната позиция на Пекин. След като американските политици не успяват да намерят споразумение, за да върнат нормалното функциониране на политическите институции, с които толкова се гордеят, може би сега е подходящият момент зашеметената планета да започне да обмисля изграждането на един деамериканизиран свят, отбелязва държавната медия.
Китай е сериозно засегнат от кризата в САЩ, защото втората световна икономика е кредитор №1 на САЩ, притежавайки 1277 милиарда долара съкровищни бонове на САЩ по последни данни на американското правителство. Думата на бързо развиващите се икономики трябва да се чува повече в международните финансови институции, настоява китайската държавна осведомителна агенция и предлага създаването на "нова резервна валута", която да замести долара, както и промени в Международния валутен фонд, където Пекин има същата тежест като Италия.
--------
каре
Преговори
В събота във Вашингтон бе взето решение ключовите преговори между републиканци и демократи в Конгреса за фискалната криза да бъдат продължени въпреки противоречията. Те вече се водят между лидерите на мнозинството и на малцинството в Сената - демократа Хари Рийд и републиканеца Мич Макконъл.