Време бе България да пристъпи от думи към дела, както ни съветваше навремето другарят Тодор Живков. Изобилни примери: на челно място в "Труд" четем - "1500 лв. глоба за "мръсен комунист". Кюстендилският окръжен съд наказва лидер атакист, че преди две години нарекъл така съпартиец, и то по време на партийно събрание - публично унижение пред другари, които сигурно и на "другари" се обиждат. Магистратите преценили, че думата "мръсен" е обидна. Трябвало е да потърси в гнева си друго прилагателно, защото личната хигиена няма политически цвят.
"24 часа" също илюстрира как думите се превръщат в съдебни дела чрез две публикации една под друга: "Бареков дава Плевнелиев на прокурор за рушвети" и "Президентът: Това е клевета, ще защитя името си в съда". Тук вероятно неправилната дума е "рушвети". Бареков като бивш журналист би трябвало да знае, че има много синоними на взаимоизгодните отношения. Сега и нему - филолога! - съдът ще изнася урок по лексика. Въобще като се изевропейчим, все на криворазбрана цивилизация го докарваме.
"Земя" делово приканва президента да се самообслужи: "Плевнелиев, кажи си!" Навремето и Костов трябваше да си каже, но го чуха само теменужките му.
Призивите да се учим на добър език и обноски обаче удрят на камък, защото образователната система върви крачка напред, две назад. "Два дни в клас, три на работа" - пише "Стандарт" за почин, заимстван от Швейцария. Няма защо децата да висят в клас, след като и без това се озъртат навън. По-добре направо да бъдат пратени към цеха. Там ще си доучат. Иначе учат, учат, пък отпрашат с наученото към Европа и оттатък Атлантика. А тук си оставаме само балканците. И чиновниците.
Тенденцията трябва да се обърне; и "Монитор" ни свежда плановете на властта: "Администрацията раздута с 14 400 чиновници при ГЕРБ". А как безмилостно ще ги ореже Орешарски - виж вчерашната карикатура на Комарко.
|
|