:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,756,747
Активни 470
Страници 13,214
За един ден 1,302,066

Чужди фирми масово инвестират в тестване на лекарства у нас

Най-малко пари се дават за експериментални проучвания, отчита НСИ


Научноизследователската и развойна дейност (НИРД) у нас се крепи основно на чуждестранни инвестиции и разчита значително по-малко на държавата. През миналата година разходите за НИРД са били 495.9 млн. лв., което е с 15.5 процента повече в сравнение с предходната година, показват оповестените вчера предварителни данни на националната статистика.

Почти половината от тези средства - 46.3%, са осигурени от чужди компании. Делът на чуждите инвестиции във финансирането на тази сфера е най-голям за трета поредна година, като нараства с 2.4 пункта в сравнение с 2011 г. Това се дължи основно на увеличаващия се обем на клиничните изпитвания на лекарства, които се осъществяват в България, но се финансират от чуждестранни компании. За сметка на това държавата е вложила само 31.5%, като делът й се свива със 7 на сто само за една година.

Бизнесът у нас е осигурил почти 21% от финансирането, а делът на фирмите нараства с 3.8 на сто. Макар и скромно в инвестициите в научноизследователска и развойна дейност участват и университетите, като техният дан е 8.1%. С толкова вузовете са подкрепили иновативните разработки.

От всички пари, давани за НИРД, с най-скромен дял са експерименталните разработки, за които отиват 12.7 на сто. Най-щедро се финансират приложните изследвания, следвани от т.нар. фундаментални проучвания.

От НСИ отбелязват, че една от петте водещи цели на стратегията "Европа 2020" е 3% от брутния вътрешен продукт в ЕС да отиват за научно-развойна дейност до 2020 г. Българската цел е по-скромна - 1.5 на сто от БВП. През миналата година този процент у нас е бил 0.64 на сто. Страната ни продължава да е твърде далеч от останалите европейски държави, в които финансирането на научноизследователската дейност е с около 3 пъти повече.



КАДРИ

С наука и с развойна дейност в България през миналата година са се занимавали 16 700 души, с 1.4% по-малко спрямо 2011 г., показват още данните на НСИ. Над половината от тях работят в държавното управление, една четвърт във висшите учебни заведения, а почти 20 на сто са заети във фирми. Делът на жените от общия персонал, зает с НИРД, е 53 на сто. Почти всички изследователи - 99%, имат висше образование. Над 5600 души, които се занимават с наука, имат докторска степен.



6
2617
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
15 Октомври 2013 21:49
Изпитване на лекарства... Дали е това, за което си мисля?
Доскоро постоянно имаше скандали на Запад за злоупотреби с изпитване на лекарства в Индия, Латинска Америка и другаде. Вижте романа на Джон Льо Каре "Вечният градинар" за изпитването на лекарства в Африка.

Африка вече е тука.
15 Октомври 2013 22:11
Българите- бели лабораторни мишки!!!
Тестването на лекарства НЕ трябва да бъде в частни и/или чуждестранни фирми! КАЗАХ!
16 Октомври 2013 08:58
Тестването на лекарства се насочват там, където съдебната система е калпава.
16 Октомври 2013 12:03
Използват българите като морски свинчета, или просто, като прасета.
16 Октомври 2013 12:59
Що, бе!?...Ще се гордеем, че и ний сме дали нещо на света....
16 Октомври 2013 13:12
Трайте бре! Тия не знаят, че им се провалят изпитанията. Не знаят, казвам, че ние тук сме нов биологичен вид. Нашата LD50 не е като тяхната. "В пъти, в пъти" е по-голяма.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД