Въпреки наближаването на крайния срок за прилагане на новите правила при избор на банки от държавните дружества данни за изпълнението им продължава да няма. До 4 декември по-големите държавни фирми с над 50% държавно участие трябва разпределят парите си в поне 4 банки, за да не нарушават максималните нива на концентрация на ресурс в една финансова институция. Най-големите фирми, при които концентрацията надхвърля максималните нива, обаче още не са обявили търгове. Няма яснота и какви са данните за разпределение на парите на държавните дружества към края на юни и към края на септември.
Новите правила за избор на банки бяха одобрени в мандата на служебния кабинет. Премиерът Орешарски заяви скоро след встъпването си в длъжност, че наредбата остава в сила и няма да бъде отменена. Правилата важат за всички дружества с над 50% държавно участие, включително и лечебните заведения. С тях бяха въведени унифицирани правила за провеждане на банковите търгове. Изисква се договорите да се сключват при получени минимум 5 оферти. За по-големите дружества с балансова стойност на паричните средства над 3 млн. лв. се изисква да се спазват и правила за концентрация, които забраняват нетната експозиция в една банка да надхвърля 25% от общите средства на съответната фирма.
При приемането на правилата бяха обявени и данни за текущата ситуация към края на 31 март. Те онагледиха публичната тайна, че огромна част от депозитите на големите държавни дружества, особено в сферата на енергетиката, са в КТБ. Лимитът за концентрация ще засегне и друга предпочитана банка - ЦКБ.
От март насам нови данни за спазването на прага от 25% не се появиха, въпреки че правилата предвиждат министерствата да се отчитат в Министерството на финансите и на собствените си сайтове на всяко тримесечие. Данни за края на юни няма, не е ясно и доколко такива ще се появят към края на септември. В отговор на питане на "Сега" от икономическото министерство обещаха да предоставят данни в края на октомври, както и информация за предприетите от фирмите мерки по спазване на правилата. От ведомството на Драгомир Стойнев уточниха, че не се налагат промени в договорите за управление на дружествата заради новите правила, защото и в момента в тях е предвидена клауза за задължително изпълнение на новоприети нормативни изисквания. Санкцията при неизпълнение е намаляване на възнаграждението на управителите и членовете на директорски съвети с до 50 на сто за срок до 3 месеца.
В момента на сайта на министерството са публикувани общо 6 обяви за набиране на оферти, но от по-малки дружества. Не е ясно какви мерки са предприети и от държавните фирми в сферата на транспорта. До редакционното приключване на броя от финансовото министерство не отговориха защо няма публикувани данни за юни.
ВОЛЯ
"Като държавен глава съм един от малкото, който е дал конкретни решения, посочил е конкретно трите източника за забогатяване на олигархията в България, а именно - държавните пари и начина, по който те се управляват, обществените поръчки и начина, по който те се правят, и приватизацията. Предложил съм решение за всеки един от тези големи проблеми", коментира вчера президентът Росен Плевнелиев. Той изтъкна въведените правила за диверсификация на парите на държавните фирми в банките като пример за такова решение. "Служебното правителство си навлече гнева на много хора, когато не само предложи, но и вкара в действие правила за държавните пари и тяхната диверсификация - разпределянето им в различни банки, а не само в една", заяви Плевнелиев.
Като държавен глава съм един от малкото, който е дал конкретни решения, посочил е конкретно трите източника
- Като държавен глава съм един от малкото, които са дали конкретни решения, посочили са конкретно трите източника (щом сте повече от един, трябва да сте в множествено число).