:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,429
Активни 848
Страници 1,359
За един ден 1,302,066

Министерствата още мълчат за парите на държавни фирми в банки

Изискваните по наредба данни не се появиха нито в края на юни, нито на септември
Драгомир Стойнев
Въпреки наближаването на крайния срок за прилагане на новите правила при избор на банки от държавните дружества данни за изпълнението им продължава да няма. До 4 декември по-големите държавни фирми с над 50% държавно участие трябва разпределят парите си в поне 4 банки, за да не нарушават максималните нива на концентрация на ресурс в една финансова институция. Най-големите фирми, при които концентрацията надхвърля максималните нива, обаче още не са обявили търгове. Няма яснота и какви са данните за разпределение на парите на държавните дружества към края на юни и към края на септември.

Новите правила за избор на банки бяха одобрени в мандата на служебния кабинет. Премиерът Орешарски заяви скоро след встъпването си в длъжност, че наредбата остава в сила и няма да бъде отменена. Правилата важат за всички дружества с над 50% държавно участие, включително и лечебните заведения. С тях бяха въведени унифицирани правила за провеждане на банковите търгове. Изисква се договорите да се сключват при получени минимум 5 оферти. За по-големите дружества с балансова стойност на паричните средства над 3 млн. лв. се изисква да се спазват и правила за концентрация, които забраняват нетната експозиция в една банка да надхвърля 25% от общите средства на съответната фирма.

При приемането на правилата бяха обявени и данни за текущата ситуация към края на 31 март. Те онагледиха публичната тайна, че огромна част от депозитите на големите държавни дружества, особено в сферата на енергетиката, са в КТБ. Лимитът за концентрация ще засегне и друга предпочитана банка - ЦКБ.

От март насам нови данни за спазването на прага от 25% не се появиха, въпреки че правилата предвиждат министерствата да се отчитат в Министерството на финансите и на собствените си сайтове на всяко тримесечие. Данни за края на юни няма, не е ясно и доколко такива ще се появят към края на септември. В отговор на питане на "Сега" от икономическото министерство обещаха да предоставят данни в края на октомври, както и информация за предприетите от фирмите мерки по спазване на правилата. От ведомството на Драгомир Стойнев уточниха, че не се налагат промени в договорите за управление на дружествата заради новите правила, защото и в момента в тях е предвидена клауза за задължително изпълнение на новоприети нормативни изисквания. Санкцията при неизпълнение е намаляване на възнаграждението на управителите и членовете на директорски съвети с до 50 на сто за срок до 3 месеца.

В момента на сайта на министерството са публикувани общо 6 обяви за набиране на оферти, но от по-малки дружества. Не е ясно какви мерки са предприети и от държавните фирми в сферата на транспорта. До редакционното приключване на броя от финансовото министерство не отговориха защо няма публикувани данни за юни.

ВОЛЯ

"Като държавен глава съм един от малкото, който е дал конкретни решения, посочил е конкретно трите източника за забогатяване на олигархията в България, а именно - държавните пари и начина, по който те се управляват, обществените поръчки и начина, по който те се правят, и приватизацията. Предложил съм решение за всеки един от тези големи проблеми", коментира вчера президентът Росен Плевнелиев. Той изтъкна въведените правила за диверсификация на парите на държавните фирми в банките като пример за такова решение. "Служебното правителство си навлече гнева на много хора, когато не само предложи, но и вкара в действие правила за държавните пари и тяхната диверсификация - разпределянето им в различни банки, а не само в една", заяви Плевнелиев.
10
3021
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
21 Октомври 2013 20:19
Като държавен глава съм един от малкото, който е дал конкретни решения, посочил е конкретно трите източника
- Като държавен глава съм един от малкото, които са дали конкретни решения, посочили са конкретно трите източника (щом сте повече от един, трябва да сте в множествено число).
21 Октомври 2013 21:27
съм един от малкото, който е дал конкретни решения


Прав е. Ами малко са! Затова той - един за всички малцина, е дал.

21 Октомври 2013 21:43
През март запитах защо собственикът на Корпоративна търговска банка Цветан Василев,започна тази обречена война и може да се надява,престоя на голяма част от държавните пари в неговата банка да продължава вечно?
Май съм сбъркал.
Натисни тук
22 Октомври 2013 02:30
Правописецо, Дорис, какво искате от спал по паркинзи без шапка на -34 градуса?
Нашите политици и медии ще ме принудят да се съглася, че наистина е необходимо спешно приемане на закон за българския език при цялата ми досегашна съпротива.
Глоби и затвор за провинилите се закононарушители
22 Октомври 2013 08:19
Бре тая "слободия" на словото, докога само с КТБ и Пеевски ще се занимаваме, я какви по-интересни теми има! Нема да закачате на'ште хора!
22 Октомври 2013 09:20
А КТБ има ли парите, които трябва дя се депозират в 4 банки? Ако ги е "позагубила" ще се бори с всички средства. Явно ги е затрила някъде.
22 Октомври 2013 10:05
Уважаеми другарки и другари

Заблуждавате се за пореден път. Договорихме се с Управителя на КТБ - Цв. Василев (нарочно използвам думата управител, защото напразно само нарочват горкия човек за собственик) да получаваме същия медиен комфорт както ГЕРБ, през техния мандат. Същото договорихме и с нашата дребна за сега (но при тези темпове се надяваме да достигне нивата на Пиреус банк) ЦКБ. Договорката включва - парите на всички големи и имащи все още финансови средства държавни дружества да си останат концентрирани в тези две (вярно, че са световно неизвестни) банки. За нас е по-добре парите на българските дружества да си останат в български "банки", отколкото да изтекат в Русия чрез банките й в България.
Може би не е нужно да се спомене, че Русия държи около 30 % от пазарния дял на банковата система у нас, чрез банките си "Алфа банк", "Пиреус банк" и дяловото им участие в "Булбанк" чрез "Уникредит банк", управлявани от др. Михаил Фридман.
22 Октомври 2013 10:05
А КТБ има ли парите, които трябва дя се депозират в 4 банки? Ако ги е "позагубила" ще се бори с всички средства. Явно ги е затрила някъде.

За цялата 2012 година увеличението на активите на Корпоративна търговска банка е с 39,4% до 5,64 милиарда лева. Според данни на Българска народна банка по сума на активите КТБ е на седмо място към края на ноември миналата година.Финансовият резултат на КТБ за 2012 година по неодитирани данни е нетна печалба в размер на 56,6 милиона лева.
22 Октомври 2013 14:14
Ще мълчат до края. Пазят инкяр. Щото "парата е**ва фукарата" - народна мъдрост..!
22 Октомври 2013 18:29
Не министерства , а железа !
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД