39%, което е повече от 1/3 от българските родители, биха използвали боя за възпитателно средство, ако не успеят по друг начин да се справят с детето си. Това показва национално представително проучване на Национална мрежа за децата сред настоящи и бъдещи родители. Макар че 61% твърдят, че не биха ударили детето си, според експертите на мрежата процентът на готовите да възпитават с бой българи е тревожно висок. Затова от 2014 до 2016 г. организацията планира тригодишна кампания за информиране на родителите относно правата на децата за защита от насилие. Сред идеите са например създаването на родителски кафенета за споделяне на опит, организиране на срещи и беседи, използване на родителските сайтове за споделяне на добри практики и като място за подкрепа.
Според изследването 94% от родителите и от младите без деца смятат, че трябва да поощряват детето да изразява мнението си. 50% от запитаните обаче са категорични, че каквото и да каже детето, мнението на родителя е на първо място, и че малките нямат достатъчно знания и опит, за да разбират какво искат. В средностатистическото българско семейство например детето получава право да избира храната си едва на 11 г., макар че от първи клас получава джобни за училище. Чак на 15 г. може да избира какво да учи, когато вече са минали изпитите след седми клас. Най-големите страхове на родителите са свързани с трафика и катастрофите, следват наркотиците и негативната среда.
РАЗМИНАВАНЕ
46% от бъдещите родители смятат, че най-важното е да научат децата си да са амбициозни. Когато се появят децата обаче, едва 31% смятат, че амбицията трябва да е на първо място. За родителите е много по-важно наследниците им да са честни (37%), докато при младите без деца само 28% смятат, че това е важна добродетел.
|
|