Германия и Бразилия организираха в четвъртък в Ню Йорк съвещание с участието на представители на редица европейски и латиноамерикански правителства, за да обсъдят проект за резолюция на ООН с призив да бъден включен интернет в правото за ненамеса в личния живот. Това право е посочено в Международния пакт за политически и граждански права, пише американското издание "Форин полиси", като се позовава на собствени източници. Според тях това е първата съвместна инициатива на редица страни заради разкритото подслушване от страна на американската Агенция за национална сигурност (АНС). Резолюцията, за която става дума, се планира да бъде внесена в Комитета на ООН по правата на човека още до края на годината.
АНС е следила телефонните разговори на 35 световни лидери, сочат класифицирани документи, разгласени от бившия сътрудник на ЦРУ Едуард Сноудън, съобщи британският в. "Гардиън". Според изнесените материали агенцията се е сдобила с телефонните номера чрез служители на други държавни ведомства на САЩ. От документите става ясно, че персоналът на Белия дом, на Държавния департамент и на Пентагона е бил призоваван да споделя данните за телефоните на чуждестранни политици. Поверителен документ от октомври 2006 г. показва, че американски служител е предоставил на АНС 200 телефонни номера, сред които тези на 35 световни лидери, чиито имена не се посочват.
Шпионирането на мобилния телефон на германската канцлерка Ангела Меркел от страна на американските специални служби е било извършвано от посолството на САЩ в Берлин, пише в. "Зюддойче цайтунг", цитирайки документи на Сноудън. Те били предадени на сп. "Шпигел" и предоставени на германското правителство в края на миналата седмица. Документите обаче не позволяват да се конкретизират датите, когато е бил подслушван мобилният телефон на Меркел. Тя вече е поискала от Вашингтон да сключи споразумение за не-шпионаж с Берлин и Париж до края на годината. САЩ вече имат подобни сделки с Великобритания, Австралия, Канада и Нова Зеландия и този съюз е известен като "Петте очи", съобщи в. "Дейли телеграф".
Държавните и правителствените ръководители от ЕС приеха декларация, в която се посочва, че партньорството следва да се основава на взаимно доверие и уважение, включително в полето на службите за сигурност. Европейският съвет посочва, че събирането на разузнавателна информация е изключително важно в борбата с тероризма, но липсата на доверие може да навреди на работата на разузнаването.
САЩ са предупредили чужди разузнавателни служби, че притежаваните от Едуард Сноудън документи съдържат детайли как те са сътрудничили на Вашингтон при събирането на информация за страни като Иран, Китай и Русия, пише в. "Вашингтон пост". В един от споменатите случаи става дума за начина, по който натовска страна е осигурявала специфична информация за Русия, която е дала ценни данни, използвани от американските ВВС и ВМС. Руският външен министър Сергей Лавров заяви вчера, че новите разкрития за АНС няма да навредят на отношенията между Русия и САЩ.
Бившият американски държавен секретар Мадлин Олбрайт заяви, че Франция я е шпионирала, докато тя била посланик на САЩ в ООН, и омаловажи критиките на европейците относно подслушванията от страна на Вашингтон, съобщи АФП. Олбрайт каза, че организираното от Едуард Сноудън изтичане на информация е нанесло големи вреди на САЩ. Бившият директор на вътрешното разузнаване на Франция Бернар Скарсини определи като нормална практиката да се шпионират други страни, включително и съюзници, съобщи той в интервю за в. "Фигаро".